ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2014 року 15:00Справа № 808/6054/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Чернової Ж.М.
за участю секретаря судового засідання Батигіна О.В.
представників:
від позивача: Зайцевої Г.С.
від відповідача: Цисельського Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Велстар-Ф»
до: Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Велстар-Ф» до Державної податкової інспекції у Заводському районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, в якому позивач просить:
-визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880), за результатами якої складено акт від 13.08.2014 №76/08-25-22-012/37812880 «про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар-Ф» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджетів податку на прибуток та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» (код ЄДРПОУ 37442787) за березень - травень 2014р.»;
-визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880), за період березень - травень 2014р., у автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що було здійснено на підставі акту від 13.08.2014 року №76/08-25-22-012/37812880;
-зобов'язати Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, відновити показники податкової звітності додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880) за період березень - травень 2014р, у автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що було змінено на підставі акту від 13. 08.2014 року №76/08-25-22-012/37812880;
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви з підстав, викладених позові. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що зустрічна звірка проводилась безпідставно, в порушення вимог ст.73 Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232 (далі - Порядок №1232). Дії відповідача щодо проведення звірки, оформленої актом від 13.08.2014 №76/08-25-22-012/37812880 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар-Ф» не відповідають за формою та змістом Порядку №1232. Та оскільки висновки викладені в акті, тягнуть за собою настання в майбутньому юридичних наслідків для позивача, останній просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив. Обґрунтовуючи свої заперечення зазначив, що співробітниками відповідача були дотримані вимоги Податкового кодексу України щодо проведення зустрічної звірки позивача по взаємовідносинам з підприємством - контрагентом позивача. Крім того, зазначає, що акт звірки є лише засобом доказування, думкою перевіряючого і сам по собі не породжує для позивача будь - яких правових наслідків, а оскарження висновків звірки є фактично оскарженням акту. З урахуванням викладеного, вважає дії податкової інспекції під час проведення зустрічної звірки законними та обґрунтованими, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судовому засіданні 03.11.2014 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Вислухавши представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
13.08.2014 фахівцями відповідача проведена зустрічна звірка ТОВ «Велстар - Ф» щодо своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджетів податку на прибуток та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» (код ЄДРПОУ 37442787) за березень - травень 2014р.
За результатами звірки відповідачем складно акт від 13.08.2014 №76/08-25-22-012/37812880 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар - Ф».
Як свідчить акт, зустрічна звірка проводилась, згідно п.20.1 ст.20, п.75.1 ст. 75, пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
Відповідно до висновків зустрічної звірки викладених в акті від 13.08.2014 №76/08-25-22-012/37812880: « ТОВ «Велстар-Ф» не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу «ТОВ «Компанія Металозбут» - ТОВ «Велстар-Ф» - покупці» з придбання товарів у ТОВ «Компанія Металозбут»» за березень 2014р., які включені до податкового кредиту травня 2014р. та подальшої реалізації. Звіркою ТОВ «Велстар-Ф» встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України за травень 2014р.»
Акт відповідача зокрема ґрунтується на висновках акту камеральної перевірки ТОВ «Компанія Металозбут» від 27.06.2014 № 534/153-120/37442787, яким встановлено, що ТОВ «Компанія «Металозбут» не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із постачальниками їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування, та неможливість реального здійснення платником податків операцій ТОВ «Компанія «Металозбут» у березні-травні 2014 року у загальній сумі ПДВ 31 670 145,80 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернув увагу суду на те, що податковою інспекцією, взагалі не досліджувались будь-які документи по взаємовідносинам з контрагентами, проте ДПІ зроблений висновок про нереальність здійснення господарських операції за перевіряємий період.
Із пояснень представника відповідача стало відомо, що перевірка проводилась на підставі наказу ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя від 11.08.2014 №230 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014.
Проте, представник не зміг пояснити, чому в даному випадку було проведено зустрічну звірку та складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки».
Доказів направлення запиту на адресу ТОВ «Велстар-Ф» відповідачем також не надано.
Таким чином, позивач вважає, що здійснивши зустрічну звірку (а не перевірку), а також здійснивши корегування показників податкової звітності в базі даних АІС «Податковий блок» відповідачем порушено права позивача.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового Кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно з п. п. 1, 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідно п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 за №1245 (далі - Порядок № 1245) однією з підстав для направлення суб'єкту інформаційних відносин запиту органом ДПС є проведення зустрічної звірки.
