Постанова № 41519290, 20.11.2014, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2014
Номер справи
825/3462/14
Номер документу
41519290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2014 року Чернігів Справа № 825/3462/14

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Ул'яничеві М.В.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Руденок Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби України у Козелецькому районі Чернігівської області, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо утримання за меморіальним ордером № 10 від 12.09.2014 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2489,97 грн. та за меморіальним ордером № 9 від 12.09.2014 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 6272,37 грн. з присудженої позивачу до стягнення суми грошової компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки за період часу з 13.11.2007 по 16.07.2014 в розмірі 40819,20 грн., зобов'язати відповідача прийняти до виконання виконавчий лист, виданий Чернігівським окружним адміністративним судом, від 28.08.2014 у справі № 825/2569/14.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не є податковим агентом та не наділений повноваженнями щодо утримання відповідних податків та зборів, а навпаки зобов'язаний неухильно виконувати судові рішення в повному обсязі. Вважає дії відповідача по утриманню податків протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на те, що відповідачем, з метою сплати позивачем податків, правомірно до державного бюджету списані кошти з рахунку Відділу Держземагенства у Козелецькому районі Чернігівської області в розмірі 8762,34 грн., оскільки останній здійснює функції податкового агента відповідно до норм податкового законодавства.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.09.2014 позивач звернувся до відповідача з заявою про примусове виконання виконавчого листа по справі № 825/2569/14, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом 28.08.2014, про стягнення з Відділу Держземагенства у Козелецькому районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки за період часу з 13.11.2007 по 16.07.2014 в розмірі 40819,20 грн.

12.09.2014 на підставі вищевказаного виконавчого листа з рахунку Відділу Держземагенства у Козелецькому районі Чернігівської області було безспірно списано на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 32056,86 грн., що підтверджується копією меморіального ордеру № 9 від 12.09.2014 (а.с. 20), та надіслано виконавчий лист до Чернігівського окружного адміністративного суду як фактично виконаний з відміткою про проведення безспірного списання коштів з рахунку відділу Держкомзему в сумі 40819,20 грн.

Враховуючи виконання судового рішення не в повному обсязі, позивачем 17.10.2014 було повторно пред'явлено відповідачу до виконання вищевказаний виконавчий лист для організації безспірного стягнення решти коштів в розмірі 8762,34 грн. (а.с. 15), який було повернуто відповідачем без виконання та повідомлено позивача про утримання з стягнутих коштів податку з доходів фізичних осіб згідно меморіального ордеру № 9 від 12.09.2014 в розмірі 6272,37 грн. та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно меморіального ордеру № 10 від 12.09.2014 в розмірі 2489,97 грн., про що свідчить лист Управління Державної казначейської служби України у Козелецькому районі Чернігівської області від 20.10.2014 № 01.02-04/1132 (а.с. 16).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права, в зв'язку з чим суд вважає зазначити таке.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено імперативний припис щодо обов'язковості рішень, ухвал, постанов адміністративного суду, що набрали законної сили. Вони є обов'язковими на всій території України. Ця норма є відтворенням норми статті 124 Конституції України, згідно з якою судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до приписів статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду (стаття 25 Бюджетного кодексу України).

Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон) встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.

Так, статтею 2 Закону визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, унормовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання рішень про стягнення коштів Казначейством та його територіальними органами без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

В силу пункту 4 Порядку органи Казначейства, зокрема, забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання виконавчого документа суду в повному обсязі такий документ повертається до суду з відміткою про його виконання.

Крім того, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів; звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання (пункт 5 Порядку).

З аналізу викладених норм права слідує, що виконавчий лист, виданий на виконання рішення суду, повинен був бути виконаний відповідачем шляхом стягнення з боржника на користь стягувача суми коштів в повному обсязі та повернутий до суду з відміткою про його виконання, а в разі наявності обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють виконання виконавчого листа у спосіб та порядок, які визначені таким документом, відповідач мав право повідомити про це суд, а також звернутися до суду з клопотанням про роз'яснення, встановлення чи зміну порядку і способу виконання судового рішення.

Проте, відповідач, не скориставшись таким своїм правом, трактуючи рішення суду на свій розсуд, фактично зменшив розмір необхідної для стягнення на користь стягувача суми коштів, чим порушив право позивача на отримання за рішенням суду коштів в повному обсязі.

Таким чином, дії відповідача щодо утримання за меморіальним ордером № 10 від 12.09.2014 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2489,97 грн. та за меморіальним ордером № 9 від 12.09.2014 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 6272,37 грн. з присудженої позивачу до стягнення суми грошової компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, за період часу з 13.11.2007 по 16.07.2014 в розмірі 40819,20 грн. не узгоджуються з приписами Закону та Порядку, які в даному випадку є спеціальними нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини.

Згідно з частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вказаних обставинах, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо утримання за меморіальним ордером № 10 від 12.09.2014 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2489,97 грн. та за меморіальним ордером № 9 від 12.09.2014 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 6272,37 грн. з присудженої позивачу до стягнення суми грошової компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, за період часу з 13.11.2007 по 16.07.2014 в розмірі 40819,20 грн.; зобов'язання відповідача прийняти до виконання виконавчий лист, виданий Чернігівським окружним адміністративним судом, від 28.08.2014 у справі № 825/2569/14.

Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Тому, з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) підлягає стягненню судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у Козелецькому районі Чернігівської області щодо утримання за меморіальним ордером № 10 від 12.09.2014 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2489,97 грн. та за меморіальним ордером № 9 від 12.09.2014 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 6272,37 грн. з присудженої ОСОБА_1 до стягнення суми грошової компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, за період часу з 13.11.2007 по 16.07.2014 в розмірі 40819,20 грн.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Козелецькому районі Чернігівської області прийняти до виконання виконавчий лист, виданий Чернігівським окружним адміністративним судом, від 28.08.2014 у справі № 825/2569/14.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.О. Непочатих