Ухвала суду № 41515105, 20.11.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2014
Номер справи
804/11304/14
Номер документу
41515105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

20 листопада 2014 рокусправа № 804/11304/14 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.

за участю:

представника відповідача: Саєнка С.М.

представника позивача: Хорошавіної С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2014 року у справі №804/11304/14 за позовом Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» до відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

31.07.2014р. Комунальне підприємство «Дніпродзержинське житлове об'єднання» (далі по тексту - КП «ДЖО») звернулося до суду з позовом, в якому просило:

1. Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області щодо видачі листа від 18.02.2014р. №1/04-488 в частині вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га у розмірі 636,35грн.

2. Визнати протиправними дії відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області по застосуванню коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), а саме 2,5 при визначені вартості 1 к.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га.

3. Зобов'язати Відділ Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області надати Витяг з технічної документації грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2014р., що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області загальною площею 1,43га із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення земельної ділянки Кф - 0,7.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2014 року у справі №804/11304/14 позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відділ Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована, зокрема, тим, що витяг з технічної документації надається лише на сформовані земельні ділянки, та, враховуючи, що позивачем не було вчинено дій щодо встановлення меж та внесення інформації про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, у Держземагенства немає можливості видати такий Витяг. Крім того, на думку відповідача, та обставина, що позивачем здано в оренду водно-спортивну базу, що свідчить про комерційну діяльність, є достатньою підставою для віднесення земельної ділянки до земель комерційного призначення та застосування К(ф) 2,5.

У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що дійсно посадовою особою було помилково зазначено про використання К(ф) на рівні 2,5, та, оскільки, спірна земельна ділянка є землями господарського призначення, то К(ф) має складати 0,7, проте, на думку відповідача, така

помилка не свідчить саме про протиправність дій відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області.

Представник позивача у судовому засіданні просила залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. при цьому, зазначила, що відповідачем має бути видано довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалам справи підтверджено, що листом від 18.02.2014 року за №1/04-488 Позивач отримав інформацію, що нормативна грошова оцінка 1кв.м. земельної ділянки за адресою: 50 років СРСР, 12А для земель комерційного використання складає 636,35 грн..

Позивач звернувся до Відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області з проханням надати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, в якому буде зазначено кожний коефіцієнт окремо (Км1, Км2, Км3) та встановлений коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), що разом складають вказану вартість земельної ділянки в розмірі 636,35 грн. кв.м.

Листом від 15.07.2014 №1/04-2455 відповідач роз'яснив позивачу, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку готується лише на сформовані земельні ділянки з встановленими межами, площею, адресою та внесеною інформацією про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Проте, оскільки КП «эДЖО» не було оформлено належним чином технічну документацію із землеустрою на право власності (користування) земельної ділянки, не внесено інформації про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, та не встановлено площу чітких меж на земельну ділянку, відділ Держземагенства не має можливості видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку. Щодо питання коефіцієнтів, відповідач повідомив:

Км1 = 1

Км2 = 1,25 (48 економіко-планувальна зона, відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, затвердженої Дніпродзержинською міською радою)

Км3 = 1,02 (у намивних (насипних) територіях, згідно рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI)

К(ф) = 2,5 (для земель комерційного використання)

Базова вартість 1 кв.м. земель міста - 199.64.

Не погодившись з такими діями відповідача щодо застосування К(ф) 2,5 як для земель комерційного використання, а також щодо ненадання витягу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірна земельна ділянка відноситься до графи 43 - землі громадського призначення, К(ф) якої становить 0,7, а тому застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки як для земель комерційного призначення 2,5 є неправомірним. Встановивши такі обставини, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

З такими висновками суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 20 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 201 цього кодексу, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України "Про оцінку земель" № 1378-IV від 11.12.2003, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (стаття 5 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 13 Закону № 1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом № 18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262.

Розділом 3 цього Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить для категорії земель за функцією використання, зокрема, такі коефіцієнти: землі комерційного використання -Кф=2,5, землі громадського призначення - 0,7.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.1998 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки. При цьому, критерієм поділу визначено склад категорії земель (код розділу - за КВЕД).

Наказом Державного комітету статистики України від 05.11.98 за №377 «Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998р. за №788/3228 затверджені форми статистичної звітності, а саме форма №6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності».

Так, Додатком 4 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель затверджена Класифікація видів економічної діяльності на землях громадського призначення (у графі 43), а саме Секція О група 92.6 - діяльність у сфері спорту.

З матеріалів справи вбачається, що 11.02.2014 року Позивач звернувся до начальника відділу Держземагентства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області з заявою №38/2 щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) щодо земельної ділянки, розташованої: просп.50 років СРСР, 12А, м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, площею 1,43га.

Відповідач, листом від 24.03.2014р. за №1/04-1032, надав Позивачу Довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2014р., в якій зазначено що дана земельна ділянка відноситься до графи 43 - землі громадського призначення.

Доводи апеляційної скарги щодо здачі водно-спортивної бази в оренду ТОВ «Біос» не впливають на правильність висновків суду першої інстанції, оскільки такі обставини не є підставою для самостійної зміни відповідачем категорії земельної ділянки. Зміна категорії земельної ділянки передбачає законодавчо-визначену процедуру, наслідком якої є зміна юридичного статусу земельної ділянки з відповідними нормативними наслідками для її власника чи користувача. В даному випадку, спірна земельна ділянка позивача відноситься до земель громадського призначення, зміни її категорії судами не встановлено, у зв'язку з чим, зважаючи на норми Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, для такої земельної ділянки повинен застосовуватись коефіцієнт функціонального використання на рівні 0,7.

Посилання відповідача на те, що помилка посадової особи при визначенні К(ф) на рівні 2,5 не свідчить про протиправність дій відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області, є безпідставними, оскільки в даному випадку посадова особа діяла від імені відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області, а відтак, застосування К(ф) на рівні 2,5 свідчить про протиправність дій суб'єкта владних повноважень.

Питання ж видачі відповідачем довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не було предметом спору, під час вирішення справи судом першої інстанції, а відтак, не може бути й предметом апеляційного розгляду.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу відділу Держземагенства у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2014 року у справі №804/11304/14 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

(Ухвалу у повному обсязі складено 21.11.2014р.)

Головуючий: О.В. Мартиненко

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов