2/243/1218/2014
243/2465/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2014 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сидоренко І.О.
при секретарі Рудь Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 8 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява КП Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. Дана позовна заява мотивована тим, що позивач є юридичною особою, на яку покладено зобов'язання надавати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Позивач надав відповідачу ОСОБА_1 послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Для належного виконання обов'язків відповідачу був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_2 для розрахунків за надані послуги. Відповідач є пенсіонером МВС, який мешкає у сільській місцевості. Він та члени його сім'ї мають право на пільги, відповідно до Закону України «Про міліцію». Відповідно до Довідки Пенсійного відділу Управління Фінансових Ресурсів та Економіки УМВС України в Донецькій області розмір пільги становить 50% від встановлених тарифів на комунальні послуги.
Відповідно до листа УСЗН СРДА відповідач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як сільський міліціонер на пенсії та ветеран органів внутрішніх справ. Розрахунки фінансування видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 здійснюється відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист». Розмір пільги складає 50% від норми, передбаченої чинним законодавством України. Також повідомлено, що пенсіонери з числа міліціонерів сільської місцевості відповідно до ст. 22 ЗУ «Про міліцію» мають право на 100% знижку плати за користування житлом, опаленням та освітленням. Позивачем був зроблений запит до Головного Управління МВС України в Донецькій області - якими пільгами користується відповідач та який розмір пільги передбачений законодавством. Позивачу на даний запит була надана відповідь з зазначенням тих самих відомостей, що в у відповіді УСЗН СРДА.
Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації щомісячно здійснює фінансування видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на водопостачання та водовідведення у розмірі 50% відповідно до чинного законодавства України. Відповідач свій обов'язковий платіж у розмірі 50 % не сплачує взагалі. Між позивачем та відповідачем встановились фактичні договірні відносини з метою надання житлово-комунальних послуг - централізованого водопостачання та водовідведення на підставі відкритого особового рахунку. Позивач фактично надавав відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, а відповідач користувався даними послугами для задоволення власних потреб і не відмовлявся від них. Житловий будинок, де мешкає відповідач приєднаний до системи централізованого водопостачання та водовідведення. За період з 01.09.2009 року по 01.09.2013 року від відповідача не надходило скарг або заяв з приводу не надання послуг позивачем, але відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував за спожиті послуги.
За період з 01.09.2009 року по 01.09.2013 року утворилася заборгованість за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення в сумі 1930,44 грн.
Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процента річних від простроченої суми, у зв'язку з чим відповідачу були нараховані наступні суми: три процента річних від простроченої суми в розмірі 109,42 грн., та індекс інфляції за весь прострочення виконання зобов'язання в розмірі 62,80 грн.
Просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму заборгованості за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 1930,44 грн., три процента річних від простроченої суми в розмірі 109,42 грн. та індекс інфляції за весь прострочення виконання зобов'язання в розмірі 62,80 грн.
В судовому засіданні представник позивача Федоров І.В., що діє на підставі Довіреності № 4 від 01 січня 2014 року, надав пояснення, аналогічні обґрунтуванню позовних вимог та зазначив, що відповідач не сплачує за надані послуги по водопостачанню та водовідведенню. Він перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення як робітник міліції, звільнений на пенсію, 50% від суми нарахувань за послуги позивача сплачує управління праці та соціального захисту населення, а 50 % повинен платити безпосередньо відповідач. Просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, мотивуючи це тим, що відповідно до Закону України «Про міліцію», йому, як сільському міліціонеру, повинна бути встановлена пільга по оплаті комунальних платежів в розмірі 100%. В його особистій справі знаходилась довідка, відповідно до якої він мав зазначену пільгу, але дана довідка була втрачена. З цього приводу відповідач звертався до прокуратури. Відповідно до Закону України «Про міліцію» він, як пенсіонер МВС, що проживає в сільській місцевості, має право на 100% пільгу по оплаті житлово-комунальних послуг.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до довідки № 27828 від 24 грудня 2007 Пенсійного відділу Управління фінансових ресурсів та економіки УМВС України в Донецькій області відповідач ОСОБА_1 та члени його сім'ї мають право на оплату жилої площі та усіх видів комунальних послуг, палива електроенергії та користування квартирними телефонами у розмірі 50% відсотків від встановлених тарифів згідно Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Як вбачається з довідки № 14/27828 від 13 квітня 2001 року, відповідач ОСОБА_1 є пенсіонером МВС, що проживає у сільській місцевості. Він та члени його сім'ї мають право пожиттєво відповідно до Закону України «Про міліцію» на безоплатне користування житлом з опаленням та електроенергією.
