Рішення № 41558223, 24.11.2014, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
911/4061/14
Номер документу
41558223
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 16 тел. 235-23-25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2014 р. справа № 911/4061/14

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи

за позовом прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі:

1. Ожегівської сільської ради, Київська обл., с. Ожегівка

2. Державної інспекції сільського господарства в Київській області, м. Київ

до Фермерського господарства «Фермер-Філд», Київська обл., с. Ожегівка

про стягнення 47 671,00 гривень

за участю представників:

від прокуратури: Пиріг Н.М. (посвідчення №029268 від 01.10.2014)

від позивача 1: Клейзор В.Г. (рішення №02 від 20.11.2010)

від позивача 2: Левченко А.М. (довіреність №11-09/6167 від 01.10.2014)

від відповідача: не прибув

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

18.09.2014 прокурор Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Ожегівської сільської ради (далі-позивач 1) та Державної інспекції сільського господарства в Київській області (далі-позивач 2) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Фермерського господарства «Фермер-Філд» (далі-ФГ «Фермер-Філд»/відповідач) про стягнення 47 671,00 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, на користь держави в особі Ожегівської сільської ради.

Відповідач позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.09.2014 порушено провадження у справі №911/4061/14 та призначено справу до розгляду на 07.10.2014.

В судовому засіданні 07.10.2014 було оголошено перерву до 21.10.2014.

07.10.204 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача 1 надійшло клопотання про здійснення розгляду даної справи без участі представника останнього. Зазначене клопотання судом задоволено.

Ухвалами господарського суду Київської області від 21.10.2014, 11.11.2014 та 18.11.2014 розгляд даної справи відкладався на 11.11.2014, 18.11.2014 та 24.11.2014 відповідно.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

18.07.2013 Державною інспекцією сільського господарства в Київській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ФГ «Фермер-Філд», за результатами якої встановлено факт використання господарством двох земельних ділянок орієнтовною площею 45,7465 га із земель запасу сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А130/135 від 18.07.2013, який підписаний державним інспектором сільського господарства Мелашком А.Г., головою Ожегівської сільської ради Клейзорою В.Г. та головою ФГ «Фермер-Філд» Шкрібою О.В., а також акт обстеження земельної ділянки №04-19/28 від 18.07.2013, підписаний державним інспектором сільського господарства Мелашком А.Г. Копія акта обстеження земельної ділянки №04-19/28 від 18.07.2013 була надіслана відповідачу поштою 24.07.2013.

18.07.2013 Держсільгоспінспекцією в Київській області складено припис №П26БЦ/135, відповідно до якого голові ФГ «Фермер-Філд» - Шкрібі О.В. надано тридцятиденний термін для усунення виявлених порушень.

За самовільне зайняття земельної ділянки, постановою Державної інспекції сільського господарства в Київській області від 29.07.2013 №14БЦ/135, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 18.07.2013 №0012/135, голову ФГ «Фермер-Філд» Шкрібу О.В. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на підставі статті 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у розмірі 340,00 грн.

У відповідності до квитанції №КП6741/1 від 08.08.2013, накладений згідно вищезазначеної постанови штраф сплачений у повному обсязі.

У зв'язку з виявленим фактом самовільного зайняття ФГ «Фермер-Філд» земельної ділянки площею 45,7465 га в адміністративних межах Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, державним інспектором Держсільгоспінспекцією в Київській області на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриття (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963, було проведено розрахунок розміру шкоди, завданої державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, розмір якої становить 47 671,00 грн. Доказів скасування та/або визнання недійсним означених документів суду не надано.

Посилаючись на те, що відповідач у добровільному порядку не відшкодував суму завданих збитків, прокурор Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Ожегівської сільської ради та Державної інспекції сільського господарства в Київській області позивач просить суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Ожегівської сільської ради 47 671,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття та використання земельної ділянки орієнтовною площею 45,7465 га сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області з підстав ст.ст. 125, 126, 211 Земельного кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив, що заявлена позовна вимога підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно статей 116, 123, 125, 126 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі рішень.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

У відповідності до п. 2.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель», у якій міститься визначення термінів, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Отже, чинним законодавством передбачено, що для виникнення права користування або оренди земельної ділянки необхідна наявність волевиявлення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який здійснює право власності від імені держави або відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, у вигляді рішення. При цьому, фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки кваліфікується як самовільне зайняття земельної ділянки.

