МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.11.2014 р. № 814/3024/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді - Лебедєвої Г.В.
судді - Лісовської Н.В.
судді - Малих О.В.
при секретарі - Дворник Г.Г.
за участю : позивача - ОСОБА_1 (паспорт),
представника позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представника відповідача - не з'явився,
представника третьої особи - Єльчієвої О.Р. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1, -
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримано позивачем на законних підставах, у зв'язку з існуванням обставин, що дають право на отримання вказаного статусу, а рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1 є необґрунтованим, незаконним та підлягає скасуванню. Позивач у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування, викладені у адміністративному позові, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення рекомендованого листа, жодних документів, заперечень проти позову, клопотань по справі не надавав. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, надала до суду письмові пояснення, в яких у задоволенні позову просить відмовити. Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що 16.04.1992 року позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії НОМЕР_1 (а.с.7). В 1997 році тимчасовою комісією при Миколаївській облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАС" було проведено перевірку та підтверджено статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Про що було зроблено відповідну відмітку "Перереєстровано" на посвідченні позивача. 17.07.2014 року Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визнала безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зв'язку із тим, що не було підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (з наступними змінами та доповненнями). Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 14 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ та організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Відповідно до ст.10 Закону, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях. Частиною 1 статті 15 Закону передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №501 від 25 серпня 1992 року (далі - Порядок), посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі одного з таких документів: зокрема, посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту), військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження та інші. Відповідно до довідок №212 від 25.02.1992 року та №344 від 04.11.1992 року, виданих Новобузьким автотранспортним підприємством 14843, позивач з 17 липня по 17 серпня 1986 року перебував у відрядженні на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС с. Старосельє в якості начальника автоколони з тарифною ставкою 145 руб. Згідно довідки №344 від 04.11.1992 року позивачу було нарахована понад середньомісячної заробітної плати, зберігаємої по місту постійної роботи, з урахуванням виконання робіт по зонам в трьохкратному розмірі. (а.с.10).
Крім того, наказом Новобузького АТП 14867 від 26.11.1986 року №198 "Про преміювання за виконання важливого завдання під час аварії на Чорнобильській АЕС" позивача було премійованно за забезпечення високого рівня організації автомобільних перевезень при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також судом встановлено, що згідно списку робочих Новобузького автотранспортного підприємства 14843, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 також був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.16). Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що позивач перебував у відрядженні по ліквідації аварії на ЧАЕС в період з 17.07.1986 року до 17.08.1986 року із вказівкою населеного пункту, розміру заробітної плати та кількістю відпрацьованих годин, про що свідчать копії довідок №212 від 25.02.1992 року та №344 від 04.11.1992 року, виданих Новобузьким автотранспортним підприємством 14843. Правомірність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року (категорія 2, серія А НОМЕР_1 від 16.04.1992 року) на підставі вищезазначених документів не викликає у суду сумнівів. Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС діє на підставі «Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (надалі Положення), затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року N187, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006 року за N626/12500.
Відповідно до п.п. 1.1. п.1 Положення Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основними принципами діяльності Комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень; незалежність членів Комісії; компетентність членів Комісії.
У відповідності до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. В той же час, судом встановлено, що відповідачем було прийнято оскаржуване рішення без достатньої мотивації, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та дослідження всіх первинних документів позивача. Колегія суддів враховує, що факт перебування позивача в зоні аварії на ЧАЕС не заперечується відповідачем. На момент присвоєння статусу ліквідатора, необхідні для цього документи були в наявності, однак зі спливом часу та реорганізацією підприємства не всі вони збереглися, що не може означати безпідставність видачі позивачу посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС. Факт не надання підприємствами певних документів, які були знищені у звязку зі спливом строку зберігання, не може бути підставою для позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх беззаперечних доказів на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1.
Враховуючи викладене та посилаючись на вищезазначені норми законодавства, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1.
Скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 17.07.2014 року стосовно безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії ОСОБА_1.
Повернути судовий збір сплачений ОСОБА_1 за квитанцією від 30.09.2014 року №44029502 в сумі 73,08 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів 10.11.2014 року.
Головуючий суддя Г.В. Лебедєва
Суддя Н.В. Лісовська
Суддя О.В. Малих