Справа № 465/5979/14-а
Номер провадження 2-а/465/315/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
14.11.2014 року Франківський районний суд м.Львова
в складі:
головуючого судді Лозинського Б.М.
при секретарі- Попик А.Б.
з участю позивача- Свіженка Г.О.
представника відповідача- Страхоцької О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд,-
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що з 14.01.2009 року отримував пенсію за вислугу років (20 років), призначену на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90 % середнього заробітку посади слідчого прокуратури Перемишлянського району Львівської області, яка складала суму 3535 грн.51 коп.
19 вересня 2014 року йому стало відомо про те, що йому здійснено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 80 % від суми для нарахування пенсії -6112,93 грн., що складає 4890,34 грн. на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 та з урахуванням ЗУ № 3668-VІ від 08 липня 2011 року «про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Таким чином, відповідач здійснив перерахунок його пенсії у розмірах, нижчих, ніж встановлено законодавством України. Просив визнати неправомірними дії УПФУ у Франківському районі м. Львова щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/812 про заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, надавши пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні, надавши пояснення, що перерахунок пенсії позивачу здійснюється на підставі діючого законодавства. Також надали заперечення проти позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач отримував пенсію за вислугу років з 14.01.2009 року, яка обчислювалась в розмірі 90%, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», загальний стаж роботи в органах прокуратури стаж становить 19 років 03 місяці і 28 днів.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача здійснено в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України "Про прокуратуру" в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням Закону України № 3668-УІ від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Позивач вважає, що перерахунок пенсії в розмірі 80 % від суми місячного заробітку, здійснений з порушенням його прав.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 року затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці: установлювати: працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.
Суд зазначає, що пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". За приписами ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001, № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру": частину першу замінено двома частинами такого змісту: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" є більш новими, порівняно з положеннями частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 20.01.2005 р. № 2377-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", і за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягали пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається пенсія прокурору.
Відповідно до ч. 10 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частин 12, 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а не з 90 відсотків, як помилково вважає позивач.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" неконституційними не визнавалися, позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 99. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України „Про пенсійне забезпечення», суд,-
п о с т а н о в и в :
В задоволенні позовних вимогах ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд м. Львова шляхом Подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Франківського
районного суду м. Львова: Лозинський Б.М.