Рішення № 41569913, 25.11.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
25.11.2014
Номер справи
927/1720/14
Номер документу
41569913
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"25" листопада 2014 р. Справа № 927/1720/14

За позовом :Чернігівського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері(14000, м. Чернігів,

вул.Коцюбинського,57) в інтересах держави

Позивач: Державна екологічна інспекція в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 38053846, вул. Малясова 12, м. Чернігів,14017

Відповідач: Публічне акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго", код ЄДРПОУ 03357671, вул. Комсомольська 55б, м. Чернігів,14000

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Седнівська селищна рада, код ЄДРПОУ 04412550, вул. Лизогуба, 21, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область,15522

- Чернігівська міська рада, код ЄДРПОУ 04062015, вул. Магістратська 7, м. Чернігів, 14000

- Городнянська міська рада, код ЄДРПОУ 04061731, пров. Леніна, 13, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область,15100

- Ладанська селищна рада, код ЄДРПОУ 04412449, вул. Миру 77-а, смт. Ладан, Прилуцький район, Чернігівська область,17583

Предмет спору: про стягнення 42296,86 грн.

Суддя Iвченко С.М.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

СУТЬ СПОРУ:

Чернігівський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області звернувся з позовом до Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення шкоди у розмірі 42296,86 грн., заподіяної порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством"Облтеплокомуненерго", було встановлено здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без отримання відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та спричинило державі шкоду в розмірі 42296,86грн..

Представником Державної екологічної інспекції у Чернігівській області у судовому засіданні підтримано заявлені прокурором позовні вимоги.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав, представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог не заперечив, пояснивши, що несплата нарахованих платежів викликана складним фінансовим становищем відповідача.

Треті особи у судове засідання представників не направили, надіславши письмові звернення до суду щодо розгляду справи без участі їх представників.

Відповідно до п. 3.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що неявка представників третіх осіб не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши прокурора, представників позивача та відповідача, які приймали участь під час розгляду справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області у період з 04.11.13р. по 22.11.13р. проведена перевірка дотримання Публічним акціонерним товариством "Облтеплокомуненерго" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

За результатами зазначеної перевірки складено акт перевірки № 484/05, яким встановлено, що відповідач при використанні на котельні по вул. Перемоги,5 у смт. Седнів , котельні по вул. Смірнова,38 у м. Чернігові, котельні по вул. Волковича, 27 у м. Городня, котельні по вул. Миру, 37-б в смт. Ладан здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу.

Згідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, вживати заходи щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів.

Нормами ч.6 ст.11 Закону встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу.

Відповідно до п.п.2, 3, 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою №302 від 13.03.2002р. Кабінету Міністрів України, передбачено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Отже, як вбачається з аналізу вищевикладених норм, відповідач зобов'язаний був одержати дозвіл для здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Зазначений акт перевірки № 484/05 засвідчує, що відповідач порушив вимоги ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Акт підписано представниками відповідача без зауважень та заперечень та вручено особисто керівнику відповідача.

На підставі акту перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області 22.11.13р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 001781 та винесено постанову про накладення на першого заступника голови правління ПАТ "Облтеплокомуненерго" Тетерю О.І. адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн., який оплачено ним в повному обсязі, що підтверджується квитанцією №64/65 від 02.12.13р..

22.11.13р. за результатами перевірки винесено припис № 484/05, яким відповідача зобов'язано, зокрема отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин до 01.04.14р. та надати до Державної екологічної інспекції інформації щодо забруднюючих речовин, викинутих в атмосферне повітря.

З 15 по 22 липня 2014р. Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено повторну перевірку дотримання Публічним акціонерним товариством "Облтеплокомуненерго" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт повторної перевірки №324/05, яким засвідчено, що відповідачем отримано у встановленому Законом порядку дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на котельню по вул. Перемоги,5 у смт. Седнів , котельню по вул. Смірнова,38 у м. Чернігові, котельню по вул. Волкович,27 у м. Городня, котельню по вул. Миру, 37-б в смт. Ладан. Також на підставі наданої відповідачем статистичної інформації, встановлено обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за час роботи вказаних котелень за відсутності відповідних дозволів.

Як вбачається з матеріалів справи, акт перевірки № 484/05, протокол про адміністративне правопорушення від № 001781 від 22.11.13р. та постанова про накладення адміністративного стягнення від 25.11.13р. є чинними, ніким не оскаржені і не скасовані.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у порядку та розмірах встановлених законодавством України.

На підставі вищевказаної перевірки, позивачем здійснено розрахунки розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу від джерел викидів за період з 22.11.13р. по 25.02.14р., згідно яких розмір шкоди складає 42296грн. 86коп..

Відповідач заподіяну шкоду в добровільному порядку не відшкодував.

З огляду на вищенаведене, враховуючи що факт порушення відповідачем законодавства у сфері охорони атмосферного повітря у вигляді викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу підтверджується матеріалами справи і відповідачем у встановленому порядку не спростований, суд доходить висновку, що відповідач, як винна особа, повинен відшкодувати завдані державі збитки внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря в повному обсязі.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільних внесків та інших коштів.

За приписами п."г" ч.4, ч.6 ст. 47 вказаного Закону державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, в тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення.

Статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України. Аналогічна вимога була закріплена і в Законі України "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

Відповідно до ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Отже, враховуючи наведені вище норми чинного законодавства, з відповідача підлягає стягненню завдана ним шкода навколишньому природному середовищу до Державного бюджету України та місцевих бюджетів у згаданих вище пропорціях, а саме:

- в дохід спеціального фонду Державного бюджету України у сумі 12689,06грн..

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Чернігівської обласної ради у сумі 8459,37грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області у сумі 8477,50 грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Чернігівської міської ради у сумі 7850,49грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Городнянської міської ради у сумі 121,89 грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області у сумі 4698,55грн.

З урахуванням вищевикладеного, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням на відповідача судового збору згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, який підлягає стягненню в доход Державного бюджету України, оскільки заявник звільнений від його сплати.

Керуючись ст. ст. 32,33,34, 43, 44,49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" ( код ЄДРПОУ 03357671, вул. Комсомольська 55б, м. Чернігів,14000)шкоду, завдану порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, у таких сумах:

- в дохід спеціального фонду Державного бюджету України у сумі 12689,06грн..

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Чернігівської обласної ради у сумі 8459,37грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області у сумі 8477,50 грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Чернігівської міської ради у сумі 7850,49грн.

- в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Городнянської міської ради у сумі 121,89 грн.

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" ( код ЄДРПОУ 03357671, вул. Комсомольська 55б, м. Чернігів,14000) 1827 грн. судового збору в доход Державного бюджету України (Отримувач коштів : УК у м. Чернігові /м. Чернігів/,22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38054398 ; Банк отримувача: ГУДКСУ у Чернігівській області , Код банку отримувача (МФО) 853592; Рахунок отримувача 31217206783002; Код класифікації доходів бюджету 22030001; код ЄДРПОУ Господарського суду Чернігівської області 03500068 ).

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя С.М.Iвченко