ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2332/14-a
13 листопада 2014 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ходачкевич Н.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Залозецької селищної ради про зобов'язання виконати вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі по тексту ДФІ в Тернопільській області, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Залозецької селищної ради про зобов'язання відповідача виконати в повному обсязі п.5 та п.6 обов'язкових вимог Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції від 05.05.2014 №19-17-12-15/684, зокрема:п.5 - провести відповідну роботу щодо повернення коштів в сумі 422,00 грн. з ФОП ОСОБА_1, в тому числі шляхом звернення з позовом до суду про їх стягнення. Отримані кошти перерахувати в дохід селищного бюджету на рахунок 31411535700239, з призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 21080500 „Інші надходження";п.6 - провести відповідну роботу щодо повернення коштів з сільськими радами Зборівського району, з якими укладено відповідні угоди, щодо поступлення до селищного бюджету субвенції на утримання місцевої пожежної охорони в сумі 28573,0 грн., на рахунок 34411579700239 з призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 41030300 „Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", в тому числі і шляхом звернення до суду про їх стягнення.
Представник позивача, до початку судового засідання подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. З підстав викладених в позовній заяві просив позов задовольнити в повному обсязі.
13 листопада 2014 року, у зв'язку із частковим виконанням вимог відповідачем, позивачем через канцелярію суду подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить зобов'язати відповідача виконати п.6 - провести відповідну роботу щодо повернення коштів з сільськими радами Зборівського району, з якими укладено відповідні угоди, щодо поступлення до селищного бюджету субвенції на утримання місцевої пожежної охорони в сумі 16 297 грн., на рахунок 34411579700239 з призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 41030300 „Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", в тому числі і шляхом звернення до суду про їх стягнення.
Представник відповідача, подала клопотання про розгляд справи без її участі.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи з їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, та відповідну заяву позивача про розгляд справи без його представника, - суд, у відповідності до положень статей 12, 41, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п. 2.5.1.1 Плану контрольно - ревізійної роботи на І квартал 2014 року та на підставі направлень №78, № 77 від 03.03.2014 року, ДФІ в Тернопільській області проведено ревізію селищного бюджету та фінансово-господарської діяльності Залозецької селищної ради за період з 01.01.2010 по 31.01.2014, за наслідками якої складено акт №17-22/180 від 22.02.2014
Ревізією встановлено ряд порушень вимог бюджетного законодавства, зокрема:
ревізією видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт встановлено завищення вартості виконаних ФОП ОСОБА_1 будівельних робіт з газопостачання конвекторами, що є порушенням п.п. 3.1.18.2, 3.1.18.4 та 3.3.9 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174у зв'язку із чим:
- провести відповідну роботу щодо повернення коштів в сумі 422,00 грн. ФОП ОСОБА_1, в тому числі шляхом звернення з позовом до суду про їх стягнення. Отримані кошти перерахувати в дохід селищного бюджету на рахунок 31411535700239, з призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 21080500 „Інші надходження".(п.5 вимог)
Ревізією встановлено, що у відповідності до вимог ст. 104 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI Залозецькою селищною радою укладено угоди про надання субвенції на утримання об'єктів спільного користування (місцевої пожежної охорони). Перевіркою повноти поступлення субвенції на утримання місцевої пожежної охорони від 17-ти сільських рад, термін сплати якої минув, на суму 48173,0 грн., що є порушенням п. 2.1 укладених з сільськими радами угод (від 15.03.2013, від 18.03.2013, від 06.08.2013) та ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 ;346 (із змінами). Враховуючи те, що вказані кошти частково відшкодовані, залишок до відшкодування становить 28573,0 грн у зв'язку із чим:
- провести відповідну роботу з сільськими радами Зборівського району (згідно з додатком) щодо повернення коштів, з якими укладено відповідні угоди, щодо поступлення до селищного бюджету субвенції на утримання місцевої пожежної охорони в сумі 28573,0 грн., на рахунок 34411579700239 із призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 41030300 „Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", в тому числі і шляхом звернення до суду про їх стягненняоб'єктів спільного користування", в тому числі і шляхом звернення до суду про їх стягнення
05 травня 2014 року на підставі п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" відповідачу були пред'явлені обов'язкові до виконання вимоги, оформлені листом "Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією" №19-17-12-15/684
Термін виконання вказаних вимог встановлено до 20.06.2014 року.
Як вбачається з заяви про уточнення позовних вимог від 13.11.2014 року, відповідачем частково виконано вимоги , зокрема п. 5, вимог ДФІ в Тернопільській області .
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.
У зв'язку із невиконанням в повному обсязі обов'язкових вимог ДФІ в Тернопільській області звернулось із позовом до адміністративного суду.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про основні завдання здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 із відповідними змінами та доповненнями (далі Порядок).
Згідно з п.1 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання.
Відповідно до п.2 вказаного Порядку Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п. 35 Порядоку результати ревізії оформляються актом.
Пунктами 7, 8 та 10 статті 10 цього Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органам державного фінансового контролю надається право: вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Ці положення кореспондуються з приписами пункту 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року N 550.
Відповідно до пунктів 45, 46 Порядку у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи контролюючого органу, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" лише законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази скасування або визнання протиправними в установленим законом порядку пункту 6 обов'язкових вимог ДФІ в Тернопільській області №19-17-12-15/684 від 05.05.2014 року.
Оскільки даний пункт вимог ДФІ в Тернопільській області про усунення виявлених ревізією порушень станом на момент розгляду справи є чинними та в установлений строк не виконані відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, позовні вимоги ДФІ в Тернопільській області про зобов'язання відповідача виконати зазначені пункти вимог є правомірними та обґрунтованими.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши наявні матеріали та обставини справи, подані сторонами докази, а також норми що діяли на час правовідносин, що були предметом розгляду у даній справі суд прийшов до внутрішнього переконання що при проведенні ревізії та пред'явленні законних вимог відповідачу посадові особи ДФІ в Тернопільській області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Конституцією та законами України, відповідачем в добровільному порядку обов'язкові для виконання вимоги ДФІ в Тернопільській області в повному обсязі не виконано, в зв'язку з чим позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Зобов'язати Залозецьку селищну раду (вул. Шевченка, буд. 64, смт. Залізці, Зборівський район, Тернопільської області, 47234, код ЄДРПОУ 04396437) в повному обсязі виконати п.5 та п.6 обов'язкових вимог Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції від 05.05.2014 №19-17-12-15/684, а саме:
п.6 - провести відповідну роботу щодо повернення коштів з сільськими радами Зборівського району, з якими укладено відповідні угоди, щодо поступлення до селищного бюджету субвенції на утримання місцевої пожежної охорони в сумі 28573,0 грн., на рахунок 34411579700239 з призначенням платежу за кодом класифікації доходів бюджету 41030300 „Субвенція на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування", в тому числі і шляхом звернення до суду про їх стягнення.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна:
Суддя Ходачкевич Н.І.