Постанова № 41548417, 25.11.2014, Народицький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.11.2014
Номер справи
284/2070/14-а
Номер документу
41548417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/2070/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2014 року смт. Народичі

Суддя Народицького районного суду Житомирської області Діброва О.В., розглянувши у скороченому провадженні в смт.Народичі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області про зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду і просить визнати дії відповідача протиправними, зобовязати відповідача з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року провести нарахування коштів, передбачених ст.ст.39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, й щомісячної надбавки до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», мотивуючи тим, що розмір отримуваних ним доплати до пенсії й надбавки до пенсії не відповідає розмірам, визначеним законами України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Про соціальний захист дітей війни.

Представник відповідача надіслав заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(надалі Закон) й Законом України «Про соціальний захист дітей війни», статтею 6, якого визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, має статуси громадянки, яка постійно проживала у зоні безумовного обовязкового відселення, й «дитини війни» та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Народицькому районі, де отримувала з 01.05.2014 року по 31.08.2014 року підвищення до пенсії в розмірі 66,43 грн., додаткову пенсію в розмірі 170,82 грн. і доплату до пенсії в розмірі 13,20 грн., що підтверджується наданими копіями посвідчення серії Б №047479, паспорту громадянки України серії ВМ №130655 та довідкою відповідача №858 від 13.11.2014 року.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 року, смт.Народичі Житомирської області віднесено до зони безумовного обовязкового відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Законом передбачені наступні виплати:

ст.39 до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні безумовного обовязкового відселення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат;

ст.51 особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Постановами Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року та №1381 від 28.12.2011 року, усупереч законам України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Про соціальний захист дітей війни, які визначили розміри додаткової пенсії, підвищення до пенсії й доплати до пенсії в залежності від розміру мінімальної заробітної плати й мінімальної пенсії за віком, встановлено інші розміри компенсацій і доплат, зокрема:

для доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного обовязкового відселення 13,2 грн.;

для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні;

дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 гривні.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку його застосування та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Згідно розяснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у звязку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Законом України Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2014 рік №1622-VІІ від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат, передбачених Законом.

Однак, враховуючи положення ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні обмеження щодо застосування норм і положень Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до правовідносин, що виникли до набрання зазначеним вище Законом України №1622-VІІ законної сили.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, підлягає перерахунку відповідачем.

На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відмовляючи позивачу в перерахуванні підвищення до пенсії й додаткової пенсії передбачених ст.ст.39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи й підвищення до пенсії як дитині війни, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни, за період з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає дії відповідача протиправними, й вважає, що позов підлягає задоволенню.

Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.10 ч1 ст.5 Закону України „Про судовий збір.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни та керуючись ст.ст.8-11, 18, 71, 160-162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі додаткової пенсії та доплати до пенсії, передбачених ст.51, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи й підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни, за період з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії, як непрацюючій пенсіонерці, що проживає на території радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за період з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року, у розмірі, що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням виплачених коштів.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, (ст.51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за період з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року, із розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням виплачених коштів.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни, передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни, за період з 18.05.2014 року по 31.07.2014 року, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням виплачених коштів.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області.

Суддя: