Постанова № 41516274, 21.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2014
Номер справи
813/7569/14
Номер документу
41516274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2014 року № 813/7569/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Костопільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області до Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в :

Костопільська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі – Костопільська ОДПІ) звернулась з позовом до Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» (далі – ДП «Львівський військовий лісокомбінат») з вимогою стягнути заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з липня по серпень 2014 року. В обґрунтування позовних посилається на те, що вказана сума боргу виникла у зв’язку з порушенням відповідачем строків сплати узгодженої суми заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, що є порушенням вимог абз.1 пункту 2, пункту 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, письмові заперечення суду не надіслав.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.

Суд, з’ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог т, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідач – ДП «Львівський військовий лісокомбінат» - зареєстрований виконавчим комітетом Львівської міської ради 07.08.1996 року як юридична особа, що підтверджується наявним у матеріалах справи свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 206148.

Структурним підрозділом ДП «Львівський військовий лісокомбінат» є Костопільський військовий лісгосп.

Згідно довідки № 125/29-02 від 08.04.2009 року Костопільський військовий лісгосп узятий на облік в Костопільській МДПІ 06.09.1997 року за № 19.

Відповідно до Витягу з ЄДРЮФОП № 19638788 станом на 20.11.2014 року структурний підрозділ ДП «Львівський військовий лісокомбінат» Костопільський військовий лісгосп ліквідовано, про що внесено відомості до реєстру від 05.08.2013 року.

Правовий статус відокремлених підрозділів юридичних осіб (філій, представництв, інших відокремлених підрозділів господарських організацій (структурних одиниць), утворених ними для здійснення господарської діяльності, визначений статтею 95 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України).

За змістом частини 3 статті 95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Діяльність структурного підрозділу не є самостійною та ініціативною, оскільки здійснюється від імені юридичної особи та на визначених нею напрямах, ознака діяльності на власний ризик, що характерна для підприємництва, не застосовується до відокремлених підрозділів, оскільки усі ризики як майнового, так і немайнового характеру покладаються на юридичну особу, що наділяє підрозділ майном.

Виходячи із положень статті 95 ЦК України, ДП «Львівський військовий лісокомбінат» є належним відповідачем у справі.

Як видно з довідки Костопільської ОДПІ № 7605/10/17-09-25-05 від 23.10.2014 року, за Костопільським військовим лісгоспом обліковується податковий борг зі сплати єдиного соціального внеску за липень - серпень 2014 року в розмірі 66 410,25 грн.

Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VІ (із подальшими змінами і доповненнями) (далі – Закон № 2464-VІ).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Приписами пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ встановлено, що платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464-VІ, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VІ, платник єдиного внеску зобов’язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VІІ внесені зміни до Закону № 2464-VІ.

Зокрема, з 01 жовтня 2013 року адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування здійснюється органами доходів і зборів України.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VІ, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону № 2464-VІ передбачено, що органи доходів і зборів зобов’язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Згідно даних звітів Костопільського військового лісгоспу за липень - серпень 2014 року, заборгованість відповідача по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за вказаний період складає 66 410,24 грн.

Відповідно до пунктів 6.2-6.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів та зборів від 09 вересня 2013 року № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки.

Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.

Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов’язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Про оскарження вимоги до органів доходів і зборів вищого рівня або суду платник зобов’язаний письмово повідомити протягом десяти календарних днів орган доходів і зборів, який направив вимогу.

Відповідно до приписів абзацу 10 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VІ, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки, а також має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Як встановлено судом, відповідачу було вручено вимогу № Ю 272-у від 05.06.2014 року на загальну суму заборгованості з єдиного соціального внеску 66410,24 грн, яка одержана ним 15.06.2014 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення.

Вказана вимога № Ю 272-у від 05.06.2014 року в судовому порядку не оскаржувалася, заява про узгодження вимоги від відповідача на адресу податкового органу протягом 10 робочих днів не надходила, тому сума боргу по вказаній вимозі є узгодженою.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.1. статті 95).

У відповідності до пункту 95.3. цієї ж статті стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.4. статті 95 орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджується наявність податкового боргу ДП «Львівський військовий лісокомбінат» у розмірі 66 410,24 грн.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Костопільської ОДПІ є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Відповідно до частин четвертої статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» (місцезнаходження: вул. Луганська, буд. 3, м. Львів, 79034, код 07361304) у банках, обслуговуючих цього платника податків, до Державного бюджету України 66 410 (шістдесят шість тисяч чотириста десять) грн 58 копійок податкового боргу.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Хома О.П.