Рішення № 41570041, 19.11.2014, Ківерцівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
158/2438/14-ц
Номер документу
41570041
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 158/2438/14-ц

Провадження № 2/0158/738/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2014 року Ківерцівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді - Костюкевича О.К.

при секретарі - Хмілевській І.О.

з участю представника позивача - Прусакової Г.М, Курилюка А.М., Кушнірука А.В.

відповідач - ОСОБА_4

представника відповідача - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ківерці цивільну справу за позовом Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водовідведення, -

в с т а н о в и в :

Цуманське виробниче управління житлово-комунального господарства звернулося в суд з позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водовідведення.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що Цуманське ВУЖКГ надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області. Рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району від 28.04.2011 року № 41 було визначено виконавцем (виробником) послуг із централізованого водовідведення у смт. Цумань Цуманське ВУЖКГ. Цим же рішенням було затверджено тарифи на послуги з централізованого водовідведення, дію яких в подальшому рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради від 31.05.2012 року № 36 продовжено. Іншим рішенням цього ж виконавчого комітету від 03.10.2013 року № 57 «Про формування тарифів на послуги з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ» зобов'язано споживачів централізованої системи водовідведення Цуманського ВУЖКГ здійснювати плату за послуги із централізованого водовідведення на рахунок Цуманського ВУЖКГ відповідно до встановлених тарифів, а також зобов'язано споживачів, які самовільно користуються без укладення договору послугами з централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ сплатити штрафні санкції за самовільне користування послугами. Відповідач був повідомлений позивачем листами про необхідність оплати послуг з централізованого водовідведення, однак він не з'явився для укладення договору та оплати послуг із централізованого водовідведення.

Просить суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованість за послуги водовідведення у розмірі 21 498 грн. 29 коп. за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року.

Відповідачем було подано заперечення на позовну заяву, згідно якого просять у задоволенні позову відмовити, оскільки позивачем не було запропоновано відповідачу укласти договір, не розроблено проекту договору. ОСОБА_4 сам звертався до Цуманського ВУЖКГ для встановлення лічильника холодної води, проте Цуманським ВУЖКГ було відмовлено. Відповідач не здійснював самостійного підключення до системи централізованого водовідведення, а тому він не може вважатись таким, що самовільно користується ним. Крім того, постачання води відповідачу здійснюється із Цуманської ВК № 84 на підставі відповідного договору, в якому визначені нормативи споживання, а тому вони повинні лежати в основі розрахунку за послуги водовідведення. Вважають, що Цуманським ВУЖКГ порушено норми законодавства про захист економічної конкуренції, а тому було ініційовано звернення за даним фактом до Антимонопольного комітету України.

Представники позивача Прусакова Г.М., Курилюк А.М. та Кушнірук А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнали, проти його задоволення заперечували, з підстав, наведених у запереченні на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, представника відповідача, дослідивши представлені письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області № 41 від 28.04.2011 року «Про тарифи на послуги з централізованого водовідведення для всіх категорій споживачів» визначено виконавцем (виробником) послуг із централізованого водовідведення Цуманське ВУЖКГ та встановлено тарифи на послуги щодо водовідведення, а рішенням № 36 від 31.05.2012 року продовжено термін дії цих тарифів. Волинською обласною державною адміністрацією Цуманському ВУЖКГ надано ліцензію серії АВ № 343908 на здійснення господарської діяльності - централізоване водопостачання та водовідведення.

Рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради № 57 від 03.10.2013 року «Про формування тарифів на послуги із централізованого водовідведення Цуманського ВУЖКГ» зобов'язано споживачів послуг водовідведення укласти договори про надання таких послуг, в разі самовільного користування - здійснити відключення та сплатити штрафні санкції (а.с. 18-19).

Позивачем відповідачу надсилались повідомлення про необхідність укладення договору про надання послуг із водовідведення (а.с. 20-22).

З моменту надання позивачем послуг по забезпеченню відповідачів водопостачанням та водовідведенням в силу ст. 11 ЦК України, норм житлового законодавства, Закону України "Про житлово-комунальні послуги» між сторонами виникли правовідносини, які полягають у виконанні споживачем зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати спожитих послуг.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 67 і 68 ЖК України - споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом за затвердженими в установленому порядку тарифами.

