Постанова № 41537392, 16.09.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2014
Номер справи
804/12599/14
Номер документу
41537392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2014 р. Справа № 804/12599/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю. при секретарі судового засідання - Тоноян А.К., за участю: представника позивача - представників відповідача - Силка Т.О., Стрілець Р.О., Гарасимюк Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.08.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство «ХайдельбергЦемент Україна» з позовом Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

20.08.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Свої позовні вимоги Публічне акціонерне товариство «ХайдельбергЦемент Україна» (далі - ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна») обґрунтовує тим, що відповідачем двічі протиправно було залишено без розгляду його заяви від 23.04.2014 року про переоформлення дозволу на розміщення відходів у 2014 - 2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження та зміною схеми дозвільної процедури. За твердженнями позивача, дії Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпосередньо порушують права та законні інтереси ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна», оскільки не переоформлений документ дозвільного характеру у встановлений строк є недійсним.

Просить суд:

1) визнати протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду:

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року);

2) зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме:

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження.

Під час судового засідання представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та пояснив обставини справи таким чином як вони викладені вище.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що 26.04.2014 року набрали чинності положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» щодо внесення змін в низку законодавчих актів стосовно видачі документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, в тому числі: скасовано ліміт на утворення та розміщення відходів, а також дозвіл на розміщення відходів (виключено з Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності). Згідно абз.8 ч.1 ст.4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності. З 26.04.2014 року згідно положень Закону щодо скорочення переліку документів дозвільного характеру (скасування ліміту на утворення та розміщення відходів та дозволів на розміщення відходів), суб'єкти господарювання повинні отримувати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. У зв'язку з неврегульованістю питання про внесення змін у діючі порядки або розробки нового порядку отримання суб'єктами господарювання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами зазначений документ не видається. Порядком розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1218 передбачено виключно механізм видачі лімітів на утворення та розміщення відходів, а також дозволу на розміщення відходів. Додатково відповідач повідомив, що формою дозволу на розміщення відходів визначено адресу розташування місця видалення відходів, а не юридичну адресу суб'єкта господарювання.

Суд, заслухавши думки осіб, що брали участь у розгляді справи, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов частково з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 25 квітня 2014 року ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» звернулось до Відповідача через Центр дозвільних процедур «Єдине вікно» Дніпропетровської міської ради із заявами від 23.04.2014 року про:

- переоформлення дозволу від 15.04.2014 року №34 на розміщення відходів у 2014 - 2016 роках (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- переоформлення дозволу від 15.04.2014 року №32 на розміщення відходів у 2014 - 2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- переоформлення дозволу від 15.04.2014 року №30 на розміщення відходів у 2014 - 2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року).

За поясненнями позивача, підставою для подання вищевказаних заяв на переоформлення «ХайдельбергЦемент Україна» дозволів на розміщення відходів була зміна місцезнаходження підприємства.

Так, 16 травня 2014 року ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» через Центр дозвільних процедур «Єдине вікно» Дніпропетровської міської ради отримало листи Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА від 29.04.2014 року №№4052/0/261-14, 4042/0/261-14, 4041/0/261-14, в яких останній повідомив ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» про залишення без розгляду матеріалів на отримання дозволів на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною схеми дозвільної процедури.

Не погодившись із вищевказаним листами відповідача, якими було залишено без розгляду його заяви, Позивач листом від 20.05.2014 року № 01/2-1354 вдруге звернувся до Відповідача з проханням розглянути заяви та переоформити дозволи на розміщення відходів. Натомість, листом від 20.06.2014 року №5186/0/261-14 Відповідач знову повернув без розгляду документи на переоформлення дозволів на розміщення відходів у 2014-2016 роках.

Суд зазначає, що станом на момент звернення ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» до відповідача із вищевказаними заявами про переоформлення дозволів на розміщення відходів від 23.04.2014 року чинними були норми Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи» в редакції від 18.11.2012 року, тобто до дати набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» - 26.04.2014 року.

