ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4253/1411 год. 26 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представників позивача Броніцької Г.М., Маслової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" (позивач, ПАТ «Каланчацький КХП») звернулось до суду з адміністративним позовом до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області (відповідач, Скадовська ОДПІ), в якому просить визнати скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.10.2014 р. №0001172200.
Позов мотивований тим, що за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 р. по 21.12.2013 р. Скадовською ОДПІ складено відповідний акт від 07.10.2014 р. №312/22/00952344, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб в загальній сумі 84650,56 грн., в т.ч. за основним платежем - 67720,45 грн. та за штрафними санкціями - 16930,11 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення позивач вважає протиправним, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом про його скасування.
Представники позивача прибули в судове засідання та просили задовольнити позов з підстав, викладених в ньому.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надавши до суду клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивоване необхідністю надання додаткових доказів. В той же час відповідачем надано до суду заперечення проти позову.
Відповідно до ст.122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Судовий розгляд адміністративної справи здійснюється в судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, після закінчення підготовчого провадження.
Питання відкладення розгляду справи урегульовано ст.128 КАС України. У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкладення розгляду справи, суд виходить з того, що відповідач є суб'єктом владних повноважень і завчасно та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчить наявне у справі рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №7302702832278 від 31 жовтня 2014 р.
Таким чином, відсутні обов'язкові підстави для відкладення розгляду справи.
Оцінюючи поважність причин неявки в судове засідання представника відповідача, суд виходить з того, що зазначені відповідачем причини не є поважними, оскільки ним не надано доказів неможливості прибуття та надання документів, які ухвалою суду від 28.10.2014 р. було запропоновано надати.
На підставі викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в матеріалах справи доказами.
Зі змісту заперечень на позовну заяву вбачається, що відповідач вважає позов необґрунтованим та заперечує проти його задоволення, мотивуючи тим, що рішення місцевої ради щодо нормативно - грошової оцінки земельних ділянок прийнято до 01 липня 2012 року, платник плати за землю (земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) зобов'язаний подати нову звітну податкову декларацію з плати за землю з виправленими показниками за наступні податкові (звітні) періоди (звітні місяці) протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним місяцем. Позивач повинен був самостійно звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та відповідно подати нову уточнюючу декларацію з плати за землю. Оскільки позивачем не подано у відповідності до діючого на той час законодавства уточнюючої декларації, вбачається порушення норм чинного законодавства. На підставі наведеного відповідач вважає, що рішення Скадовської ОДП про визначення грошового зобов'язання та застосування фінансових санкцій до позивача є правомірним, тому підстави для його скасування відсутні.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ПАТ "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" зареєстроване 28.09.1998 Каланчацьким районним управлінням юстиції Херсонської області. Як платник податків відповідач взятий на облік в органах фіскальної служби 21.08.1998 за №16103, станом на 07.10.2014 перебуває на обліку у Каланчацькому відділенні Скадовської ОДПІ.
Судом також встановлено, що відповідач є платником земельного податку на підставі Державного акту №44 ІКС №001314 від 17.05.1996 р., яким відповідачу надана в постійне користування земельна ділянка загальною площею 25,41 га.
Згідно з податковим розрахунком земельного податку за 2012 р., відповідач визначив податкові зобов'язання з плати за землю загальною площею 25,41 га у розмірі 27932,91 грн., щомісячна сплата складає 2327,74 грн.
В період з 10.09.2014 по 30.10.2014 згідно направлень від 10.09.2014 №147, 148, виданих Скадовською ОДПІ співробітниками податкового органу проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ "Каланчацький КХП" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 21.12.2013, в ході якої складено акт від 07.10.2014 №312/22/00952344, в якому зафіксовані виявлені порушення норм чинного законодавства України. Зокрема, вказаним актом перевірки зафіксовано допущене позивачем порушення ст.ст. 286.2, 286.4 ПК України, яке полягає в невірному обчисленні суми плати за землю починаючи з 25 травня 2012 р., що призвело до заниження її розміру на загальну суму 67720,45 грн. ДПІ виявила, що з 25.05.12 змінилась нормативна грошова оцінка земельних ділянок, тому нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 25,41 га, яка знаходилась в постійному користуванні позивача, склала 14008533 грн. Отже щорічна плата за землю становила 140085 грн. 33 коп. (1 % від нормативної грошової оцінки). Позивач в 2012 році сплачував земельний податок виходячи з суми 27932 грн. 91 коп. щорічно, тобто 1 % від попередньої нормативної грошової оцінки 2793291 грн.
За наслідками перевірки, на підставі акту від 07.10.2014 № 312/22/00952344 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2014 №0001172200 про нарахування грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб за основним платежем у розмірі 67720,45 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 16930,11 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Положення Податкового Кодексу України регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 16.1.3 ст. 16 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Пунктом 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України визначено плату за землю як загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII ПК України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. № 1378-IV "Про оцінку земель" (далі - Закон № 1378-IV). Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону № 1378-IV).
Судом встановлено, що рішенням сесії Мирненської селищної ради XXVIII сесії шостого скликання №180 від 17.05.2012 р. (далі-рішення №180) було затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель смт. Мирне Каланчацького району та визначено базову вартість одного квадратного метра на рівні 44.83 грн. Зазначене рішення сесії було оприлюднене у місцевій газеті «Слава праці» №21 від 25.05.2012, отже є обов'язковим до виконання. Вказані факти сторонами не оспорюються. Пунктом 5 зазначеного рішення №180 передбачено, що воно набирає чинності з моменту його оприлюднення.
Відповідно до ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пункт 14.1.73 ПК України).
Відповідно до ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подасться довідка (витяг) про розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на зміст пункту 271.2 ст. 271 ПК України, який передбачає, що "рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом". Стаття 271.2 була доповнена даним пунктом тільки 01.07.2012 Законом України від 24.05.2012 N 4834-VI. Зворотної сили дана норма не має. На час прийняття рішення Мирненської селищної ради пункту 271.2 ПКУ не існувало.
З аналізу наведених норм вбачається, що якщо рішення місцевої ради щодо нормативно - грошової оцінки земельних ділянок прийнято до 01 липня 2012 року, то платник плати за землю (земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) зобов'язаний подати нову звітну податкову декларацію з плати за землю з виправленими показниками за наступні податкові (звітні) періоди (звітні місяці) протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним місяцем.
Судом встановлено та сторонами визнано факт опублікування рішенням сесії Мирненської селищної ради XXVIII сесії шостого скликання №180 від 17.05.2012 р. про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель смт. Мирне Каланчацького району Херсонської області 25.05.2012 р. Тому, у відповідності з вищенаведеними нормами законодавства позивач мав подати до податкового органу уточнюючу декларацію, чого зроблено не було.
Пунктом 14.1.157 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
З наведеного вбачається, що податковий орган, виявивши порушення норм податкового законодавства, правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірними дії податкового органу по визначенню податкових зобов'язань по платі за землю та відповідно доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити публічному акціонерному товариству "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення Складовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 16.10.14 № 0001172200.
Стягнути до Державного бюджету з Публічного акціонерного товариства "Каланчацький комбінат хлібопродуктів" (код ЄДРПОУ 00952344) 1644 грн. (одну тисячу шістсот сорок чотири гривні) 30 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 листопада 2014 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.3.13