Натомість, за результатами перевірки, проведеної Державною інспекцією сільського господарства в Київській області 18.07.2013, встановлено факт порушення відповідачем земельного законодавства, яке полягає у зайнятті та використанні останнім двох земельних ділянок орієнтовною площею 45,7465 га сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області без правовстановлюючих документів, що свідчить про самовільне зайняття останнім земельних ділянок.

Разом з тим, відповідач належними та допустимими засобами доказування не спростував встановлені перевіркою обставини, причин відсутності правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку не навів, наявності у нього права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування не обґрунтував, вжиття ним заходів до своєчасного оформлення права на земельну ділянку (реєстрації договорів оренди) не підтвердив.

Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 211 ЗК України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як самовільне зайняття земельних ділянок.

Приписами пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що факт самовільного зайняття земельних ділянок підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

В силу наведених нормативних приписів, суд дійшов висновку, що складені Держсільгоспінспекцією в Київській області акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №А130/135 від 18.07.2013, акт обстеження земельної ділянки №04-19/28 від 18.07.2013, припис від 18.07.2013 №П26БЦ/135, а також протокол про адміністративне правопорушення від 18.07.2013 №0012/135 у сукупності є належними та допустимими доказами як протиправної поведінки відповідача у вигляді самовільного зайняття спірних земельних ділянок, так і наявності вини останнього.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 28.01.2014 у справі №901/1401/13.

У відповідності до положень пунктів 3.6, 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»), у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963.

Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, оскільки вказаними документами підтверджується факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Так, судом встановлено, що розрахунок заявленої до стягнення шкоди здійснено прокурором Володарського району Київської області на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963 (далі-Методика).

Відповідно до п. 4 Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається:

для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою: Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1),

де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 823).

Враховуючи вимоги вищезазначених норм Закону, а також перевіривши наданий прокурором Володарського району Київської області розрахунок, суд дійшов висновку, що розмір заявленої до стягнення шкоди (47 671,00 грн.) є арифметично вірним.

Крім того, судом встановлено, що причинно-наслідковий зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та заявленою до стягнення шкодою полягає у користуванні відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, що в силу вимог наведених нормативних приписів, свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки та заподіяння державі шкоди за порушення земельного законодавства України у розмірі 47 671,00 грн.

Враховуючи наведене, відсутність у відповідача документів на підтвердження правомірності зайняття спірної земельної ділянки, а також беручи до уваги доведеність прокурором Володарського району Київської області наявності у сукупності всіх елементів складу правопорушення, яке тягне за собою відповідальність у вигляді відшкодування завданої шкоди суд дійшов висновку, що вимога про стягнення з відповідача 47 671,00 грн. шкоди, завданої внаслідок порушення земельного законодавства підлягає задоволенню як така, що доведена належними та допустимими доказами та не спростована у встановленому порядку відповідачем.

Аналогічна правова позиція про підставність вимоги про стягнення на користь держави в особі відповідної сільської ради шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, розташованої в адміністративних межах сільської ради, викладена у постанові Вищого господарського суду України від 03.06.2014 у справі №927/692/14.

Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 116, 123, 125, 126, 211 Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Фермер-Філд» (09332, Київська обл., Володарський р-н, с. Ожегівка, вул. Леніна, 20А ідентифікаційний код 34161314) на користь держави в особі Ожегівської сільської ради (09332, Київська обл., Володарський р-н, с. Ожегівка, вул. Шевченка, 13, рахунок №31416542700234 ГУ ДКСУ у Київській області, УДКСУ у Володарському районі, МФО 821018, код одержувача 04358106) 47 671 (сорок сім тисяч шістсот сімдесят одну) грн. 00 коп. шкоди.

3. Стягнути з Фермерського господарства «Фермер-Філд» (09332, Київська обл., Володарський р-н, с. Ожегівка, вул. Леніна, 20А ідентифікаційний код 34161314) в дохід Державного бюджету України 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 24.11.2014

Суддя В.А. Ярема