Пункт 6 Порядку №1232 передбачає, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган ДПС проводить зустрічну звірку.
Пунктом 7 Порядку №1232 закріплено, що за результатами зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу ДПС та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).
Крім того, Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 було затверджено «Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок».
Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій передбачено, що з метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати зустрічної звірки відповідно до пп. 4.6 Методичних рекомендацій.
Відповідно до п.4.5. Методичних рекомендацій при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений ст. 73 ПК України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
В свою чергу, п.4.6 Методичних рекомендації зазначає, що за результатами зустрічної звірки складається довідка про результати проведення зустрічної звірки у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до п.3.2 або 4.5. цих рекомендацій.
Довідка підписується та вручається суб'єкту господарювання у порядку, передбаченому п.7 Порядку №1232 не пізніше наступного робочого дня від дати її складання.
Аналізуючи наведені норми, можна зробити висновок про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, в той час як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства реалізується шляхом проведення перевірок платників податків в порядку, визначеному Податковим кодексом України. Результатом здійснення зустрічної звірки може бути виключно довідка, а сама по собі зустрічна звірка не є перевіркою, а від так за результатами проведення зустрічної звірки посадові особи ДПС не мають законних підстав для позбавлення права на податковий кредит та внесення змін до будь - якого програмного забезпечення відносно платника податку або до його картки обліку платника податку.
Отже, відповідач за результатами зустрічної звірки склав документ, який не передбачений нормами податкового законодавства та не може братися до уваги, і тим більш, на підставі такого «документа» органи ДПС не мають правових підстав для будь - яких дій відносно платника податку.
Слід зазначити, що відповідно до ст.ст. 77, 78, 86 Податкового кодексу України, а також «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року за №984 виключно результатом документальної перевірки може бути акт, складений у разі виявлення порушень суб'єктом господарювання податкового, валютного або іншого законодавства. При цьому, в наслідок складання акту перевірки посадові особи ДПС зобов'язані у передбачений законом строк винести повідомлення - рішення та вжити відповідні заходи щодо порушника податкового законодавства.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 13.08.2014 року складений з порушенням вимог Методичних рекомендацій.
Як було встановлено матеріалами справи, підставою для проведення зустрічної звірки позивача з ТОВ «Компанія Металозбут» став факт отримання висновків акту камеральної перевірки ТОВ «Компанія Металозбут» від 27.06.2014 № 534/153-120/37442787, яким встановлено, що ТОВ «Компанія «Металозбут» не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із постачальниками їх вид, обсяг, якість та розрахунки.
Виходячи із системного аналізу положень Податкового кодексу України, Порядку та Методичних рекомендацій, зустрічна звірка суб'єкта господарювання може проводитися податковим органом лише під час проведення камеральної, документальної планової/позапланової перевірки, а не після її проведення.
З огляду на зазначене, оскільки відповідачем порушена процедура та порядок проведення зустрічних звірок та оформлення їх результатів, то дії ДПІ у Заводському районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо її проведення, результати якої оформлені актом від 13.08.2014 є протиправними, позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що внесення коригувань показників податкової звітності до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велстар-Ф» за період березень-травень 2014 в автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок» сталося внаслідок дій відповідача, які позивач просить визнати протиправними, то суд визнає належним способом захисту порушених прав позивача та поновлення цих прав шляхом зобов'язання відповідача поновити показники податкової звітності ТОВ «Велстар-Ф».
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
-визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880), за результатами якої складено акт від 13.08.2014 №76/08-25-22-012/37812880 «про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велстар-Ф» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджетів податку на прибуток та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» (код ЄДРПОУ 37442787) за березень - травень 2014р.»;
-визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880), за період березень - травень 2014р., у автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що було здійснено на підставі акту від 13.08.2014 року №76/08-25-22-012/37812880;
-зобов'язати Державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, відновити показники податкової звітності додатку №5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велстар-Ф» (код ЄДРПОУ 37812880) за період березень - травень 2014р, у автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що було змінено на підставі акту від 13. 08.2014 року №76/08-25-22-012/37812880;
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Велстар-Ф» сплачений судовий збір у сумі 73,08 (сімдесят три гривні 08 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова