СПРАВА № 638\17429\14-а
2-а\638\513\2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2014 року Дзержинський районний суд міста Харкова в складі головуючого судді Штих Т.В., секретаря Кондратюк І.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова за позовом до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, та їй призначена пенсія за віком. В 2013 році вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, проте відповідачем їй було відмовлено. В звязку з чим позивачка просить визнати дій відповідача незаконними та зобовязати відповідача чинити відповідні дії.
В судовому засіданні позивачка не змогла висловитися стосовно позовних вимог, проте просила їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши думку учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з 23.03.2009 року.
Відповідно до статті 37 Закону України № 3723 пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 статті 33 Закону України № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців і посадових окладів, премій,доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону України № 3723, пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону України № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом України № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду У країни.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України № 1058 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообовязкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Отже, з цих підстав можливо вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже Закон України № 3723 конкретизує порядок призначення та виплати пенсії особам, які підпадають під дію цього Закону.
Крім того, ст. 1 ЗУ «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 (далі ЗУ № 108/95) визначено заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до .структури заробітної плати. Крім того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття, як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Питання визначення заробітної плати, яка зараховується для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано Постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме:
Встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ № 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні . місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду в даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяці визначається шляхом ділення загальної Суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно.
Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України № 3723, враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема до Закону України № 3723 та постанови КМУ № 865 не вносились зміни щодо розширення переліку ;дових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України № 3723, відповідно, при призначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включається складові заробітної плати, передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами.
Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення .соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, суми індексації, заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону України № 3723 до заробітної плати,оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а саме факт утримання із суми допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Оскільки індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення не передбачені ст. 33 Закону, їх не враховано в заробітну плату, з якої обчислюється пенсія держслужбовців. Необхідно звернути увагу, що ніяких Постанов Кабінету Міністрів щодо зміни розмірів надбавок за ті років передбачених цією статтею не приймалось.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони па підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6} розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, па яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 п. 18 ст. 5 Закону України Про судовий збір Пенсійний фонд України та його органи; органи Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального захисту інвалідів і його відділення від сплати судового збору звільняються.
При таких обставинах суд, зазначає, що не може перебрати на себе функцію пенсійного фонду, так як позивач навіть в установленому порядку не звертався до відповідних установ пенсійного фонду та не надавав відповідні документи для нарахування відповідної пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,9,10,11,17,69-72,86,94,128,160-162,163,167, 185, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в особі Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Судові витратив вважати сплаченими позивачем.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту оголошення.
Суддя Штих Т.В.