Постанова № 41487278, 19.11.2014, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
695/4484/14-а
Номер документу
41487278
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/4484/14-а

номер провадження 2-а/695/114/14

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(скорочене провадження)

19 листопада 2014 року м. Золотоноша

Суддя Золотоніського міськрайонного суду Орел С.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Золотоніському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до УПФУ в Золотоніському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 10.12.1999 року вона отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у зв'язку зі смертю її чоловіка, який на момент смерті працював головою Золотоніського міськрайонного суду.

30.03.2012 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії Оскільки відповідно до статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01 січня 2012 року розмір посадового окладу судді місцевого суду встановлено в розмірі 8 мінімальних заробітних плат. Також було надано довідку ТУ ДСА в Черкаській області № 447/04 від 12.03.2012 року згідно якої розмір заробітної плати з якої призначено пенсію померлому ОСОБА_2 станом на 01.01.2012 року становить 14 592,80 грн.

Листом від 18.04.2012 року УПФУ в Золотоніському районі повідомлено ОСОБА_1, що основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 3 108,56 грн. (4 440,80 грн. *70%), підстав для перерахунку пенсії немає оскільки відповідно до статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" перерахунок довічного грошового утримання передбачено лише для суддів Конституційного Суду України.

Відмову в здійсненні перерахунку ОСОБА_1 вважає протиправною та просила здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника (відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді голови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області) починаючи з 01.01.2012 року.

УПФУ в Золотоніському районі подало заперечення, в яких позов не визнало та зазначило, що позивач дійсно отримує пенсію по втраті годувальника у відповідності до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», але права на підвищення пенсії не має, оскільки відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку , встановленому КМ України, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Визначення розміру заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій державним службовцям врегульовано постановою КМ України від 31.05.2000 року № 865, враховуючи що останнє підвищення окладів державним службовцям проводилося відповідно до постанови КМ України від 06.02.2008 року № 34, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Суддя оцінивши повідомленні позивачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення та в порядку, передбаченому ст. 183-2 ч.4 КАС України без виклику сторін в скороченому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись із доводами позивача та запереченнями відповідача, суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01 листопада 1999 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_2 помер в 1999 році перебуваючи на посаді голови Золотоніського районного суду.

Відповідно до довідки УПФУ в Золотоніському районі № 7734 від 14.11.2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію по втраті годувальника з 10.12.1999 року по час розгляду справи, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

30.03.2012 року позивач звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії Оскільки відповідно до статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01 січня 2012 року розмір посадового окладу судді місцевого суду встановлено в розмірі 8 мінімальних заробітних плат. Також було надано довідку ТУ ДСА в Черкаській області № 447/04 від 12.03.2012 року згідно якої розмір заробітна плата з якої призначено пенсію померлому ОСОБА_2 станом на 01.01.2012 року становить 14 592,80 грн.

Листом від 18.04.2012 року УПФУ в Золотоніському районі повідомило ОСОБА_1, що основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 3 108,56 грн. (4 440,80 грн. *70%), підстав для перерахунку пенсії немає оскільки відповідно до статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" перерахунок довічного грошового утримання передбачено лише для суддів Конституційного Суду України.

Відповідно до ч. 10 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII) - у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою КМ України від 31 травня 2000 р. N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено наступне:

- у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови (Абзац 2 п. 1);

- перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (п.5).

Положення п. 4 Постанови лише встановлює порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, однак не містить вказівок на те, що перерахунок пенсії може здійснюватися виключно у разі прийняття відповідного акту Кабінетом Міністрів України, тим самим не забороняється перерахунок пенсії у зв'язку з підвищення заробітної плати відповідно до вимог Закону.

Відповідно до ст. 19 Конституції України - Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України - Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 9 КАС України - суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 44 Закону України "Про статус суддів" який втратив чинність на підставі Закону N 2453-VI від 07.07.2010 року - до 01.01.2012 року заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок. Розміри посадових окладів суддів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до додатку 6 постанови КМ України від 03.09.2005 року № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» яка втратила чинність тратила чинність на підставі Постанови КМ № 1097 від 01.12.2010 року, розмір посадового окладу Голови місцевого суду становить 8,5 розміру заробітної плати, цією ж постановою визначено посадові оклади встановлюються виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 332 гривні.

