ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 листопада 2014 р. Справа № 903/961/14
за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Зарічанської сільської ради, с. Заріччя, Володимир-Волинський район, Волинська область
до відповідача фермерського господарства "Пан Продукт", с. Заріччя, Володимир-Волинський район, Волинська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя: Вороняк А. С.
при секретарі судового засідання Чорному С.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Пальонка І.А., голова Зарічанської сільської ради, витяг з рішення Зарічанської сільської ради №1/1 від 11.11.2010р.
від відповідача: Бакун А.Ю., довіреність №б/н від 07.10.2014р.
В судовому засіданні взяв участь прокурор - Куприянчик С.І., довіреність №98-3029 вих.14 від 12.05.2014р.
Відповідно до ст.20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.22,29 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки прокурору та представникам сторін.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від прокурора та представників сторін не поступало.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суть спору: Володимир-Волинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Зарічанської сільської ради звернувся з позовом до фермерського господарства "Пан Продукт" про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2008р., укладеного між сторонами по справі, а саме просить внести зміни до п.5 та п.9 даного договору, шляхом затвердження його в наступній редакції:
п.5 - Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5238181,23 грн.;
п.9 - Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить157145,44 грн. в рік.
В обґрунтування позовних вимог посилається на договір оренди землі від 20.03.2008р., рішення Зарічанської сільської ради №14/14 від 11.10.2007р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та встановлення меж земельної ділянки в натурі(на місцевості) та надання в оренду", рішення Зарічанської сільської ради №5/8 від 08.02.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сільської ради", рішення Зарічанської сільської ради №32/4 від 04.06.2014р. "Про внесення змін в договори оренди".
Ухвалою господарського суду Волинської області від 03.10.2014р. було порушено провадження у справі, а справу призначено до розгляду на 15.10.2014р. та зобов'язано сторони надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті.
Ухвалою господарського суду від 15.10.2014р. розгляд справи відкладено на 05.11.2014р. у зв'язку з нез'явленням позивача та відповідача в судове засідання, не подання відповідачем письмових пояснень по суті позовних вимог та необхідність витребування нових доказів.
Ухвалою господарського суду від 05.11.2014р. розгляд справи відкладено на 19.11.2014р. у зв'язку з не поданням відповідачем письмових пояснень по суті позовних вимог та необхідність витребування нових доказів.
18.11.2014р. факсимільним зв'язком та 19.11.2014р. через канцелярію суду від Володимир-Волинського міжрайонної прокуратури надійшли докази отримання відповідачем позовної заяви з додатками.
19.11.2014р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про витребування у позивача технічної документації з нормативно грошової оцінки земель с.Федорівка, Володимир-Волинського району, Волинської області. Додатково в даному клопотанні зазначено, що розрахунок розміру орендної плати при визначенні категорій земель для ФГ "Пан Продукт", як «землі під виробничими дворами і будівлями» є не вірним, оскільки нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення має інший підхід визначення, формулу розрахунку та інше.
У судовому засіданні 19.11.2014р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволені позову, з підстав наведених у клопотанні поданому 19.11.2014р.. Контррозрахунку нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати не надав.
Суд розглянувши клопотання представника відповідача про витребування доказів відмовляє в його задоволені у зв'язку з тим, що воно не відповідає вимогам ст.38 ГПК України. Відповідно до ст.38 ГПК України сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази. Отже, однією з необхідних умов задоволення клопотання про витребування доказів є неможливість самостійно подати необхідні для розгляду справи докази. При цьому, обґрунтування такої неможливості покладається на особу, що заявляє відповідне клопотання. Жодних доказів неможливості самостійно подати технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель с.Федорівка до вказаного клопотання не долучено, натомість додано копію частини технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ФГ "Пан Продукт" на території с. Федорівка, Володимир-Волинського району, Волинської області.
З урахуванням вимог ст.69 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд, -
встановив:
Рішеннями Зарічанської сільської ради №14/14 від 11.10.2007р. та 17/15 від 14.03.2008р. фермерському господарству "Пан Продукт" передано в строкове, платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 19,4511га.
20.03.2008р. між Зарічанською сільською радою(далі - Орендодавець) та фермерським господарством "Пан Продукт" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі(далі - Договір).
Згідно п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в с. Федорівка, Володимир-Волинського району, Волинської області.
Згідно п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 19,4511га під господарськими будівлями, спорудами і дворами.
Згідно п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначена.
Згідно п.8 Договору строк дії Договору 10 років.
