Постанова № 41527436, 24.11.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
286/7110/14-а
Номер документу
41527436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7110/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобовязання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату йому та неповнолітнім дітям щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.04.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює 40 % мінімальної заробітної плати на кожного, мотивуючи тим, що він проживає на території радіоактивного забруднення і має право на соціальні виплати, визначені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ( далі Закон), які отримував не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України, що призвело до порушення його прав.

Відповідач надіслав заперечення на позов, з вимоги не погоджується і просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує допомогу у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 4.80 грн., що підтверджується довідкою.

Позивач виховує неповнолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвами про народження .

Додатком №1 Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, до постанови КМ України №106 від 23.07.91 ( з відповідними змінами), село Іллімка Овруцького району віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Постановами КМ України №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08 внесено зміни у постанову КМ України №106 від 23.07.91, якими змінено додаток №2 Переліку населених пунктів, жителям яким з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування, і село Іллімка Овруцького району віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, тобто вказаний населений пункт згідно додатку №1 залишено в зоні гарантованого добровільного відселення, а згідно додатку №2 вже віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 2 Закону визначено категорії зон радіоактивного забруднення і надано поняття зони гарантованого добровільного відселення і зони посиленого радіоекологічного контролю.

Зазначеною нормою Закону не передбачено віднесення одного і того ж населеного пункту до різних зон радіоактивного забруднення тому, що основним критерієм є рівень радіоактивного забруднення.

Оскільки додаток №1 не змінений, суд вважає, що постанови КМУ №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08 про зміну додатку №2 в частині віднесення села Іллімка Овруцького району до території з меншим радіоактивним забрудненням тільки для виплати щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування, не відповідають вимогам Закону, який не надає можливості для встановлення різних категорії зон радіоактивного забруднення для різних виплат для одного населеного пункту.

На підставі викладеного, суд вважає неможливим застосування додатку №2 із змінами, внесеними постановами КМУ №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08, як такого, що суперечить Закону і додатку №1, а тому застосовує для визначення категорії зони радіоактивного забруднення зону з більшим радіоактивним забрудненням, що вказана в додатку №1, а саме зону гарантованого добровільного відселення.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати.

Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 (із змінами від 23.11.2011 року) усупереч Закону № 796-ХІІ, визначено, для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.).

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закони України «Про державний бюджет на 2011 рік», «Про державний бюджет на 2012 рік» та «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.

Натомість на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачем доплат не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн..

В ч. 1 ст. 94 КАС України зазначається, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 та його неповнолітнім дітям: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячної грошової допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі, визначеному ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, на кожного.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_4