Справа № 2-а/229/95/2014
ЄУН 229/2912/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2014 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Сєрікової О.О.
при секретарі Ракітіній Н.Г.
за участю
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління міндоходів у Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
В СТ А Н О В И В:
29 жовтня 2014 р. позивач звернувся до Дружківського міського суду Донецької області з адміністративною позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В адміністративній позовній заяві вказав, що 13 жовтня 2014 р. заступником начальника Державної податкової інспекції у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 винесено постанову (серія АВ №115530) про накладення на нього адміністративного стягнення в розмірі 850, 00 грн. Спірну постанову отримано ним 24 жовтня 2014 р.
З винесеною постановою позивач не згоден, оскільки відповідачем зазначено про несплату ним суми єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі, що більше трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим порушено термін сплати єдиного соціального внеску. Порушено граничний строк сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за липень 2014 р. до 20 серпня 2014 р. ( включно). Частково єдиний внесок сплачено у сумі 416 126,29 грн. Станом на 13 жовтня 2014 р. недоїмка по єдиному соціальному внеску становить 393 3169, 34 грн., чим порушено абз. 1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та ч.4 ст.165-1 КУпАП.
Позивач зазначив, що підприємство виробнича одиниця «Дружківкатепломережа» є структурним підрозділом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», власних коштів для сплати єдиного соціального внеску не має, фінансування не здійснювалось.
Також позивач вказує, що несплата єдиного соціального внеску викликана низкою наступних обєктивних причин.
По-перше, це наявність воєнного конфлікту на території Донецької області та здійснення у звязку з цим антитерористичної операції (АТО), яка суттєво відобразилась на загальному рівні життєдіяльності Південно-східного регіону України. Зазначена обставина суттєво позначилась на рівні платежів населення та підприємств Донецької області за спожиту теплову енергію, які є основним джерелом доходів, як виробнича одиниця «Дружківкатепломережа», так і обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго». Так, станом на 01 жовтня 2014 р. населення має заборгованість перед виробничою одиницею «Дружківкатепломережа» у сумі 31,5 млн.грн, організації 1,4 млн. грн. Крім того, оскільки підприємство проводить нарахування за теплову енергію тільки в опалюваний період ( з 15 жовтня по 15 квітня), то кошти від споживачів надходять переважно теж в цей період.
По-друге, Законом України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» підтверджуються обставини непереборної сили. Так, ст.10 Закону встановлено, що протягом дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань є сертифікат Торгово-промислової палати України. Такий сертифікат (висновок) № 3073/05-4 від 12 вересня 2014 р. про настання обставин непереборної сили має виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» .
Крім того, п.8 ст.14-1 Закону України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» та доповнено п.9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» - звільняються від виконання своїх обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Тому позивач вважає, що перелічені ним обставини та фактори виключають наявність винної та протиправної поведінки в його діях та просить скасувати постанову.
В судове засідання позивач не зявився, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача ОСОБА_1 надав заперечення, де зазначив, що виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» є платником окремих податків, зокрема, платником єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, та повинно сплачувати податки відповідно до чинного законодавства. Протоколом про адміністративне правопорушення № 108 від 29 вересня 2014 р. встановлено порушення абз.1 ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування нарахований за звітній календарний місяць повинен сплачуватись не пізніше 20 числа наступного за місяцем в якому він нарахувався. Відповідно до ч.4 ст.165-1 КУпАП, ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області постановою від 13 жовтня 2014 р. притягнуто до адміністративної відповідальності директора виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» ОСОБА_2 Посилання позивача на Закон України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» є недоцільним оскільки данний закон вступив в дію лише 15 жовтня 2014 р., а саме після винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Крім того, Розпорядженням Кабінету Міністрів від 30 жовтня 2014 р. № 1053 « Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів від 05 листопада 2014 р. № 1079, що в свою чергу унеможливлює застосування Закону України « Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на території міста Дружківки. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що адміністративна позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Постановою серії АВ №115530 по справі про адміністративне правопорушення від 13 жовтня 2014 року, яка розглянута заступником начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, керівника виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідно до ч.4 ст.1651 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
На підтвердження даних обставин позивач надав до суду Сертифікат (висновок) Торгово-Промислової палати України № 3073/05-4 від 12 вересня 2014 р. про настання обставин непереборної сили, де зазначено, що торгівельно-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 02 червня 2014 р. виборчої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та сплаті податків та обовязкових платежів.
Відповідно до ч.2 ст. 141 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що обєктивно унеможливлюють виконання зобовязань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обовязків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".
Крім того, відповідно до п.8 ст. 141 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 93 такого змісту: "93. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Однак суд не може прийняти до уваги заперечення відповідача, оскільки дія Закону України ««Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» почалася з 14 квітня 2014 р. і діє до закінчення антитерористичної операції.
Тому суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 13 жовтня 2014 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.287, 288 КУпАП,
суд
П О С Т А Н О В И В:
Постанову по справі про адміністративне правопорушення від 13 жовтня 2014 року заступника начальника Державної податкової інспекції у м. Дружківці скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті і проголошені в судовому засіданні 18 листопада 2014 року.
Повний текст постанови прийнятий в нарадчій кімнаті 24 листопада 2014 року.
Суддя: О. О. Сєрікова