Постанова № 41523671, 19.11.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
809/3332/13а
Номер документу
41523671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2014 року Справа № 876/1816/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Чернівецького міського центру зайнятості на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року у справі за позовом Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -

в с т а н о в и в :

13 вересня 2013 року позивач- Чернівецький міський центр зайнятості звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача- Горник А.М., в якому просить стягнути безпідставно отриману допомогу по безробіттю в сумі 12566,85 грн.

Постановою Івано- Франківського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що під час звернення 26 вересня 2012 року в Чернівецький центр зайнятості ОСОБА_1 було пред'явлено та подано паспорт, трудову книжку, диплом про освіту від 26 червня 2004 р., довідку про середню заробітну плату, довідку з Завальської сільської ради від 25 вересня 2012 року та ідентифікаційний номер, що підтверджується додатком до ПК №6. Жодних інших документів та відомостей провідним спеціалістом Чернівецького міського центру зайнятості отримано не було. В персональній картці від 26 вересня 2012 року відповідач власним підписом підтвердила достовірність поданих даних, в яких відсутні відомості щодо перебування в цивільно- правових відносинах. Крім того, відповідач власним підписом у додатку до ПК №1 підтвердила ознайомлення із змістом пам'ятки «Ваші права- Ваші обов'язки», яка передбачає обов'язок громадянина, зареєстрованого у центрі зайнятості своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених у персональну картку. Внаслідок невиконання даного зобов'язання вищезазначена пам'ятка ознайомлює громадянина про зобов'язання відшкодувати відповідно до законодавства України суму виплаченого матеріального забезпечення. Разом з тим, ОСОБА_1 не повідомила центр зайнятості про укладнений між нею та ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» субагентський договір від 15 травня 2012 року, а також про комісйну винагороду згідно з даним субагентським договором. Наведені обставини свідчать про порушення ОСОБА_1 приписів чинного законодавства в сфері матеріального забезпечення безробітних, що призвело до безпідставного отримання нею допомоги по безробіттю в розмірі 12566,85 грн., що підлягає стягненню в судовому порядку. Тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Відповідач подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі. Тому відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з наступних підстав.

Судом встановлено, що Чернівецький міський центр зайнятості 26 вересня 2012 року зареєстрував, як таку, що шукає роботу ОСОБА_1, котра звернулася з заявою у Чернівецький міський центр зайнятості для вирішення питання працевлаштування, надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де зазначила, зокрема, що не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно- правового характеру.

Відповідно до наказу директора Чернівецького МЦЗ від 03 жовтня 2012 року №НТ121003 відповідачу надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю та відкладено виплату такої допомоги у зв'язку з наданням особі вихідної допомоги.

Згідно з наказом від 11 жовтня 2012 року №НТ121011 відповідачу розпочато виплату допомоги по безробіттю з 08 жовтня 2012 року.

Наказом від 29 березня 2013 року №НТ130329 у зв'язку з працевлаштуванням відповідач з 25 березня 2013 року знята з обліку як безробітна.

З матеріалів справи вбачається, що Чернівецьким МЦЗ був здійснений обмін інформацією з Державною податковою адміністрацією України, внаслідок якого встановлено отримання відповідачем доходу відповідно до умов цивільно- правового договору укладеного з ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» від 15 травня 2012 року в жовтні 2012 року та в лютому 2013 року в розмірі 343,27 грн. під час перебування її на обліку в якості безробітної.

За період перебування на обліку в якості безробітної відповідач отримала від держави допомогу на загальну суму 12566,85 грн. (а.с. 10, 18-19).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 фактично не надавала послуг ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» по субагентському договору від 15 травня 2012 року та не отримувала за це комісійної винагороди протягом періоду перебування її на обліку в Чернівецькому МЦЗ, тому підстав для зняття її з обліку як безробітної та припинення виплати допомоги по безробіттю не було.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01 березня 1991р. №803-ХІІ (який діяв на час спірних правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Згідно з п.б ч.3 ст.1 згаданого вище Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. №219 передбачено, що при реєстрації в центрі зайнятості як шукаючого роботу громадянин повинен подати визначений цим порядком перелік документів. При цьому, він має повідомити спеціалісту центру зайнятості всі відомості, які можуть вплинути на порядок виплати та розмір допомоги по безробіттю.

Крім того, жодним нормативним документом не встановлено обов'язку служби зайнятості перевіряти під час реєстрації чи надання статусу безробітного поданих громадянином відомостей та можливості відмови у реєстрації чи наданні статусу безробітного (або відтермінування виплати допомоги по безробіттю) з підстав їх можливої недостовірності.

З матеріалів справи вбачається, що під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач подала заяву про надання статусу безробітного, в якій зазначила, що не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно- правового характеру.

Разом з тим, за результатами перевірки додержання вимог Закону України «Про зайнятість населення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Центром зайнятості встановлено, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості з 26 вересня 2012 року по 25 березня 2013 року ОСОБА_1 працювала на ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» згідно з субагентським договором від 15 травня 2012 року. За час перебування на обліку безробітної їй нарахована комісійна винагорода в жовтні 2012 року та в лютому 2013 року в розмірі 343,27 грн.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 за період з 08 жовтня 2012 року по 24 березня 2013 року отримала допомогу по безробіттю у розмірі 12566,85 грн.

Згідно з п.п. 1 п. 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно- правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно- правовими угодами).

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 N 60/62 , у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.

Згідно з ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі акта розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 06 серпня 2013 року за №144 Чернівецький МЦЗ видав наказ від 06 серпня 2013 року за №273 про вжиття заходів щодо повернення відповідачкою коштів у сумі 12566,85 грн. і на адресу ОСОБА_1 скероване повідомлення про повернення коштів, які на час розгляду справи не повернуті.

Враховуючи ту обставину, що при зверненні до Чернівецького міського центру зайнятості відповідачем у заяві про надання статусу безробітного подано неправдиві відомості про те, що вона не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно- правового характеру, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю в розмірі 12566 грн. 85 коп., колегія суддів вважає позов про повернення відповідачем Центру зайнятості незаконно отриманої допомоги по безробіттю підставним і таким, що підлягає до задоволення.

Доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і такими, що повністю спростовують висновки суду першої інстанції.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Чернівецького міського центру зайнятості задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року у справі № 809/3332/13-а скасувати, та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Чернівецького міського центру зайнятості (на розрахунковий рахунок №37178032000051 банк ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код ЄДРПОУ 21415538) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 12566,85 грн. (дванадцять тисяч п'ятсот шістедят шість гривень вісімдесять п'ять копійок).

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді А.Р. Курилець

М.П. Кушнерик