Постанова № 41562640, 26.11.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2014
Номер справи
820/18613/14
Номер документу
41562640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

26 листопада 2014 р. справа № 820/18613/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просять суд зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, № 544 від 05.10.1999 р., складений цим відділом, та зазначити прізвище дитини "ОСОБА_3", власне ім'я дитини "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище батька - "ОСОБА_2", власне ім'я батька "ОСОБА_2", без зазначення по батькові; прізвище матері - "ОСОБА_1", її власне ім'я "ОСОБА_1", без зазначення по батькові, та видати повторне свідоцтво про народження дитини.

В обґрунтування заявлених вимог позивачі зазначили, що при реєстрації народження їх дитини у свідоцтві про народження внесено помилкові дані щодо прізвища та імені дитини. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про народження дитини позивачів ОСОБА_3 у відповідності до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. за № 96/5, ОСОБА_1 звернулась із відповідною заявою до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та надала документи, необхідні для вирішення питання по суті.

Проте, від Комінтернівського відділу ДРАЦС позивачем було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 544, складеного 05.10.1999 р. на ОСОБА_3, з тих підстав, що внесення змін до актового запису є неможливим внаслідок відсутності документів про народження батьків дитини для підтвердження правильності написання відомостей про батьків, переклади нових паспортних документів не можуть бути підставою для внесення змін, оскільки видані пізніше, ніж складений актовий запис про народження дитини. Також, у висновку було зазначено про можливість оскарження такого висновку в судовому порядку. За таких підстав, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник Комінтернівського відділу ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі, та зазначив, що доводи, викладені у вказаному висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, підтримує.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р. за N 719/4940, та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2, є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією паспорту (а.с. 6-8).

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце народження - Вєтнам, м. Ханой, є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2, виданого 04.02.2009 р. Макарівським РВ ГУ МВС України в Київській області (а.с. 11-12).

Комінтернівським відділом РАЦС ХМУЮ у Книзі реєстрації народжень 05.10.1999 р. було зроблено актовий запис під номером 544 про народження 22.07.1999 р. дитини позивача ОСОБА_3 та видано позивачу свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 5).

Згідно зазначеного свідоцтва, матір'ю дитини є громадянка Вєтнам - ОСОБА_1, батьком є громадянин Вєтнаму - ОСОБА_2.

При реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_3 відділом реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки, а саме: в графі прізвище дитини - «ОСОБА_3», замість "ОСОБА_3", в графі ім'я дитини - прочерк, замість "ОСОБА_3", в графі прізвище батька - «ОСОБА_2», замість "ОСОБА_2", в графі ім'я, по батькові батька - прочерк, замість " ОСОБА_2 ", в графі прізвище матері - «ОСОБА_1», замість "ОСОБА_1", в графі ім'я, по батькові матері - прочерк, замість "ОСОБА_1".

Вказані обставини підтверджується паспортами батьків, посвідками на постійне проживання в Україні, довідками про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с. 6-13).

Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 544 від 05.10.1999 р., складеного на ОСОБА_3, Комінтернівський відділ ДРАЦС виходив з того, що нові паспортні документи батька та матері дитини, які були надані відділу, видані пізніше, ніж складений актовий запис про народження дитини, що виключає можливість встановити правильність написання відомостей про прізвища та власні імена батьків та дитини в актовому записі на момент реєстрації народження дитини. Також, приймаючи оскаржуване рішення, Комінтернівський відділ ДРАЦС виходив з того, що для підтвердження правильності написання відомостей про батьків (щодо вірного зазначення прізвищ та імен) архівні документи про народження у батьків відсутні, та чинними міжнародними двосторонніми договорами між Україною та Вєтнамом не передбачено процедури витребування таких документів (а.с. 14).

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість прийнятого Комінтернівським відділом ДРАЦС Реєстраційної служби ХМУЮ висновку. Позивачами надано достатньо доказів щодо вірного зазначення прізвищ, імен та по батькові батьків та дитини у належних графах у свідоцтві дитини.

Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 вказаних Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Згідно статті 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Положеннями ч. 4 ст. 144 Сімейного кодексу України передбачено, що реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.ст. 145, 146 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та статтею 9 КАС України, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи той факт, що позивачами до суду надано належні та допустимі докази наявності помилки при складенні актового запису про народження дитини № 544 від 05.10.1999 р., суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, № 544 від 05.10.1999 р., складений цим відділом, та зазначити прізвище дитини "ОСОБА_3", власне ім'я дитини "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище батька - "ОСОБА_2", власне ім'я батька "ОСОБА_2", без зазначення по батькові; прізвище матері - "ОСОБА_1", її власне ім'я "ОСОБА_1", без зазначення по батькові, та видати повторне свідоцтво про народження дитини.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (61105, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сагайдак В.В.