ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 листопада 2014 року 11:08 № 826/16921/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючий суддя Кобилянський К.М., судді Санін Б.В., Скочок Т.О., за участю секретаря судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївської обласної державної адміністрації доДержавної виконавчої служби України про визнання протиправною та скасування постанови,ВСТАНОВИВ:
Київська обласна державна адміністрація звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної виконавчої служби України, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 14.10.2014 ВП №44873748 про накладення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач не вчинив дії, на виконання вимог частини 1 статті 89 Закону України «Про виконавче провадження», для з'ясування питання чи було виконане позивачем судове рішення та чи рішення суду не виконане з поважних причин. Посилався на те, що виконати судове рішення в частині видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки позивач не приймав рішення про вилучення такого посвідчення. На думку позивача, постанова від 14.10.2014 ВП №44873748 про накладення штрафу є протиправною.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що постанова від 14.10.2014 ВП №44873748 про накладення штрафу винесена у відповідності до положень законодавства, у зв'язку з невиконанням позивачем рішення суду без поважних причин.
В судовому засіданні 11.11.2014 представники сторін заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, на підставі чого суд, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №812/11424/14 позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Скасовано рішення комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження неправомірними від 12.06.2014 року № 174 відносно ОСОБА_1. Зобов'язано комісію Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення відповідної категорії.
Після набрання законної сили даною постановою, Окружний адміністративний суд міста Києва видав виконавчий лист від 02.09.2014 №826/11424/14 щодо зобов'язання комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення відповідної категорії. Згідно даного виконавчого листа боржником є Київська обласна державна адміністрація, стягувачем - ОСОБА_1.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 23.09.2014 відповідач прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.09.2014 ВП №44873748 щодо примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2014 №826/11424/14.
14.10.2014 відповідач склав вимогу державного виконавця, якою вимагав від позивача негайно виконати виконавчий лист Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2014 №826/11424/14, про що вимагав письмово повідомити відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.
Того ж дня відповідач прийняв постанову про накладення штрафу від 14.10.2014 ВП №44873748, якою за невиконання позивачем рішення суду, на підставі положень статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» на Київську обласну державну адміністрацію накладено штраф у розмірі 680,00 грн.
Вважаючи протиправною постанову відповідача про накладення штрафу від 14.10.2014 ВП №44873748, позивач оскаржив її до суду.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Як видно з постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.09.2014 ВП №44873748, відповідач встановив позивачу семиденний строк для добровільного виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2014 №826/11424/14.
Позивач вказав на те, що на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №812/11424/14 комісією Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, на засіданні 30.09.2014 відповідно до протоколу № 175 було прийнято рішення про скасування рішення комісії від 12.06.2014 № 174 та підтверджено ОСОБА_1 статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
На підтвердження зазначених доводів позивач надав суду витяг з протоколу №174 засідання комісії від 12.06.2014, згідно якого вирішено: скасувати рішення комісії від 29.08.2013 протокол №169, №170 на виконання постанови від 17.02.2014 Окружного адміністративного суду міста Києва. Відмовити у підтвердженні статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Також позивач надав витяг з протоколу №175 засідання комісії від 30.09.2014, згідно якого вирішено: скасувати рішення комісії від 12.06.2014 року протокол №174 та підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Стосовно виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №812/11424/14 в частині обов'язку комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження видати посвідчення відповідної категорії, позивач вказав на те, що не має можливості виконати судове рішення у вказаній частині.
Позивач зазначив, що рішення про вилучення у ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії комісією Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, не приймалось.
З матеріалів справи встанволено, що листом від 15.10.2014 №05-49/2259 департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації повідомив відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про результати прийнятих рішень на засіданні комісії та просив закрити виконавче провадження, посилаючись на те, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 виконана.
Частинами 1, 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Відповідач не надав суду доказів того, що ним здійснено заходи для встановлення причин невиконання позивачем постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №826/11424/14 та не надано доказів того, що дане рішення не виконане позивачем саме без поважних причин.
Водночас, суд встановив, що позивач вчинив усі залежні від нього дії, направлені на виконання вказаної постанови Окружного адміністративного суду міста Києва, а саме: скасував рішення комісії від 12.06.2014 року протокол №174 та підтвердив статус ОСОБА_1 як потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що відповідач не вчинив дії, направлені на підтвердження статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видання посвідчення відповідної категорії, з огляду на наступне.
Зі змісту витягу з протоколу №175 засідання комісії від 30.09.2014, видно, що комісією вирішено: скасувати рішення комісії від 12.06.2014 року протокол №174 та підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Отже, в частині підтвердження статусу ОСОБА_1 потерпілою від Чорнобильської катастрофи, позивач рішення суду виконав.
Щодо обов'язку Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).
Згідно з пунктом 10 Порядку №51 видача посвідчень іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_1 при зверненні до Київської обласної державної адміністрації, адресою реєстрації вказала наступну: м. Київ, вул. Курнатовського, 11 б, кв. 21.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що позивач не приймав рішення про вилучення у ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії, на його адресу не надходило подання місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання ОСОБА_1 щодо видачі останній відповідного посвідчення, суд дійшов висновку, що у Київської обласної державної адміністрації були відсутні законодавчо визначені підстави для видачі такого посвідчення.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що позивач не виконав постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №826/11424/14 в частині видання ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, з поважних причин, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для накладення на Київську обласну державну адміністрацію штрафу у розмірі 680,00 грн.
Таким чином, з огляду на встановлені в ході розгляду даної адміністративної справи судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність постанови Державної виконавчої служби України від 14.10.2014 ВП №44873748 про накладення штрафу та наявність підстав для її скасування.
Враховуючи вищевикладене, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства України, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 181, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Київська обласна державна адміністрація задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної виконавчої служби України від 14.10.2014 ВП №44873748 про накладення штрафу.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Київської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022533) судові витрати в сумі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя К.М. Кобилянський
Судді Б.В. Санін
Т.О. Скочок