Листом № 14\73 від 23.01.2014 року Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головного управління МВС України в Донецькій області позивачу, відповідно до запиту, було роз'яснено, що ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ за віком та має право на пільги встановлені Законом України «Про міліцію». Також відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ОСОБА_1 визнаний ветераном внутрішніх справ. Відповідно до п. 6 ч. 6 зазначеного Закону ветеранам органів внутрішніх справ надається пільга у вигляді 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та плати за комунальні послуги. Згідно зі ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ветерани органів внутрішніх справ та члени їх сімей поряд з пільгами передбаченими цим Законом, користуються пільгами встановленими в разі, коли право на одну й ту саму пільгу передбачено різними нормативно-правовими актами ця пільга надається по одному з них за вибором ветерана органів внутрішніх справ.
Отже, в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що відповідач ОСОБА_1 має статус пенсіонера МВС, що проживає в сільській місцевості та має право на пільги, передбачені Законом України «Про міліцію». Відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію» працівники міліції, які живуть і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу,і члени їх сімей, які проживають з ними, забезпечуються безплатно житлом з опаленням і освітленням за встановленими нормами, а також користуються іншими пільгами, передбаченими законодавством.
Однак, як вбачається з листа № 03-48/0062 від 16.01.2014 року Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як сільський міліціонер на пенсії та ветеран органів внутрішніх справ. Розрахунки фінансування видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 здійснюються відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист». Розмір пільги складає 50% від норми, передбаченої чинним законодавством.
Таким чином, Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації компенсує позивачу - Комунальному підприємству Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» 50% грошових коштів, нарахованих відповідно до встановленого тарифу за надання послуг з водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 Отже, приймаючи до уваги зазначений факт, суд доходить до висновку, що інші 50 % грошових коштів за отримані послуги з водопостачання та водовідведення повинен сплачувати безпосередньо відповідач.
Суд приймає до уваги ствердження відповідача про те, що відповідно до Закону України «Про міліцію», він, як пенсіонер МВС що проживає в сільський місцевості, має право на пільгу у вигляді 100% знижки на оплату за користування послугами позивача. Однак, на думку суду, відповідач своїм правом не скористався, оскільки Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації відповідачу встановлена пільга в розмірі 50% від норми, передбаченої законодавством. Доказів, які б спростовували даний висновок суду відповідач не надав.
При цьому суд виходить з вимог ст.ст. 10, 60 ЦПК України відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості і кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що позивач - Комунальне підприємство Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» - є юридичною особою, на яку покладено обов'язок надавати послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та має право отримувати плату за надані послуги.
Позивач надавав відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з 01.09.2009 року по 01.09.2013 року. Відповідачем оплата спожитих послуг з водопостачання та водовідведення не проводилась, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 1930,44 грн. Нарахування позивачем проводилося з урахуванням пільги у вигляді 50% знижки, встановленої Управлінням праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Частинами 1, 2 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Приписами ст.ст. 21, 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено що, виконавець зобов'язаний: забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; проводити в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; виробник зобов'язаний: укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг; виробити житлово-комунальні послуги відповідно до умов договору, стандартів, нормативів, норм і правил. Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний: оплачувати послуги в установлені договором строки.
Згідно ст. 32 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Пункт 18 Постанови КМУ №630 від 21 липня 2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення», чітко зазначає обов'язок власників наймачів квартир сплачувати комунальні послуги не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Згідно положень статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є: договори та інші правочини. Приписами ч. 4 ст. 203 ЦК України передбачено, що правочин має вчиняться у формі, встановленій законом.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та у встановлені строки, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв'язку з чим боржнику, у відповідності до ст. 625 ЦК України були нараховані:
- три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 109,42 грн.
- індекс інфляції за весь час прострочення у розмірі 62,80 грн.
Отже, позовні вимоги КП «Словміськводоканал» про стягнення суми заборгованості по сплаті за спожиті послуги у вигляді водопостачання та водовідведення у розмірі 1930,44 грн., три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 109,42 грн., суму індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 62,80 грн. підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись 10, 11, 79, 88, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 523, 527, 530, 625 ЦК України ст.ст. 64, 68 ЖК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги комунального підприємства Слов'янської міської ради "Словміськводоканал" до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, на користь Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» на р/р 26004301020193 в ПАТ «БАНК Перший», МФО 320995, ЄДРПОУ 35420080, суму заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення у розмірі 1930 (одна тисяча дев'ятсот тридцять) грн. 44 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Слов'янської міської ради «Словміськводоканал» на р/р 26002000104224 в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, ЄДРПОУ 35420080, три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 109 (сто дев'ять) грн. 42 коп., суму індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 62 (шістдесят дві) грн. 80 коп., судовий збір у розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І.О.Сидоренко