Ухвала суду № 41580361, 18.11.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2014
Номер справи
820/14991/14
Номер документу
41580361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2014 р.Справа № 820/14991/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2014р. по справі № 820/14991/14 за позовом Державного підприємства заводу "Електроважмаш" до Управління Державної казначейської служби у м. Харкові Харківської області, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про стягнення суми,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Державне підприємство завод "Електроважмаш" , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області, в якому просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства завод "Електроважмаш" (код 00213121, рахунок п/р №260000134739 в АТ "Сбербанк Росії", м. Київ, МФО 320627) 159329,22 грн. пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з ПДВ за липень 2012 року на суму 1503392,00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2014р. адміністративний позов Державного підприємства завод "Електроважмаш" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області про стягнення суми було задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства завод "Електроважмаш" (код 00213121, рахунок п/р №260000134739 в АТ "Сбербанк Росії", м. Київ, МФО 320627) 159329,22 грн. пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з ПДВ за липень 2012 року на суму 1503392,00 грн. (один мільйон п'ятсот три тисячі триста дев'яносто дві гривні 00 коп.).

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства завод "Електроважмаш" (код 00213121, рахунок п/р №260000134739 в АТ "Сбербанк Росії", м. Київ, МФО 320627) витрати зі сплати судового збору у розмірі 318,66 грн. (триста вісімнадцять гривень 66 коп.).

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Управлінням Державної казначейської служби у м. Харкові Харківської області було надано клопотання про розгляд справи без їх участі.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 07.08.2012р. ДП завод "Електроважмаш" до податкового органу була надана податкова декларація з ПДВ за липень 2012 року № 9049920914 разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування №9049918762, за якими заявлено до відшкодування суму бюджетного відшкодування на рахунок платника податку у банку в розмірі 1512442 грн.

19.10.2012 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2012 року у розмірі 1512442 грн., за липень 2012 року у сумі 4439782 грн. та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у банку за липень 2012 року у розмірі 1442 грн.

За результатами зазначеної перевірки складено акт від 19.10.2012 за №476/40-028/00213121.

Згідно висновків вказаного акту встановлені порушення в частині заявлення до бюджетного відшкодування суми в розмірі 9050 грн. та підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2012 року у розмірі 1503392 грн.

У зв'язку з тим, що податковим органом не було подано органу казначейства висновок про відшкодування на рахунок ДП завод "Електроважмаш" підтверджену суму бюджетного відшкодування, ДП завод "Електроважмаш" звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності та стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ у сумі 1503392грн. Так, Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2013р. по справі № 820/504/13-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 адміністративний позов ДП завод "Електроважмаш" задоволено частково, стягнуто бюджетну заборгованість з ПДВ у сумі 1503392 грн.

Заборгованість в розмірі 1503392 грн. погашена 05.02.2014 року, про що свідчить копія платіжного доручення № 1072.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України на користь Державного підприємства завод "Електроважмаш" суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1837296,00 грн. є обґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з п. 200.11 ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України закріплено, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Згідно зі статтею 25 БК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування у порядку та строки, визначені ст. 200 Податкового кодексу України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Колегія судів вказує на те, що саме з 05.11.2012р. виникла заборгованість з відшкодування ПДВ за липень 2012 року, оскільки відповідачі повинні були протягом 10 робочих днів з моменту закінчення перевірки, а саме з 19.10.2012р. здійснити усі визначені діючим законодавством заходи для отримання позивачем вказаної суми бюджетного відшкодування.

На час розгляду справи в суді, заявлена сума відшкодування ПДВ за липень 2012 року у розмірі 1503392 грн. погашена 05.02.2014 р., про що свідчить копія платіжного доручення № 1072.

Тобто судом першої інстанції було вірно встановлено, що період прострочення сплати бюджетної заборгованості з ПДВ за липень 2012 року на суму 1503392,00 становить 458 днів (з 05.11.2012 р. по 05.02.2014 р.) та складає 159329,22 грн., згідно наступного розрахунку: за період з 05.11.2012р. по 09.06.2013р. - 217 днів прострочення : 120% облікова ставка НБУ =120%х7,5%/100% = 9%. 9%:365=0,0246%(облікова ставка НБУ в день). 1503392 х 0,0246%х217 = 80253,98 - пеня; за період з 10.06.2013р. по 12.08.2013р. 964 днів прострочення): 120% облікова ставка НБУ =120%х7,0%/100% = 8,4%. 8,4%:365=0,023%(облікова ставка НБУ в день). 1503392 х 0,023%х64 = 22129,92 - пеня; за період з 13.08.2013р. по 05.02.2014р. (177 днів прострочення): 120% облікова ставка НБУ =120%х76,5%/100% = 7,8%; 7,8%:365=0,0214%(облікова ставка НБУ в день). 1503392 х 0,0214%х177 = 56945,32 - пеня;

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2014р. по справі № 820/14991/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.