ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" листопада 2014 р.Справа № 916/3369/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді: В.В. Лашина
суддів: О.Л. Воронюка,
А.І. Ярош
При секретарі Кияшко Р.О.
За участю представників сторін:
від Головного управління юстиції в Одеській області - Мітрофанова Н.О., довіреність № 03-43/4927, від 23.07.14;
від ТОВ "Еко-Вторма" - Недялкова О.О., № б/н від 11.09.14;
Інші представники учаників провадження в судове засідання не з'явилися.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління юстиції в Одеській області
на постанову господарського суду Одеської області
від 11.09.2014р.
у справі № 916/3369/14
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Вторма"
про банкрутство
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26 серпня 2014 року прийнята до розгляду заява голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-Вторма" (в подальшому - ТОВ "Еко-Вторма") про порушення провадження у справі про банкрутство останнього в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
04 вересня 2014 року господарським судом Одеської області ухвалено порушити провадження у справі про банкрутство зазначеного товариства; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Одеської області від 11.09.2014 р. (суддя Бахарєв Б.О.) ТОВ "Еко-Вторма" визнано банкрутом, відносно товариства відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії ТОВ "Еко-Вторма", якого зобов'язано виконувати повноваження ліквідатора у відповідності до вимог Закону про банкрутство.
Не погоджуючись з цією постановою, Головне управління юстиції в Одеській області в апеляційній скарзі просить її скасувати, а провадження у справі припинити, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального права, оскільки призначення ліквідатора відбулося в порушення ст. 114 Закону про банкрутство, без застосування автоматизованої системи призначення арбітражних керуючих. Скаржник також просить перевірити законність та наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство та визнання ТОВ "Еко-Вторма" банкрутом, при цьому не наводячи жодних обставин неправомірності винесення оскаржуваного судового рішення з цього питання.
В відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Еко-ВТОРМА" просить залишити апеляційну скаргу без заловолення, а оскаржуване судове рішення без змін, з мотивів викладених у відзиві.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно із ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 95 Закону про банкрутство визначено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Отже, особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Така процедура передбачена положеннями статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).
Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України про банкрутство є: прийняття учасниками (засновниками) рішення про припинення юридичної особи; здійснення опублікування в спеціальному друкованому засобі масової інформації про припинення юридичної особи; стягнення дебіторської заборгованості; проведення інвентаризації та, у випадках установлених законом, оцінка вартості наявного майна боржника; закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи; забезпечення своєчасного надання органам доходів і зборів та Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, а також звітності за останній звітний період; складення проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, встановленого для пред'явлення вимог кредиторів, який, згідно до приписів ст. 105 ЦК України, не може становити менше двох та більше шести місяців з моменту опублікування повідомлення про припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 11 червня 2014 року учасниками ТОВ "Еко-Вторма" прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації товариства. Строк для заявлення вимог кредиторів встановлений у два місяці.
Відомості про припинення юридичної особи внесені в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 16 червня 2014 р. та опубліковані у Бюлетені державної реєстрації № 286 (14) від 16.06.2014 р. /а.с. 42-43/ із зазначенням строку пред'явлення кредиторських вимог.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 15.08.2014 р. /а.с. 37-41/ підтверджується перебування ТОВ "Еко-Вторма" в стані припинення за рішенням засновників.
16 червня 2014 року ТОВ "Ево-Вторма" подано до податкової служби заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП та направлені листи до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси, відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі, відділення Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції із квитанціями про поштове відправлення. Подано звітність до Державної служби статистики в Одеській області за 2013 рік.
Також листом від 16.06.2014 р. за № 16-08/14 боржником повідомлено кредитора ТОВ "Інтрейд-Д" про прийняття учасниками ТОВ "Еко-Вторма" рішення про припинення діяльності товариства.
Головою ліквідаційної комісії ТОВ "Еко-Вторма" проведено інвентаризацію майна товариства, за результатами якої не було виявлено майна, яке відноситься до основних фондів, встановлено відсутність залишків товарних запасів. Також було виявлено готівкові кошти в сумі 6300 грн. для покриття витрат на проведення ліквідаційної процедури. Дебіторської заборгованості не встановлено.
Рішенням товариства від 20 серпня 2014 року затверджено проміжний ліквідаційний баланс та вирішено звернутися до господарського суду із заявою про порушення відносно ТОВ "Еко-Вторма" справи про банкрутство.
Виносячи оскаржувану постанову, місцевий господарський суд виходив з того, що ТОВ "Еко-Вторма" дотримано порядок добровільної ліквідації, передбачений статтями 105, 110, 111 ЦК України та статті 60 Господарського кодексу України, та з того, що майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредитора.
Аналізуючи матеріали справи, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції цілком вірними та заснованими на досліджених у повному обсязі обставинах справи.
Судова колегія вважає помилковими доводи скаржника щодо неправомірності призначення ліквідатором ТОВ "Еко-Вторма" голову ліквідаційної комісії цього товариства.
За приписами ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Відтак, зазначена норма передбачає можливість альтернативного визначення особи ліквідатора: арбітражного керуючого або голову ліквідаційної комісії.
Аналогічна правова позиція відображена, наприклад, у постанові Вищого господарського суду України від 08 квітня 2014 року у справі № 920/1802/13.
Будь-яких застережень про неможливість призначення ліквідатором голову ліквідаційної комісії Закон про банкрутство не містить.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржувана постанова господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись статтями 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Головного управління юстиції в Одеській області залишити без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області від 11.09.2014 р. по справі № 916/3369/14 - без змін.
Повний текст постанови складено 21.11.2014р.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя О.Л. Воронюк
Суддя А.І. Ярош