Постанова № 41514702, 04.11.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
820/15385/14
Номер документу
41514702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

04 листопада 2014 р. № 820/15385/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Сальніковій А.А.,

за участю представників сторін: позивач - Янбеков Р.А., відповідач - Мотузенко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Харківської регіональної філії до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Харківської регіональної філії звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Київській області м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 0036761703 від 13.08.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивач не порушував терміну сплати єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб за лютий, березень 2014 року , оскільки ним своєчасно були надані платіжні доручення по сплаті грошового зобов"язання, але у зв"язку з тим, що Постановою Правління Національного банку України від 28.02.14р. у ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" призначена тимчасова адміністрація, платіжні доручення позивача залишились без виконання банком. Таким чином, позивачем своєчасно не перераховано відповідні зобов"язання до бюджету з вини банку ПАТ"БРОКБІЗНЕСБАНК".

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, зазначив, що станом на 20.05.2014року за підприємством виникла заборгованість у розмірі 84217, 36грн., яка була погашена підприємством в період з 21.05.2014року по 16.06.2014року, тобто з порушенням граничних термінів сплати. З урахуванням того, що ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" повідомив позивача про повернення неприйнятих коштів з 20.02.2014року по 28.02.2014року, то у суб'єкта господарювання було достатньо часу для вирішення питання про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.

Представники сторін у судовому засіданні 04.11.2014року підтримали свої правові позиції по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Харківської регіональної філії перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Київському районі м. Харкова.

Як вбачається матеріалів справи, ДПІ у Київському районі рішенням № 0036761703 від 13.08.2014року, яким на підприємство накладено штрафні санкції у розмірі 8421, 75грн та нараховано пеню у розмірі 1046, 55грн.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем спірним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Харківської регіональної філії є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п.н. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі - Інструкція), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону, п.п. . 6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції №455, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Згідно п. 6.2 Інструкції № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону та п.п. 6 п. 4.3, абз.2 п.п. 2, п.п. З п.4.5 та п.п. 2 п.4.6 розділу IV Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем самостійно задекларовано податкове зобов'язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 89111, 69грн по строку сплати до 20.05.2014року.

Згідно матеріалів позовної заяви, Харківською регіональною філією Центру ДЗК були направлені до АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК», в якому були відкриті поточні рахунки, платіжні доручення від 20.02.2014 - 28.02.2014 року № 120, № 121, № 122, № 123, № 126, № 127, № 128, № 129, № 134, № 135, № 136, № 139, № 140, № 141, № 144, № 145, № 146, № 147, № 150, № 151, № 152,№ 157, № 158, № 159, № 162, № 163, № 164, № 165, № 166, № 169, № 170, № 171 про переказ грошових коштів для сплати єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб за лютий 2014 року та першу половину березня 2014 року.

Однак суд вважає за потрібне зауважити, що матеріали справи не містять саме цих платіжних доручень.

Як вбачається з пояснень позивача, вказані платіжні доручення були прийняті Харківським регіональним відділенням АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» до виконання і відповідні кошти були списані з поточного рахунку Харківської регіональної філії Центру ДЗК для їх переказу до податкових органів, про що свідчить виписка по особистому рахунку Харківської регіональної філії Центру ДЗК, що засвідчена відділенням АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» .

На адресу позивача 12.03.14 року надійшов лист з ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" , яким повідомлено підприємство, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 28.02.2014 року №107«Про віднесення Публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 28.02.2014 року прийнято рішення № 9 щодо запровадження тимчасової адміністрації строком на три місяці ( з 03.03.14р. по 02.06.14р.) та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічне акціонерне товариство «БРОКБІЗНЕСБАНК».

Суд вважає за потрібне зауважити, що як вбачається з матеріалів позовної заяви (а.с.6) позивач зазначає, що кошти, сплачені відповідно до вищезазначених платіжних доручень, на теперішній час не повернуті на рахунки Харківської регіональної філії Центру ДЗК.

Водночас, листом Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» від 13.03.2014 року № 07/385 (а.с.26-27) повідомлено ДПІ у Київському районі міста Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області про ситуацію, що склалася з оплатою єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб, а також зазначено, що позивач 07.03.2014року дізнався про повернення сплачених коштів на рахунок філії.

Згідно з даними картки особового рахунку, по платнику Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру" станом на 22.05.2014року виникла заборгованість в сумі 84217, 36грн., яка фактично погашена у період з 21.05.2014року по 16.06.2014року, тобто з порушенням строків сплати.

Витребуваними судом і приєднаними до справи документами підтверджено факт подання платіжних доручень № 278, 285, 284, 283, 282, 280, 287, 288, 290, 289, 291, 279 до банківської установи та виконання цих платіжних доручень лише 16.06.2014р., тобто поза межами визначеного законом строку. а саме 20.05.2014року.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено наявними доказами, на підставі того, що ДП «Центр державного земельного кадастру» вчасно не проведено сплату єдиного внеску, відповідач застосував до позивача штрафні санкції, згідно вимог п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", відповідно до положень якого орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згдіно ч.13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ДПІ у Київському районі м. Харкова правомірно та з урахуванням вищезазначених вимог ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нараховано штрафні санкції в розмірі 10% за несвоєчасно сплачену суму (8421, 75) та нарахована пеня з розрахунку 01, % суми недоплати за кожний день прострочення платежу в сумі 1046, 55грн.

Також, суд вважає за потрібне зауважити, що відповідно до абз. 1 п. 10. ст. 9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Окрім того, відповідно до п. 12. ст. 9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" , єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Суд приймає до уваги посилання позивача на факт не вчасного проведення перерахуванням банківською установою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проте, з урахуванням того, що позивач про вказані обставини, а також про те, що не прийняті ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК» кошти були повернуті на рахунки підприємства, дізнався 07.03.2013року (граничний строк сплати 20.05.2014року), то у підприємства було достатньо часу для вирішення питання про внесення єдиного внеску за допомогою інших банківських установ.

Таким чином, вказані обставини не звільняють ДП «Центр державного земельного кадастру» від обов'язку сплачувати грошові зобов`язання по єдиному податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Будь-яких інших доказів відсутності обов'язку виконання податкового зобов`язання позивачем, на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, до суду не було надано.

З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд не приймає до уваги твердження позивача про незаконність та необґрунтованість спірного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність формування та направлення спірного рішення №0036761703 від 13.08.2014року, у зв'язку з чим, позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

Підсумовуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Харківської регіональної філії до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постнови виготовлено 10.11.2014року.

Суддя Горшкова О.О.