Постанова № 41517054, 21.11.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2014
Номер справи
804/17960/14
Номер документу
41517054
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2014 р. Справа № 804/17960/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: представників позивача представника відповідача Колесника Д.Г., Лобача І.В. Кисельова А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом державного підприємства "Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України" до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2014 року державне підприємство «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» звернулося до суду з позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001421502 від 27.03.2014 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в ході камеральної перевірки Новомосковською об'єднаною Державною податковою інспекцією було встановлено, що заводом неправильно було сплачено податок на землю за 2011-2013 роки. Дані камеральної перевірки свідчать, що при підрахунку суми земельного податку ВСП "Новомосковському шпалопросочувальному заводу" необхідно донарахувати зобов'язання за 2011-2013 року у сумі 1 114 370,48 грн.

На адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення № 0001421502 від 27.03.2014 ро ку про необхідність доплати за податок на землю за 2011-2013 роки на суму 1 114 370,48 грн. та сплати штрафних санкцій на суму 278 592,62 грн., всього на загальну суму 1 392 963,10 грн.

Позивач з винесеним рішенням не погоджується та зазначає, що основним видом діяльності ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» є допоміжне обслуговування наземного транспорту, який включає:

1. діяльність, пов'язану із перевезенням пасажирів, тварин або вантажів наземним транс портом:

а) діяльність терміналів, таких як залізничні вокзали, автостанції, автовокзали, переван тажувальні товарні станції;

б) діяльність залізничної інфраструктури;

в) функціонування доріг, мостів, тунелів, паркувальних майданчиків, платних автостоя нок або гаражів, стоянок для велосипедів, зберігання житлових автофургонів і причепів у зимовий період;

2. маневрові роботи та формування потягів;

3. буксирування та надання допомоги на шляхах;

4. утримання та поточний ремонт мереж електротранспорту: трамвайних, тролейбусних, фунікулерних, метро тощо;

5. поточний ремонт і утримання автодоріг, мостів, тунелів тощо.

Отже, завод забезпечує діяльність залізничної інфраструктури.

Виходячи із вищевказаного "Новомосковський шпалопросочувальний завод" займається видами робіт, що є необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Позивач посилається на п. 14.1.78-1 ст. 14 Податкового кодексу України, згідно якої до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

"Новомосковський шпалопросочувальний завод" належить до інших споруд, необ хідних для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Додатковим підтвердженням того, що земельна ділянка, яка знаходиться в постійному користуванні заводу, відноситься до земель залізничного транспорту, є відповідь управ ління Держземагентства у Новомосковському районі в якому вказано що функціона льне призначення - для функціонування інфраструктури залізничного транспорту.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, адміністративний позов просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що Новомосковською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з земельного податку з юридичних осіб ВСП «Новомосковський шпалопросочувальний завод» за 2011 - 2013 роки.

Перевіркою встановлено, що позивачем в порушення вимог п. 276.4 ст. 276 Податкового кодексу України задекларована сума земельного податку за 2011 - 2013 роки за земельну ділянку, яка відноситься за цільовим призначенням до земель промисловості, з урахуванням 25 відсотків розміру земельного податку, що відносяться до земель залізничного транспорту, чим занижено розмір податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1 114 370,48 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Судом встановлено, що Новомосковською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з земельного податку з юридичних осіб відокремленого структурного підрозділу «Новомосковський шпалопросочувальний завод» державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» за 2011 - 2013 роки.

Перевіркою встановлено, що при неправомірному застосуванні пункту 276.4 статті 276 Податкового кодексу України позивачем занижено розмір податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за 2011 - 2013 р.р. у розмірі 1 114 370,48 грн.

За результатами перевірки складено Акт від 27.02.2014 року №52/15-02/34879539.

На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 27 березня 2014 року №0001421502 про збільшення суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1 392 963,10 грн. (1114370,48 грн. - основний платіж, 278592,62 грн. - штрафна санкція).

«Новомосковський шпалопросочувальний завод» є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» без права юридичної особи та діє на підставі Положення.