В силу ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону, затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням, входить у компетенцію органів місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. ст. 156, 162 ЖК України власники квартири зобов'язані брати участь у витратах по утриманню квартири і при домової території, проведенню ремонту та своєчасно і в повному обсязі вносити плату за отримані комунальні послуги.

Пунктом 7 Правил користування приміщаннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету міністрів України № 5 від 14.01.2009 року, встановлено, що власники та наймачі квартири, житлового приміщення у гуртожитку, зобов'язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, п. п. 4, 17, 29 Правил наданню населенню послуг з газопостачання споживачі зобов'язані своєчасно оплачувати надані їм житлово-комунальні послуги (опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення та газопостачання) та витрати на утримання будинку і прибудинкової території пропорційно загальної площі квартири, згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529, а з 01.06.2011 року згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869.

На підставі п. п. 3.1, 3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190, розрахунки за надані послуги водопостачання та водовідведення повинні здійснюватися щомісячно через банківські установи згідно із затвердженими нормами водоспоживання чи по показанням приладів обліку (водоміру) по встановленим тарифам.

Сума боргу за період з 01 січня 2014 року по 30 квітня 2014 складає 21 298 грн. 29 коп. (а.с. 8) - відповідно до розрахунку суми боргу.

Відповідно до п. п. 3.1; 3.2; 3.3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року - розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку. Водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними. У разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом

протягом 24 годин за добу.

Вказаний вище розрахунок заборгованості відповідача за надані послуги водовідведення проведений за період з 01.01.2014 року по 30.04.2014 року із врахуванням діаметру вводу питної води - 15 мм. (як зазначено у заяві відповідача від 09.04.2014 року (а.с. 10).

В матеріалах справи відсутній договір про надання послуг по водопостачанню і водовідведенню, однак письмові докази вказують на те, що договірні відносини між сторонами по справі про надання житлово-комунальних послуг фактично існують, оскільки позивач надавав, а відповідач користувався ними. Споживач зобов'язаний оплатити спожиті житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. При цьому відповідачем не заперечується факт користування послугами водовідведення, проте він не погоджується із наведеним розрахунком, оскільки послуги з постачання йому холодної води на підставі договору від 18.02.2014 року надає Цуманська виправна колонія, при цьому планове використання за вказаним договором в місяць становить 12,6 м. куб., а тому плата за водовідведення на підставі п. 17 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року повинна розраховуватись відповідно до обсягу витрат холодної та гарячої води згідно з нормативами (нормами) споживання.

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Оскільки, як позивачем та відповідачем не заперечується факт надання послуг із водовідведення, відповідач не погоджується з обсягом наданих послуг, при цьому обсяг наданих послуг із водовідведення був розрахований позивачем на підставі Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року, проте відповідач посилається на Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, а також умови договору №Г-20 від 18.02.2014 року, відповідно до якого ним щомісяця споживається 12,6 м. куб. холодної води, проте дане твердження не може бути прийняте судом до уваги, оскільки Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року є спеціалізованим нормативним документом щодо розрахунку об'єму послуг з водовідведення, прийнятий пізніше за Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, а тому проведені позивачем розрахунку відповідають нормам чинного законодавства.

Таким чином, оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задоволити та стягнути із відповідача на користь позивача встановлену у судовому засіданні суму заборгованості за надані послуги з централізованого водовідведення, а також судові витрати у справі.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 58, 60, 213-215 ЦПК України, 156, 162 ЖК України, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити

Стягнути із ОСОБА_4 на користь Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства заборгованість за послуги із централізованого водовідведення у розмірі 21 498 (двадцять одна тисяча чотириста дев'яносто вісім) грн. 29 коп.

Стягнути із ОСОБА_4 на користь Цуманського виробничого управління житлово-комунального господарства судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ківерцівський районний суд до апеляційного суду у Волинській області протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб які були відсутні під час проголошення рішення, з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом

Суддя

Ківерцівського районного суду О.К. Костюкевич