Відповідно до статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів » Суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:

1) вислугу років;

2) перебування на адміністративній посаді в суді;

3) науковий ступінь;

4) роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

З 01 січня 2012 року розмір суддівської винагороди становить:

з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат;

з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат;

з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат;

з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державний Бюджет України на 2012 рік» розмір мінімальної заробітної складає

- з 01.01.2012 р. 1073 грн

- з 01.04.2012 р. 1094 грн.

- з 01.07.2012 р. 1102 грн.

- з 01.10.2012 р. 1118 грн.

- з 01.12.2012 р. 1134 грн.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний Бюджет України на 2013 рік» розмір мінімальної заробітної складає

- з 01.01.2012 р. 1147 грн;

- з 01.12.2012 р. 1218 грн.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний Бюджет України на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної складає

- з 01.01.2012 р. 1218 грн.

Такими чином, розмір посадового посадового окладу та заробітної плати судді змінився з 01 січня 2012 року в бік збільшення.

Відповідно до довідок від 06.11.2014 року № 1461-04/14 - 1468-04/14 наданих Територіальним управлінням ДСА України у Черкаській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до порядку обчислення заробітку визначеного постановою КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», заробітна плата голови Золотоніського міськрайонного суду з якої призначено пенсію ОСОБА_2 складає:

- з 01.01.2012 року - 14 592,80 грн.

- з 01.04.2012 року - 14 878,40 грн.

- з 01.07.2012 року - 14 987,20 грн.

- з 01.10.2012 року - 15 204,80 грн.

- з 01.12.2012 року - 15 422,40 грн.

- з 01.01.2013 року - 19 499,00 грн.

- з 01.12.2013 року - 20 706,00 грн.

- станом на 01.10.2014 року 20 706,00 грн.

Відповідачем не оспорюються як право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника у відповідності до ст. 37 Закону № 3723-XII так і право на перерахунок пенсії у відповідності до ст. 37-1 Закону № 3723-XII.

Поряд з вказаним, відповідач не погоджується з розміром заробітної плати який враховується при перерахунку пенсії, натомість надає заперечення і лише довідку про перебування позивача на обліку в УПФУ в Золотоніському районі, будь-яких доказів про те, який саме розмір заробітної плати потрібно враховувати для позивача не надано і не вказується він і в запереченнях.

Відповідно до ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системний аналіз наведених норм Законів та підзаконних актів свідчать проте, що особа, яка отримує пенсію по втраті годувальника у відповідності до ст. 37 Закону № 3723-XII, після збільшення розміру заробітної плати працюючого судді має право на її відповідний перерахунок у відповідності до ст. 37-1 Закону № 3723-XII.

Також суд зазначає, якщо виходити із самого визначення понять "пенсія", випливає, що щомісячні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання виплати (чи її перерахунок).

Кінцевий термін або строк, на який призначається такий вид забезпечення як пенсія, не може встановлюватись, бо це суперечить самому визначенню та суті таким виплатам. Тому пенсія не може бути обмежена будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання цих виплат, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Правомірність даної позиції підтримала Вищим адміністративним судом України в постанові від 11.09.2014 року по справі № К/800/46895/13 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 0512.2013 року по справі № 2308/1304/12.

Суд вважає, що заява позивача про поновлення строку звернення до суду підлягає до задоволення, оскільки позивач має похилий вік не є фахівцем в галузі права, а тому причини пропуску строку звернення до суду є поважними і суд у відповідності до ст. 100 КАС України вважає, що наявні обставини є достатніми підставами для поновлення строку звернення до суду.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 72, 94, 100, 159, 162, 163, 183-2, 254, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Золотоніському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити повністю.

Визнати причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 поважними та поновити строк звернення до суду.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у розмірі 70 % заробітної плати померлого годувальника (відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді голови Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області) починаючи з 01.01.2012 року, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження строку виплат, з передбаченими Законом України «Про судоустрій і статус суддів» надбавками та доплатами, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. понесених судових витрат.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.І. Орел