ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/40255/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.06.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2011 по справі №2а-343/09/2470 (№40800/09/9104) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Термекс» до Державної податкової інспекції у місті Чернівці про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.06.2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2011, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Термекс» до Державної податкової інспекції у місті Чернівці про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задоволено. Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.03.2009 №0006280234/0.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна податкова інспекція у місті Чернівці 04.07.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 22.08.2011 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.06.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2011, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог Державна податкова інспекція у місті Чернівці посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, пунктів 1, 13 статті 3, статей 15, 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статей 153, 154, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою адміністрацією у Автономні Республіці Крим проведено перевірку з питань дотримання Кримською філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Термекс» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої складено акт №0467/01/01/2332652485, який зареєстрований 05.03.2009.
Перевіркою було встановлено, що філія позивача проводила реалізацію товару згідно видаткових накладних всього на суму 29749,00грн. без проведення вказаних операцій через реєстратори розрахункових операцій, що є порушенням пункту статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Від підписання акту перевірки директор кримської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Термекс» Шевченко Р.Є. відмовився, про що складено акт відмови №0468/01/01/23/32652485.
На підставі акту перевірки №0467/01/01/2332652485 Державною податковою інспекцією у місті Чернівці прийнято рішення від 23.03.2009 №0006280234/0 про застосування до позивача згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафної (фінансової) санкції у розмірі 148745,00грн.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, податковий орган прийшов до висновку про порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з огляду на те, що філія позивача проводила реалізацію товару згідно видаткових накладних від 10.11.2008 №ТЕ-0000953, від 24.11.2008 №ТЕ-001028, від 24.11.2008 №ТЕ-0001025, від 26.11.2008 №ТЕ-0001027, від 17.12.2008 №ТЕ-0001097, від 22.12.2008 №ТЕ-0001105, від 04.03.2009 №ТЕ-0000187 без проведення вказаних операцій через реєстратори розрахункових операцій.
Судами попередніх інстанцій обґрунтовано не взято до уваги посилання відповідача на зазначені вище видаткові накладні, оскільки вони не можуть бути належним доказом факту реалізації товару позивачем.
Окрім того, на момент проведення перевірки сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складала 00,00грн., згідно денного звіту реєстратора розрахункових операцій - 00,00грн., невідповідності сум готівкових коштів не встановлено.
За таких обставин слід погодитися з висновками судів попередніх інстанцій, що Державною податковою інспекцією у місті Чернівці не доведено факту проведення позивачем розрахункових операцій на суму 29749,00грн. та відповідно не доведено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Термекс» пункту статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Враховуючи викладене, висновок судів попередніх інстанцій щодо неправомірності застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у розмірі 148745,00грн. згідно з рішенням від 23.03.2009 №0006280234/0 є правильним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 210, 221, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Чернівці залишити без задоволення.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.06.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2011 по справі №2а-343/09/2470 (№40800/09/9104) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв