Постанова № 41526223, 19.11.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
13/5005/17189/2011
Номер документу
41526223
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2014 року Справа № 13/5005/17189/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дарміна М.О. (доповідач)

суддів: Березкіної О.В., Чус О.В.

при секретарі судового засідання:Назаренко С.Г.

за участю:

прокурора відділу: Міщук Н.П. службове посвідчення № 029708 від 20.10.14;

прокурора відділу: Тягур В.В., службове посвідчення № 023101 від 25.11.13;

Представники сторін:

від відповідача: ОСОБА_4 представник, довіреність №4388 від 23.09.14;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі № 13/5005/17189/2011

за позовом Прокурор Жовтневого району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради,

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5,

про стягнення 15 463, 94 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду :

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі № 13/5005/17189/2011(суддя Первушин Ю.Ю.) позов задоволено у повному обсязі, стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на користь Криворізької міської ради заборгованості за договором оренди земельної ділянки у розмірі 13 796, 82 грн. та пеню у розмірі 636, 42 грн. Крім цього з з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 стягнуто судовий збір у розмірі 1 411 грн. 50 коп. Приймаючи рішення, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані належним чином та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Підстави з яких порушено питання про перегляд рішення:

Не погодившись з зазначеним рішенням суду, фізична особа - підприємець ОСОБА_5 звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі № 13/5005/17189/2011 скасувати повністю і прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права, оскільки повний текст рішення, який було складено 30.07.2014 р., суд мав би направити рішення не пізніше 02.08.2014 року. Однак, тільки 14.08.2014 р. особисто звернувшись до суду відповідач отримав вказане рішення. На думку апелянта, суд не взяв до уваги того, що усі взаємовідносини між відповідачем як орендарем та позивачем як орендодавцем регулюються укладеним між сторонами договором оренди земельної ділянки від 14.08.2009р. та діючим законодавством. Усі платежі щодо оренди земельної ділянки сплачувалися та сплачуються ним в повному обсязі згідно невід'ємної частини договору оренди земельної ділянки - витягу з технічної документації про нормативно - грошову оцінку зазначеної земельної ділянки. Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради на виконання п.3.3. свого рішення № 3884 від 14.05.2011 року, не забезпечило застосування нової грошової оцінки земель міста та не переглянуло річну орендну плату на землю у діючих договорах по теперішній час. Судом не враховано п. 33 даного договору оренди, відповідно до якого зміна умов договору здійснюється у письмовій формі, за взаємною згодою сторін. Відповідачем до сьогодення не було отримано жодних пропозицій від позивача змінити (збільшити) розмір річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м. земель міста, розмірів земельного податку, підвищення ціни і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Апелянт вважає, що оскільки в установленому законом порядку не були внесені зміни до договору оренди щодо розміру плати за земельну ділянку, а усі складові договору оренди від 14.08.2009р.ним виконуються у повному обсязі, про що свідчить акт звірки від 20.01.2014р., відповідно до якого відповідач не має податкового боргу по земельному податку ,а має передплату, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Крім цього , судом не враховано, що, в зв'язку із тим, що рішення № 3884 від 14.05.2010 року визнано недійсним, 30.01.2013р. Криворізькою міською радою було прийняте рішення № 1785 «Про розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу»

Доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу:

Прокурор Жовтневого району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради надав заперечення на апеляційну скаргу, в якому просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі №13/5005/17189/2011- залишити без змін,апеляційну скаргу без задоволення.

У заперечені зазначає, що згідно з довідкою Управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1222 від 10.08.2010 року, підготовленої на підставі рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 1627128 грн. При прийнятті рішення господарським судом було враховано те, що на момент розгляду справи в суді першої інстанції довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1222 від 10.08.2010 року дійсна, а тому позовні вимоги в частині стягнення 13 796, 82 грн. заборгованості по орендній платі є обґрунтованими та повністю доведеними. Нарахована відповідно до п. 13 Договору пеня на загальну суму 636, 42 грн. також підлягає задоволенню.

Криворізька міська рада надала заперечення на апеляційну скаргу, в якому просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі №13/5005/17189/2011 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

У заперечені зазначає, що відповідачем орендну плату сплачено частково, отже заборгованість відповідача по орендній платі за період з червня 2010р. по червень 2011р. становить 13796,82 грн. Станом на теперішні час доказів погашення заборгованості з орендної плати у сумі 13796,82 грн. відповідачем не надано. Крім цього, зазначає, що на момент розгляд справи розповсюджується дія рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 14.05.2010р. № 3884 « Про затвердження технічної документації з нормативної грошової одиниці земель міста Кривого Рогу» та довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1222 від 10.08.2010р. дійсна. Вважає, що позовні вимоги в частині стягнення 13796, 82 грн. заборгованості по орендній платі є обґрунтованими та повністю доведеними.

У судовому засіданні представники сторін надали суду додаткові усні пояснення по апеляційній скарзі.

У судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частина постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Обставини справи, встановлені апеляційною інстанцією:

14.08.2009 року між Криворізькою міською радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.09.2009 року №040910800787 (а.с. 9-12).

