ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2014 року справа № 823/3190/14
м. Черкаси
14 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Паламар П.Г.,
при секретарі - Овсієнко О.І.,
за участю представника позивача Казіміренко Я.А. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства "Степівське" ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2014 року Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фермерського господарства "Степівське" ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 22750 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2013 році та 1747 грн. 20 коп. за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у 2013 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід, проте відділенням встановлено, що 1 робоче місця інвалідом зайняте не було. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 15.04.2014 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 22750 грн.
У встановлений термін відповідач суму адміністративно-господарських санкцій не сплатив, внаслідок чого за невиконаний норматив відповідачу нарахувалась пеня, сума якої на день подачі позову становить 1747 грн. 20 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представнник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надавши 04 листопада 2014 року заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наданих документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі - Закон № 875-XII).
Частиною третьою статті 18 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.
Судом встановлено, що посадовою особою Територіальної державної інспекції з питань праці у Черкаській області проведена позапланова перевірка додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складений акт № 23-18-22/18 від 16 червня 2014 року (а.с. 9), а також встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача за 2013 рік становить 36 осіб (а.с. 9, зворотній бік), серед яких відсутня особа, якій встановлена інвалідність при нормативі робочих місць - 1 особа.
На підставі акту перевірки від 16 червня 2014 року № 23-18-22/18 Територіальною державною інспекцією з питань праці у Черкаській області складений протокол про адміністративне правопорушення № 23-18-22/18 (а.с. 25), в якому зазначено, що відповідачем встановлено порушення вимог ст. 193 Закону 875-XII, відповідальність за яке передбачена ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною другою статті 19 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно частини п'ятої статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Таким чином, з огляду на викладені норми, у відповідача середньооблікова чисельність працевлаштованих інвалідів у 2013 році повинна складати одна особа, проте, як зазначено позивачем, одне місце інвалідом зайняте не було.
При цьому, суд зазначає, що відповідач фактично визнав наявність правопорушення, вказавши в поясненнях щодо проведеної перевірки, що він не має зауважень та заперечень до проведеної перевірки. Також, у приписі № 23-18-22/18-18 від 16 червня 2014 року (а.с. 27) директор фермерського господарства "Степівське" ОСОБА_2 зобов'язувався зареєструвати господарство у фонді соціального страхування інвалідів та забезпечити норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Частиною першою статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Згідно частин 2, 4 статті 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Судом встановлено, що Черкаським обласним відділенням фонду соціального страхування надіслане повідомлення від 04.08.2014р. № 1269/01-12 (а.с. 11), згідно якого позивачу за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу п опрацевлаштуванню інваділів у 2013 році нарахована пеня, станом на 04.08.2014р., у розмірі 1010 грн.
Частиною 9 статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства «Степівське» ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, ідентифікаційний код 21368023) адміністративно-господарські санкції в розмірі 22750 грн. та пеню в розмірі 1747 грн. 20 коп., а всього 24 497 (двадцять чотири тисячі чотириста дев'яносто сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 24 листопада 2014 року.