Постанова № 41547266, 17.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2014
Номер справи
813/7061/14
Номер документу
41547266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2014 року м. Львів № 813/7061/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Думич Х.М., представника позивача Саноцький Ю.Л., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень,-

встановив:

Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.09.2014 року № 45/17-2, № 46/17-2, 47/17-2.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідком перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» встановлено перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Вказано, що такі висновки не відповідають вимогам податкового законодавства, оскільки структурні підрозділи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб. Представник позивача позовні вимоги підтримав, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях від 07.11.2014 року вх. № 38671. Зазначив, що п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція колії» утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Вказано, що структурний підрозділ (цех) у розумінні Господарського кодексу при застосуванні норм Податкового кодексу України в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати (сплачувати) цей податок, обов'язок якого виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу (цеху) перераховується до місцевого бюджету за знаходженням такого підрозділу (цеху). Зазначено, що податкові повідомлення-рішення є правомірними та не можуть бути скасовані.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:

Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900 (а.с.54).

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до Довідки АА №791012 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження суб'єкта господарювання: м. Ужгород, вул. Артилерійська,1 (а.с. 49) та не має статусу юридичної особи.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» від 04.05.2006р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба колії» ДТГО.

21.08.2014 року державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області було складено акт № 2206/07-01-22-01/01071195 «Про результати планової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року.

Перевіркою встановлено порушення пункту 168.4 ст.168 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 1 137 068,85 грн. в тому числі: Ужгородський район (м. Чоп) - 366 883,42 грн., В.Березнянський район в т.ч. Волосянка - 516 32991 грн., Турківський район Львівської області - 138 974,13 грн.

Як вбачається з акту перевірки (а.с. 43) до складу юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця» входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 ПК України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ складається зі структурних підрозділів які розміщені в наступних районах:

1) м. Ужгород, (АУР, ПД-6, ПД-11, База, Дефектоскопія, ПЗ) - кількість працюючих - 195 чол.;

2) Ужгородський район Львівської області (м. Чоп) (ПД - 7, ПД - 8, ПД - 9, ПД - 10, ПД - 13) кількість працюючих 109 чол.;

3) Турківський район Львівської області в т.ч. Сянки (ПД - 1 «Санки») - кількість працюючих -27 чол.;

4) В.Березнянський район в т.ч. Волосянка (ПД - 2, ПЧМ - 2, ПДЗМ, ПЧМ - 1) кількість працюючих - 154 чол.

Перевіркою встановлено, що відокремлений підрозділ за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до відокремленого підрозділу. Вказано, що за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 32 597 982,90 грн. та перераховано до бюджету 27 530 018,93 грн.

Зокрема, на підставі акту перевірки відповідачем прийнято:

податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 24.09.2014 року № 45/17-2, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 632 815,40 грн. у тому числі за основним платежем 366 883,42 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 265 931,98 грн.

податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 24.09.2014 року № 46/17-2, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 197 434,11 грн. у тому числі за основним платежем 114 881,39 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 82 552,72 грн.

податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 24.09.2014 року № 47/17-2, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 890 654,50 грн. у тому числі за основним платежем 516 329,91 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 374 324.59 грн.

Позивач не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями, оскаржив останні в судовому порядку.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань:

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Платниками податків, відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 18.1 статті 18 ПК України передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Згідно з підпунктом 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця», який відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1, на нього покладено обов'язок зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до підпункту 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. Тому до місцевого бюджету за місцезнаходженням підрозділу за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року було перераховано суми податку з доходів фізичних осіб податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДГТО «Львівська залізниця», що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» юридично наділений статусом податкового агента.

Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІI - IV квартал 2012 року поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція колії» до ДПІ у м. Ужгороді (а.с. 75-118), такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м. Ужгороді не представлено.

Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція колії» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.

Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень структурних підрозділів у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету податку з доходів фізичних осіб.

Cуд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання».

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості відповідачем прийнятого податкового повідомлення-рішення суду не надано.

Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція колії» податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 ПК України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем по справі недоведена правомірність прийняття спірних податкових повідомлень - рішень від 24.09.2014 року №45/17-2, 46/17-2, 47/17-2, не надано суду жодних доказів, які б спростовували вимоги позивача, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.09.2014 року за № 45/17-2.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.09.2014 року за № 46/17-2.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.09.2014 року за № 47/17-2.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1; ідентифікаційний код 01059900) 487 чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. судового збору.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 24 листопада 2014 року.

Суддя Сподарик Н.І.