ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"24" листопада 2014 р. Справа № 817/1579/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю
представника позивача Тригубчука О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2014 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області про визнання нечинною та скасування постанови ,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" звернулося до суду з позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення стягнень від 13.05.2014 року №93.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року відмолено Товариству з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" у задоволенні адміністративного позову повністю.
В апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про задоволення позову.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області проведено позапланову перевірку стану дотримання законодавства про захист прав споживачів ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" під час продажу товарів у магазині "Фокстрот" за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 17, про що складено акт від 26.11.2013 року №000372, що містить висновки про порушення суб'єктом господарювання вимог пункту 7 частини 1 статті 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, яке полягало у відсутності необхідної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію та пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, яке полягало у невиконанні припису посадових осіб спеціального уповноваженого виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
За наслідками перевірки винесено припис від 26.11.2013 року №000372, яким ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" зобов'язано у строк до 02.12.2013 року привести у відповідність до вимог статей 15, 17 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII продукцію, зазначену у додатку №7 (пункти 1-79) до акту перевірки.
На підставі матеріалів перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області прийнято постанову від 13.05.2014 року №95, якою на ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" накладено стягнення, передбачене статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, у вигляді штрафу в розмірі 409 942, 78 грн.
Стосовно спірних правовідносин колегія суддів зазначає наступне.
Абзацом 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V визначено, що заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Пунктом 2 частини 1 статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII встановлено, що контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальними органами в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів, які забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.
Механізм здійснення посадовими особами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів та її територіальних органів контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів визначено Порядком проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг, який затверджено Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.03.2012 року №310, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.05.2012 року за №743/21056, де зазначено, що позапланові перевірки суб'єктів господарювання проводяться посадовими особами з підстав звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позапланова перевірка у цьому разі здійснюється за наявності згоди на проведення позапланових заходів зі здійснення державного контролю Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів (абзаци 1-2, 5 пункту 1.4).
Матеріалами справи стверджується, що підставою для проведення Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області позапланової перевірки стану дотримання ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" законодавства про захист прав споживачів стало звернення народного депутата України Бойка В.Б. від 11.10.2013 року за вих. №216-к та згода Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 06.11.2013 року №03/7-10146-2013.
Для проведення позапланової перевірки стану дотримання законодавства про захист прав споживачів ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" під час продажу товарів у магазині "Фокстрот" за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 17 Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Рівненській області прийнято наказ від 07.11.2013 року №233/01-06 .
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 18.04.2014 року №472 "Про усунення порушень, виявлених за результатами перевірки Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів" скасовано накази територіальних органів Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів про проведення перевірок торговельної мережі магазинів побутової техніки "Фокстрот" Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН", предмет перевірок яких виходить за межі питань, поставлених у зверненні народного депутата України Бойка В.Б.
Поскільки предмет перевірок стосувався питань, поставлених народним депутатом Бойком В.Б., що покладено в основу проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" від 22.11.2013 року, то наказ Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області від 07.11.2013 року №233/01-06 на момент розгляду є чинним.
Відповідно до абз. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю).
Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V за результатами здійснення позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Абзацом 5 статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Крім того, Порядком передбачено, що два примірники акта в останній день перевірки підписують посадові особи, які проводили перевірку, та суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа (пункт 3.8). Представник суб'єкта господарювання (керівник, особа, яка його заміщає, а в разі їх відсутності - особа, яка реалізує продукцію) має право під час підписання акта письмово надати свої пояснення, зауваження або заперечення до акта, які є його невід'ємною частиною. У разі відмови підписати акт посадова особа територіального органу, яка проводила перевірку, робить запис в акті про те, що зазначена особа ознайомлена із змістом акта і від його підпису відмовилася (пункт 3.9). У разі відмови представника суб'єкта господарювання від підпису, що підтверджує отримання акта для вручення керівникові суб'єкта господарювання, його копія протягом трьох робочих днів після реєстрації надсилається поштою з повідомленням про вручення за місцезнаходженням суб'єкта, діяльність якого перевірялася (пункт 3.10).
Перевірка позивача 26.11.2013 року проводилась у присутності керуючої магазином "Фокстрот" за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 17 - Овдіюк О. В., остання від підписання акту перевірки відмовилась. Копія акту перевірки від 26.11.2013 року №000372 направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" 28.11.2014 року службою кур'єрської доставки з повідомленням про вручення (транспортна накладна №70177751).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, інформація про продукцію повинна містити:
1)назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
2)найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
3)дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об'єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;
4)відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
5)позначку про наявність або відсутність у складі продуктів харчування генетично модифікованих компонентів;
6)дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;
6-1)виробник (продавець) у разі виявлення недостовірної інформації про продукцію (якщо вона не шкодить життю, здоров'ю або майну споживача) протягом тижня вилучає цю продукцію з продажу та приводить інформацію про неї до відповідності;
7)дату виготовлення;
8)відомості про умови зберігання;
9)гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
10)правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
11)строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
12)найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Абзацами 1-2 частини 2 статті 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII визначено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.
Пунктом 16 Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, які затверджені Наказом Міністерства економіки України від 19.04.2007 року №104, зареєстровані Міністерством юстиції України 08.11.2007 року за №1257/14524, встановлено, що здійснюючи продаж непродовольчих товарів вітчизняного та іноземного виробництва, працівники суб'єкта господарювання зобов'язані надати споживачам необхідну, достовірну та своєчасну інформацію про товари в супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також маркуванням чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів товарів, яка має містити: назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; найменування нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати вітчизняні товари; дані про основні властивості товару; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремих товарів, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами; дані про ціну (тариф), умови та правила придбання товару; дату виготовлення; відомості про умови зберігання; гарантійні зобов'язання виробника (виконавця); правила та умови ефективного і безпечного використання товару; строк придатності (строк служби) товару, відомості про необхідні дії споживача після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування. Стосовно товарів, які підлягають обов'язковій сертифікації, споживачу повинна надаватись інформація про їх сертифікацію. Стосовно товарів, які за певних умов можуть бути небезпечними для життя, здоров'я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов'язаний довести до відома споживача інформацію про такі товари і можливі наслідки їх споживання (використання). Інформація споживачеві повинна надаватися згідно із законодавством про мови.
В силу вимог пункту 7 частини 1 статті 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 року №1023-XII, в разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, несуть відповідальність за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом, під час перевірки позивача виявлено реалізацію ним товарів, перелічених у додатку №7 до акту перевірки від 26.11.2013 року №000372, на яких відсутня необхідна доступна, достовірна та своєчасна інформація про продукцію.
Доказів на спростування факту вчинення описаних в акті перевірки від 26.11.2013 року №000372 порушень або на підтвердження тих обставин, що інформація про продукцію, яка перевірялась, доносилась до споживачів у спосіб встановлений законодавством товариством не надано.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про підтвердження факту допущення ТОВ "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки.
Посилання апелянта на наказ Мінекономрозвитку України № 1241 від 21.10.2014 р. про скасування наказу Держспоживінспекції в Рівненській області від 07.11.2013 р. № 233/01-06, на якому ґрунтується оспорювана перевірка, виданий після розгляду справи судом першої інстанції та є підставою для відповідного звернення до суду за захистом порушеного права із вказаних підстав.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) Є.В.Одемчук
(підпис) С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" листопада 2014 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" вул.Дорогожицька,1,м.Київ,04119
3- відповідачу: Інспекція з питань захисту прав споживачів у Рівненській області вул.С. Петлюри, 5,м.Рівне,33028
- ,