категорія статобліку - 67
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 березня 2009 року Справа № 2-а-7532/08/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Турлакова Н.В.
при секретарі - Желтков В.Ю.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника позивача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Комекс» про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів та пені в сумі 104 070,40 грн., -
в с т а н о в и в:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Комекс» з позовними вимогами про стягнення заборгованості в сумі 104 070,40 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені санкцій за незайняті робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Представник Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, у зв'язку з тим, що несплата адміністративно-господарських санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди інтересам держави, не дозволяє в повній мірі створити інвалідам необхідні умови, які дають їм можливість вести повноцінний спосіб життя.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, однак, на адресу суду повернувся конверт з приміткою поштового відділення про причини невручення поштового відправлення адресату, а саме через, те що адресат не значиться за зазначеною адресою.
За даних обставин суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів є контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Фонд соціального захисту інвалідів має право проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів.
Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема ст.19, передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду сального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, "значене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до ч. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМУ №70 від 31.01.2007р., відповідач 26.02.2008 року подав до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік за формою 10-ПІ, затвердженою Наказом Міністерства праці України №42 від 10.02.2007р. В даному, звіті відповідач зазначив, що на його підприємстві в 2007 році середньооблікова кількість штатних працівників становила 199 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 8 осіб, фонд оплати праці штатних працівників становив 2 482,5 тис. грн., відповідно середньорічна заробітна плата штатного працівника становила 12 474,87 грн. Середньооблікова кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", яка самостійно розрахована відповідачем в звіті, становить 8 осіб. Тобто, відповідач не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та самостійно розрахував суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 99 798,96 грн.
Відповідно до ч.4 ст.20 цього Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, і т.д. самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ст.19 цього Закону, тобто невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 січня 2007р. №70.
Виявлення порушень відповідача стає в облік з 15 квітня 2008 року і саме ця дата є кінцевим терміном добровільної сплати адміністративно-господарських санкцій. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Тому, відділення Фонду соціального захисту інвалідів має право нарахувати пеню з 16.04.2008р. Відповідач повинен був самостійно розрахувати і сплатити Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня 2008р. адміністративно-господарські санкції у розмірі середньої річної зарплати за 2007 рік за кожне робоче місце не зайняте інвалідом, тобто 99 798,96 грн.
В даному випадку Відповідач не забезпечив встановленого нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та не сплатив адміністративно-господарські санкції в розмірі 99 798,96 грн, що зумовило нарахування пені у розмірі 4 271,44 грн. Розмір пені у сумі 4 271,44 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративного-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Листом від 06.06.2008 р. № 670 Дніпропетровський районний центр зайнятості повідомив відділення Фонду соціального захисту інвалідів про те, що відповідач за 2007 рік не надав центру зайнятості інформацію для організації працевлаштування інвалідів та що працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача не здійснювалось.
Таким чином, Враховуючи викладене, судом встановлено, що відповідачем протягом 2007 року не було вжито достатніх заходів для працевлаштування інвалідів шляхом надання інформації в місцевий центр зайнятості щодо потреби в працівниках з обмеженими фізичними можливостями, а також не забезпечено виконання нормативу встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", та порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідач в добровільному порядку заборгованість не сплачує, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Комекс» про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів та пені в сумі 104 070,40 грн. задовольнити повністю .
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Комекс» (код ЄДРПОУ 30295870, р/р 26008121499001 в КБ «Приватбанк», МФО 305299) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31211230700079, УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів та пеню в загальній сумі 104 070,40 грн. (сто чотири тисячі сімдесят грн.. 40 коп.).
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви - апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 27.03.2009.
Суддя Н.В. Турлакова