Постанова № 41526335, 05.11.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2014
Номер справи
806/4198/14
Номер документу
41526335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2014 року м.Житомир справа № 806/4198/14

категорія 9.5

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання - Галайба І.Б.,

за участю: представника позивача - Пилипчука І.Д.,

представників відповідача - Опанасюка Л.В., Обєщенка С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини до Новоград-Волинської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання недійсною вимоги

встановив:

10 вересня 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Андрушівська районна державна лікарня ветеринарної медицини із позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної фінансової інспекції (далі - Новоград-Волинська ОДФІ) про визнання недійсною вимоги від 5 серпня 2014 року №63-17/1462 в частині вжиття заходів для перерахування коштів у грошовому виразі в сумі 33504 грн 74 коп. в дохід Державного бюджету України.

У позовній заяві Андрушівська районна державна лікарня ветеринарної медицини вказала, що Новоград-Волинською ОДФІ проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини за період з 1 січня 2011 року до 1 березня 2014 року. За результатами перевірки відповідачем було складено акт ревізії №63-09/127 від 4 липня 2014 року. 5 серпня 2014 року на підставі вказаного акту ревізії Новоград-Волинською ОДФІ були пред'явлені вимоги до Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини про усунення виявлених порушень законодавства. Просить визнати недійсною вимогу Новоград-Волинської ОДФІ від 5 серпня 2014 року за №63-17/1462 про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини за період з 1 січня 2011 року до 1 березня 2014 року в частині вжиття заходів для перерахування коштів в грошовому виразі в сумі 33504 грн 74 коп. в дохід Державного бюджету України.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просили адміністративний позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі пункту 2.12 плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на І квартал 2014 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 28 березня 2014 року №393 Новоград-Волинською ОДФІ проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини за період з 1 січня 2011 року до 1 березня 2014 року. За результатами проведеної ревізії був складений акт ревізії №06-09/127 від 4 липня 2014 року (а.с.7-39).

В акті ревізії №06-09/127 від 4 липня 2014 року зафіксовано ряд порушень, у тому числі:

- порушення вимог пункту 2 статті 57 Бюджетною кодексу України, а саме: внаслідок неперерахування Андрушівською районною державною лікарнею ветеринарної медицини до загального фонду державного бюджету залишку коштів спеціального фонду на кінець 2011 року, які отримано протягом 2011 року як плата за надання адміністративних послуг, загальним фондом Державного бюджету України в 2012 році недоотримано фінансових ресурсів в сумі 33504 грн 74 коп. Внаслідок вказаного порушення загальному фонду Державного бюджету України нанесено матеріальної шкоди на загальну суму 33504 грн 74 коп. (а.с. 24).

Не погодившись із викладеними в акті ревізії висновками, акт був підписаний із запереченнями. Андрушівською районною державною лікарнею ветеринарної медицини було направлено до Новоград-Волинської ОДФІ письмові заперечення (а.с.27-29).

4 серпня 2014 року Новоград-Волинська ОДФІ підготувала та затвердила висновки на заперечення до акту перевірки (а.с.30-32).

Новоград-Волинською ОДФІ з метою усунення виявлених та зафіксованих в акті ревізії порушень, прийнято вимогу від 5 серпня 2014 року №63-17/1462 про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с.5-6).

Позивачем оскаржено вимогу від 5 серпня 2014 року №63-17/1462 в частині, а саме: вимоги, що містяться в пункті 4.

У пункті 4 вимоги про усунення порушень від 5 серпня 2014 року №06-17/1462 Новоград-Волинська ОДФІ вимагає від Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини при наданні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних адміністративних послуг, які надаються Державною ветеринарною та фітосанітарною службою, органами, установами, що належать до сфери її управління, і розміру плати за їх надання» від 9 червня 2011 року №641, платник адміністративних послуг та в порушення вимог пункту 2 статті 57 Бюджетного кодексу України, внаслідок перерахування Андрушівською районною державною лікарнею ветеринарної медицини до загального фонду державного бюджету залишку коштів спеціального фонду на кінець 2011 року, які отримано протягом 2011 року як плату за надання адміністративних послуг в загальній сумі 33504 грн 74 коп., недоотримано фінансових ресурсів Державним бюджетом в сумі 33504 грн 74 коп. У зв'язку із чим вжити заходів для перерахування коштів у грошовому виразі в сумі 33504 грн 74 коп. в дохід Державного бюджету України реєстраційний рахунок №31112028729001, одержувач «УДКС України м.Житомир», код МФО 811039, код 37976485 (на звороті а.с.5).

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон України №2939-ХІI).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України №2939-ХІI, у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майн, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Згідно з абзацом першим частини 1 статті 4 Закону України №2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Отже Законом України №2939-XII органам фінансового контролю надані повноваження здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів шляхом проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.

У пункті 7 частини 1 статті 10 Закону України №2939-XII закріплено право органу державного фінансового контролю пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону України №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно з підпунктом 4 пункту 4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011 (далі - Положення №499/2011) Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; проводить аналіз стану додержання фінансової дисципліни та про його результати повідомляє органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування; готує і подає до відповідних державних органів пропозиції щодо усунення та запобігання причинам і умовам, які призвели до допущення недоліків і порушень; здійснює контроль за виконанням вимог і пропозицій, поданих Держфінінспекцією України та її територіальними органами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування за результатами державного фінансового контролю, та інформує про це Кабінет Міністрів України і Мінфін України; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає стягнення, санкції до осіб, винних у порушенні законодавства; передає правоохоронним органам матеріали ревізій у разі встановлення порушень законодавства, що передбачають кримінальну відповідальність або містять ознаки корупційних діянь; інформує правоохоронні органи про факти інших виявлених порушень законодавства.

Відповідно до підпунктів 15 та 21 пункту 6 Положення №499/2011 Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

З наведених норм вбачається, що орган державного фінансового контролю за наслідками здійснення перевірки фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ має право пред'являти цим установам обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Отже, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, що розглядається, оскаржується пункт 4 вимоги Новоград-Волинської ОДФІ від 5 серпня 2014 року №66-17/1462 щодо перерахування Андрушівською районною державною лікарнею ветеринарної медицини до загального фонду державного бюджету залишку коштів спеціального фонду на кінець 2011 року, які отримано протягом 2011 року як плату за надання адміністративних послуг у сумі 33504 грн 74 коп., які орган державного фінансового контролю вважає збитками, завданими Державному бюджету України діями підконтрольної установи, а тому вимога в частині, що оскаржується позивачем, не породжує для нього прав та обов'язків.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не суд, який розглядає позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права неодноразово висловлювалася колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15 квітня 2014 року у справі №21-40а14 та у постановах від 20 травня 2014 року у справах №21-89а14, №21-93а14.

Відповідно до частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги Андрушівської районної державної лікарні ветеринарної медицини про визнання недійсною вимоги Новоград-Волинської ОДФІ від 5 серпня 2014 року №63-17/1462 в частині вжиття заходів щодо перерахування коштів у грошовому виразі у сумі 33504 грн 74 коп. в дохід Державного бюджету України задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 10 листопада 2014 р.