Згідно з п. 1 Договору, Орендодавець на підставі рішення міської ради від 24.06.2009 року №3312 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розміщення автостоянки та тимчасової споруди автостоянки яка знаходиться АДРЕСА_1.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 0, 6480 га за кадастровим номером земельної ділянки 1211000000:04:223:0192.

Пунктом 6 Договору встановлено, що його укладено на 3 років. Після закінчення строку Договору Орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважене право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за два місяця до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

За умовами п. 7 Договору річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривого Розі № 33217815700021 код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За не неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.

Пунктом 10 Договору передбачено, розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

У пункті 12 Договору зазначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки);

- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м. земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін та тарифів, у т.ч. внаслідок індексації;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.

За приписами п. 14 Договору встановлено, що Орендар самостійно обчислює суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяць.

У п. 15 Договору передбачено, що земельна ділянка житлової та громадської забудови передається в оренду для розміщення тимчасової споруди автостоянки.

Згідно з п. 30 абзацу 1 п.п.а Договору Орендодавець має право в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України "про оренду землі", якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розміром земельного податку.

14.05.2010 року було прийняте рішенням Криворізької міської ради № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» (а.с. 96), яке опубліковане в засобах масової інформації (а.с. 97-99) та розміщено на офіційному сайті виконкому міськради (www/kryvyirig.dn.ua).

Згідно з довідкою Управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1222 від 10.08.2010 року, підготовленої на підставі рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010 р. № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» , нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 1 627 128грн. (а.с. 20).

Відповідно до акту звірки від 13.01.2012ро. загальна сума заборгованості на 01.07.2011року становить 15 463,94 грн. у тому числі сальдо по орендній платі 14 281,20 грн.; пеня 1182,74 грн. (а.с. 31).

Відповідно до уточненого розрахунку станом на 23.07.2014р. сума заборгованості з орендної плати за період з 01.06.2010р. по 30.06.2011р. становить 14 433,24грн. (а.с. 95)

Мотиви з яких суд апеляційної інстанції виходив при прийнятті постанови:

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду є вимога Криворізького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері заявлена в інтересах держави в особі Криворізької міської ради про стягнення 14 281,20 грн. заборгованості зі сплати орендних платежів за земельну ділянку в період з 01.06.10р. до 30.06.11р., яка виникла через неврахування відповідачем, під час сплати орендних платежів, зміни нормативно грошової оцінки землі.

Відповідно до приписів статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання на відповідній території. За приписами статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату. Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що орендою є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, Статтею 13 цього ж Закону унормовано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно з частиною 1 статті 15 вказаного Закону однією з істотних умов договору оренди землі є орендна Плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За приписами статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до приписів статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни, тарифи, ставки тощо, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Згідно зі статтею 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативно грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема для визначення розміру, земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, яка у відповідності до положень статті 18 цього ж Закону проводиться для земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а для розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок є передумовою зміни розміру орендної плати. Відповідно до приписів статей 6. 627. 628 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості; зміст договору становлять умови, пункти, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Рішенням Криворізької міської ради від 14.05.10 №3884 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, яким визначено, що базова вартість 1кв.м земель міста складає 240, 05 грн.; застосування базової вартості 1 кв.м земель міста буде здійснюватись в три етапи: - перший з 01.06.10 у розмірі 150 грн. за кв.м. Пунктом 3.1 вказаного рішення управлінню Держкомзему у місті Кривий Ріг Дніпропетровської області доручено, з урахуванням поетапного в провадження затвердженої грошової оцінки земель, забезпечити надання юридичним та фізичним особам довідок щодо грошової оцінки земельних ділянок.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду України від 31.10.2014р. у справі № 2а-423/10/0408 роз'яснено постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.11.2011 року наступним чином: рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004 року № 2494 поновило свою дію 01.11.2011 року та діяло до 26.02.2013 року, поза яку впродовж часу червень 2010 - листопад 2011 року рішення Криворізької міської ради від 14.05.10 було чинним, відтак підлягає застосуванню при визначенні розміру орендної плати.

Доводи апеляційної скарги про те, що актом перевірки, складеним податковою інспекцією не виявлено наявності заборгованості по орендній платі, не може свідчити про відсутність заборгованості, оскільки відповідно до ст. 24 Закону України « Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є загальнодержавним обов'язковим платежем, який самостійно обчислюється платником орендної плати на підставі договору оренди, обчислена орендна плата декларується шляхом подання платником відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки податкової декларації на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Оскільки відповідач обчислював і декларував орендну плату без урахування зміненого розміру нормативної грошової оцінки, а акт перевірки складений на підставі задекларованих саме відповідачем даних про розмір земельного податку, то відсутність у акті виявлених порушень сплати земельного податку не свідчить про належне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди в частині самостійного обчислення та сплати орендної плати, виходячи із нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Статтею 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондує з приписами етапі 193 Господарського кодексу України, унормовано, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

З огляду на установлений колегією факт порушення відповідачем зобов'язань зі сплати орендних платежів, які, відповідно до умов договору від 14.08.2009 року та вимог законодавства, мали б обчислюватись, у спірний період, з урахування зміненої нормативно грошової оцінки земель.