Згідно п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі на рівні ставки земельного податку.
Згідно п.36 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розв'язується у судовому порядку.
Статтею 271 Податкового кодексу України(далі - ПК України) встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно ч. 5 ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5 - 7 років передбачений ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".
Згідно п.14.1.136 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно п.14.1.147 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.288.5.1 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно п.1 положення про Державне агентство земельних ресурсів України(затверджено указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445)(далі - Положення), Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно підпунктів 4, 6 п.4 Положення, Держземагентство України бере участь у розробленні та виконанні державних, галузевих, регіональних та місцевих програм з питань регулювання земельних відносин, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, у проведенні моніторингу земель, територіальному плануванні, впровадженні географічних інформаційних систем, здійсненні топографо-геодезичної і картографічної діяльності; видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Згідно п.1, 3 Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі(затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012р. № 258), управління (Відділ) Держземагентства у районі (далі - Управління (Відділ)) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Управління (Відділ) підпорядковане Держземагентству України та відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, Головному управлінню Держземагентства в області. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Управління (Відділу) і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань. Завданням Управління (Відділу) є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку управління Держземагентства України у Володимир-Волинському районі Волинської області №2045/1-15 від 24.09.2014р.(а.с.17) нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 19,4511га, яку орендує ФГ "Пан Продукт" становить 5238181,23 грн..
Рішенням Зарічанської сільської ради №5/8 від 08.02.2011р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сільської ради" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Федорівка.
Рішенням Зарічанської сільської ради №32/4 від 04.06.2014р. "Про внесення змін в договір оренди" відповідно до п.288.5.1 ст.288 ПК України вирішено внести зміни в договір оренди землі від 20.03.2008р. площею 19.4511га в с.Федорівка орендарем в якому виступає ФГ "Пан Продукт".
Згідно розрахунку розміру орендної плати(а.с.16) та розрахунку наведеного у листі №7074/15-06 від 22.09.2014р. Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції(а.с.18), розроблених відповідно до нормативної грошової оцінки, які були надані позивачем під час розгляду справи:
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 19,4511га, яку орендує ФГ "Пан Продукт" становить 5238181,23 грн., а розмір річної орендної плати за земельну ділянку становить 157145,44 грн..
Згідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.
Листом №160/1-21 від 20.06.2014р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати(а.с.19). Даний лист було направлено відповідачу рекомендованим повідомленням 27.06.2013р.(а.с.20). Відповіді на даний лист позивач не отримав.
У зв'язку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2008р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.
Згідно ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Додатково суд зазначає, що згідно абзацу 4 п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Згідно ст.632 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України) ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Твердження представника відповідача, що розрахунок розміру орендної плати при визначенні категорій землі для ФГ "Пан Продукт", як «землі під виробничими дворами і будівлями» є не вірним, оскільки нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення має інший підхід визначення, формулу розрахунку та інше, судом відхиляються з наступним обґрунтуванням:
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. п. а), в) ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно п.34 ч. ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських рад належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин.
Згідно ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно абзацу 1 п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Матеріали справи не містяться доказів скасування рішень Зарічанської сільської ради №5/8 від 08.02.2011р. та №32/4 від 04.06.2014р.. Також судом враховано, що Зарічанською сільською радою визначено до сплати мінімальну орендну плату у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік.
В силу ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому вимоги, що пред'являються до доказів, визначені ст.34 ГПК України, відповідно до якої, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги наявні в матеріалах справи документи, докази та письмові пояснення сторін, господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість пред'явленого позивачем до відповідача позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.
У зв'язку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України на нього слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1218 грн..
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі укладеного 20.03.2008р. між Зарічанською сільською радою та фермерським господарством "Пан Продукт", а саме:
-п.5 даного договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5238181,23 (п'ять мільйонів двісті тридцять вісім тисяч сто вісімдесят одна гривня двадцять три копійки) грн.;
-п.9 даного договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 157145,44 (сто п'ятдесят сім тисяч сто сорок п'ять гривень сорок чотири копійки) грн. в рік".
3. Стягнути з фермерського господарства "Пан Продукт" (44740, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Заріччя, код ЄДРПОУ 33309000) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень) грн. судового збору на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код за ЄДРПОУ- 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) - 803014, рахунок отримувача - 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», призначення платежу "Судовий збір, за розгляд справи в господарському суді Волинської області, код ЄДРПОУ 03499885").
Повний текст рішення складено
24.11.2014
Суддя А. С. Вороняк