Згідно ст.1 Закону України «Про відходи» розміщення відходів - це зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Зберігання відходів - це тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення).

Відповідно до п. а) ч.1 ст.32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.

При цьому, п.12 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1218, зобов'язує власників відходів, які здійснюють їх розміщення одержувати відповідні дозволи.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів визначені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно ч. 8 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» однією з підстав для переоформлення документа дозвільного характеру є зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання. У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню.

Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру та документа, що додається до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Судом було встановлено, що 22 квітня 2014 року проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна», у зв'язку з чим і були подані заяви про переоформлення дозволів на розміщення відходів.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру. А ч. 5 ст. 41 вищевказаного Закону прямо зазначено, що відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

За нормою ст.41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення (письмове повідомлення місцевого дозвільного органу надається державному адміністратору) із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.

У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» чітко визначений перелік дій, які необхідно виконати дозвільному органу у випадку отримання заяви на переоформлення документа дозвільного характеру.

З аналізу вищевказаних вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» вбачається, що норми Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не визначають департаменту екології та природних ресурсів функції щодо залишення без розгляду заяви на переоформлення дозволів на розміщення відходів. В свою чергу встановлює порядок переоформлення дозвільних документів при їх розгляді та відмову у видачі документів дозвільного характеру.

Що стосується пояснень відповідача щодо внесення змін до порядку надання дозволів на розміщення відходів, у зв'язку із набранням 26.04.2014 року чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», то суд вважає безпідставним залишення без розгляду заяв позивача із цих підстав, адже Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації з урахуванням вищевикладених вимог закону мав надати належну ґрунтовну відповідь за результатами розгляду відповідних заяв ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна», тобто фактично розглянувши зазначені заяви. Тим більше, що звернувся позивач до Департаменту у строк до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04.2014 року №1193, а саме: 25.04.2014 року із заявами від 23.04.2014 року.

Тому, суд вважає протиправним залишення без розгляду заяв позивача про переоформлення дозволів на розміщення відходів і при повторному зверненні товариства також. Зокрема, згідно приписів абз. 11 ч. 8 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним. Отже, протиправними діями відповідача порушуються законні права і обов'язки ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна».

З огляду на вищевикладене, позовна вимога про визнання протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду:

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року) - є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме:

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження, то суд зазначає таке.

Відповідно до положень ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд зазначає, що вищевказана позовна вимога є передчасною та не може бути вирішена судом по суті, а тому у її задоволенні необхідно відмовити повністю. Адже розгляд відповідних заяв, прийняття рішень щодо переоформлення чи відмову у переоформленні дозвільних документів належить до внутрішньої компетенції відповідача. Тому, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати департамент розглянути зазначені заяви ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження. Адже згідно приписів абз. 11 ч. 8 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним. Крім того, ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» є підприємством, яке приймає участь в програмах екологічного та соціального розвитку регіону, залучає іноземні інвестиції в цих напрямках.

Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме: в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду:

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року) - необхідно задовольнити, а у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме:

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження;

- переоформити дозвіл від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження - відмовити. Натомість, з урахуванням ст.11 КАС України для більш повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вирішив вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації розглянути спірні заяви про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках.

Також на підставі ст.ст.87, 94 КАС України суд вважає за необхідне вирішити питання про розподіл судових витрат та присудити з Державного бюджету України на користь ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» 1/2 сплаченої суми судового збору у розмірі - 36,54грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду:

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року).

Зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації розглянути:

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 34 на розміщення відходів у 2014-2016 роках, у зв'язку зі зміною місцезнаходження (вхідний № 201006-7426-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 32 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7427-035-2014 від 25.04.2014 року);

- заяви Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про переоформлення дозволу від 15.04.2014 року № 30 на розміщення відходів у 2014-2016 роках (вхідний № 201006-7429-035-2014 від 25.04.2014 року).

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» (код ЄДРПОУ - 00292923) сплачену суму судового збору у розмірі - 36,54грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 22.09.2014 року.

Суддя А.Ю. Рищенко