На час розгляду справи, доказів оплати зазначеної заборгованості суду надано не було, в зв'язку з чим, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимог в частині стягнення суми основного боргу.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про стягнення з відповідача на користь Криворізької міської ради орендної плати за період з 01.06.2010р. по 30.06.2011 р. у розмірі 13 796,82грн.

Аналогічна правова позиція викладена в постанови Вищого господарського суду України від 3.07.2014року у справі № 904/7190/13.

Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта щодо незаконного посилання суду першої інстанції на рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. та в тій частині, що розрахунок орендної плати не може бути здійснений на підставі довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.03.2012р. № 1033/2/7, оскільки вона не є тотожна витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, та відповідно спірної довідки не може бути розрахована орендна плата в 2010році, оскільки, як зазначалося вище, дія рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" була припинена з 01.11.2011року, а отже, протягом часу червень 2010 - листопад 2011 року рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. є чинним та підлягає застосуванню при визначенні розміру орендної плати.

Стосовно застосування довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.03.2012р. № 1033/2/7, слід зазначити, що відповідно до статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно частини 2 статті 12 цього Закону нормативно-правові акти з проведення оцінки земель які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки землі урегульований "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженим спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27.01.2006р. за № 18/15/21/11.

Пунктом 1.3 Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Пунктом 286.2 Податкового Кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Крім того, слід зазначити, що рішенням Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, та рекомендовано управлінню Держкомзему у м. Кривий Ріг забезпечити надання юридичним та фізичним особам, довідок щодо грошової оцінки земельних ділянок, та рекомендовано управлінню Держкомзему у м. Кривий Ріг надавати юридичним та фізичним особам довідки про грошову оцінку земель.

З огляду на викладене, довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки тотожна витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.03.2012р. № 1033/2/7 є підставою для розрахунку орендної плати з 14.05.2010р. (з дня затвердження нормативної грошової оцінки), а отримання цієї довідки в 2011р. не спростовує, що з 14.05.2010р. по 30.06.2011 р. була інша нормативно грошова оцінка земельної ділянки.

Апеляційний суд відхиляє і доводи скаржника в тій частині, що перегляд розміру та суми орендної плати за землю неможливо без внесення змін до договору оскільки, як зазначалось вище умовами договору, сторони передбачили перегляд суми орендної плати і нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, як на час укладання спірного договору оренди земельних ділянок, так і на час виникнення спору, обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельних ділянок (стаття 5 Закону України "Про оцінку земель"), яка у відповідності до положень статті 18 цього Закону, проводиться не рідше ніж на 5 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (статті 5 Цивільного кодексу України). Так як зміна нормативної грошової оцінки землі проведена у межах правових норм, що діяли на момент укладення договору оренди землі, не може оцінюватися як зміна правових норм, що регулюють відносини з орендної плати землі, а тому розповсюджуються як на відносини, що склалися, так і на відносини, що виникають у майбутньому.

Стосовно посилання скаржника на відсутність податкового боргу, підтвердженого актом від 20.01.2014року, апеляційний суд зазначає, що відсутність податкового боргу не звільняє відповідача від оплати орендної плати.

У постанові пленуму Вищого господарського суду України, від 29 травня 2013 року № 8 "Про внесення змін і доповнень до постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, далі - ПК України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).

У даному випадку підставою позову є саме договір оренди земельної ділянки, за яким відповідач повинен перераховувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рахунок орендодавця - Криворізької міської ради, яка є належним позивачем у даній справі.

Крім цього, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо стягнення з Відповідача пені в наслідок порушення строків сплати орендної плати з огляду на наступне:

Відповідно до статті 611 ЦК України одним із наслідків порушення зобов'язання є сплати неустойки.

Згідно ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Аналогічні положення містяться і в ст.230 ГК України.

Пункт 13 Договору сторони погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, справляється пеня, яка нараховується на суму боргу по орендній платі за земельну ділянку (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу по орендній платі або на день його (його частини) погашення незалежно від того, яка з величин таких ставок є більшою за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення.

Розмір пені, розрахований Позивачем за період з липня 2010 року по липень 2011 року, від суми основного зобов'язання становить 636,42 грн. (а.с. 125)

Інші доводи апеляційної скарги необґрунтовані і висновків суду першої інстанції вони не спростовують.

Відповідно до статті 49 ГПК України розподіл судових витрат без змін.

Таким чином місцевий господарський суд всебічно, повно та об'єктивно з'ясував всі обставини справи, правильно застосував норми процесуального та матеріального права, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.103 ГПК України є підставою для залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а скарги - без задоволення.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2014р. у справі № 13/5005/17189/2011- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дати її прийняття.

Повний текст постанови складено 24.11.2014р.

Головуючий суддя М.О.Дармін Суддя О.В. Березкіна Суддя О.В. Чус