Позивач є користувачем земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Північна, 25-а, площею 40,1218 відповідно до державного акту на право постійного користування землею від 21.01.1997 року ІІ-ДП №003384, зареєстрованого в книзі записів державних актів НМ №156.

Відповідно до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (відомостей про структуру та вартість земельного фонду) від 20.01.2010 року №93/27-1/10:25.01.2010, зазначено функціональне використання земельної ділянки - під шпалопросочувальний завод (землі промисловості) та вказана нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 1 кв. м. у сумі 126,97 грн.

Позивачем за 2011 - 2013 роки нараховано та сплачено земельний податок за земельну ділянку з урахуванням 25 відсотків розміру земельного податку, що відносяться до земель залізничного транспорту, визначеного пунктом 276.4 статті 276 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України підприємством самостійно надавалась податкова звітність за 2011 - 2013 роки із сумою задекларованого зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за 2011 рік у розмірі 127 356,62 грн., за 2012 рік у розмірі 127 356,62 грн., за 2013 рік у розмірі 127 356,62 грн. (401 218,0 (площа м. кв.) х 126,97 грн. (нормативна грошова оцінка за 1 кв. м.) х 1% х 25%).

В наданих деклараціях позивачем зазначалася категорія земель як землі промисловості та річна сума земельного податку, що підлягає сплаті, розрахована із застосуванням 25 відсотків від суми податку, тоді як відповідно до п. 276.4 ст. 276 Податкового кодексу України, податок за земельні ділянки справляється у розмірі 25 відсотків за земельні ділянки (у межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту.

У зв'язку з неправомірним застосуванням норм пункту 276.4 статті 276 ПК України (25 відсотків від суми податку) відповідачем донараховано позивачу грошове зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за 2011 - 2013 роки у розмірах: за 2011 рік у розмірі 350 230,72 грн. (401218,0 (площа м. кв.) х 126,97 грн. (нормативна грошова оцінка за 1 кв. м.) х 1% - 127 356,62 грн. (задекларовано підприємством) - 31 839,16 грн. (сума податкового зобов'язання за січень 2011 року); за 2012 рік у розмірі 382 069,88 грн. (401218,0 (площа м. кв.) х 126,97 грн. (нормативна грошова оцінка за 1 кв. м.) х 1% - 127356,62 грн. (задекларовано підприємством); за 2013 рік у розмірі 382 069,88 грн. (401 218,0 (площа м. кв.) х 126,97 грн. (нормативна грошова оцінка за 1 кв. м.) х 1% - 127 356,62 грн. (задекларовано підприємством).

Згідно ст. 67 Земельного кодексу України, до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Відповідно до ст. 68 Земельного кодексу України, до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації, під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 276.4 ст. 276 Податкового кодексу України, податок за земельні ділянки (у межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах), надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, та земельні ділянки, на яких розташовані аеродроми, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

Згідно п. 275.3 ст. 275 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.

Судом також встановлено, що на запит відповідача Управління Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області листом від 23.01.2014 року повідомило, що за Новомосковським шпалопросочувальним заводом ДП «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України» на праві постійного користування зареєстрована земельна ділянка площею 40, 1218 га, яка розташована за адресою вул. Північна, 25-А, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, цільове призначення - землі промисловості, функціональне призначення - для функціонування інфраструктури залізничного транспорту.

Як вбачається з наведеного, твердження позивача про те, що земельна ділянка, яка знаходиться у його постійному користуванні, відноситься до земель залізничного транспорту - не відповідає дійсності, так як відповідно до інформації Управління Держземагентства землі підприємства відносяться до земель промисловості.

Приймаючи рішення по справі, суд також враховує, що в розрахунках земельного податку за 2011 - 2013 р.р. позивачем самостійно визначено цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем в порушення вимог п. 276.4 ст. 276 Податкового кодексу України задекларована сума земельного податку за 2011 - 2013 роки за земельну ділянку, яка відноситься за цільовим призначенням до земель промисловості, з урахуванням 25 відсотків розміру земельного податку, чим занижено розмір податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1 114 370,48 грн.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем правомірно, а тому відсутні законні підстави для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 21 листопада 2014 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 21 листопада 2014 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник судді В.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба