Постанова № 41480994, 03.11.2014, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
03.11.2014
Номер справи
357/14141/14-а
Номер документу
41480994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/14141/14-а

2-а/357/340/14

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя Рябченко Л. А. ,

при секретарі Ширінова Л. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві Київській області

про визнання рішення незаконним та зобовязання призначити пільгову пенсію,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, просить визнати протиправним та скасувати рішення управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві Київської області від 29.08.2014 № 60/3410 щодо відмови в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати призначити пенсію з 29.05.2014 року.

Вимоги позивач обґрунтував тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 073763. Звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, але йому було безпідставно відмовлено. Відповідно до п.п.г п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», позивачем до заяви будо додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9.03.1988 № 122, та інші необхідні документи.

Відповідач, перевищуючи надані йому повноваження, які є вичерпними і зазначаються в п.38 Порядку, перевіряв фактично обґрунтованість видачі посвідчення ліквідатора категорії 2 та прийшов до висновку про відсутність підстав призначення пільгової пенсії. Відповідач не взяв до уваги і довідку від 22.04.1992р., видану Білоцерківським АТП-13254 (форми № 122).

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Представник відповідача позов не визнав, подав заперечення, які обґрунтував тим, що позивачем до заяви про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку додані документи, які містять суперечливі дані щодо періоду перебування та населеного пункту, в якому перебував останній при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Видача довідок про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється на підставі первинних документів, виданих підприємствами. Установами та організаціями (військкоматами), в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з довідкою від 22.04.1992р., виданою Білоцерківським АТП-13254, позивач брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в селищі Вільча в період з 4.08.1986р. по 14.08.1986р. та в селищі Зелений Мис з 17.11.1986р. по 17.12.1986р..

Управління здійснило перевірку документів, що підтверджують факт участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача. Під час перевірки було встановлено, що згідно наказу по Білоцерківському АТП 11061 № 337 від 4.08.1986р. ОСОБА_1 був відряджений в селище Вільча Поліського району в розпорядження в/ч 3238; згідно наказу по Білоцерківському АТП 11061 № 596 від 24.11.1986р. відряджений в розпорядження Поліського райвиконкому в м.Поліське.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ Української РСР від 23.07.1991р. № 106, селище Вільча, м.Поліське відносяться до зони безумовного (обовязкового) відселення, а селище Зелений мис не входить до переліку населених пунктів і виробничих обєктів. де оплата праці здійснювалась відповідно з зонами безпеки в підвищених розмірах в залежності від рівня радіації.

Листом № 395 від 9.07.2014р. Центральний архівний відділ внутрішніх військ МВС України повідомив, що у документальних матеріалах військової частини 3238 перебування в службовому відрядження ОСОБА_1 у 1986р. не відображено, військова частина приймала участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 27.04.1986р. по 3.08.1986р., тобто до настання терміну відрядження позивача.

Листом від 24.06.2014р. департамент соціального захисту населення повідомив, що ОСОБА_1 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 на підставі довідки, виданої Білоцерківським АТП-13254 № 933 від 9.11.1992р.. Згідно з довідкою ОСОБА_1 брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м.Чорнобиль з 7.08.1986р. по 24.08.1986р.. Таким чином, існують розбіжності у довідках, виданих Білоцерківським АТП-13254 щодо періоду участі позивача у відповідних роботах та місці їх проведення.

28.08.2014 відповідач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області з проханням звернутися до департаменту соціального захисту населення Управління захисту населення постраждалого від Чорнобильської катастрофи для вирішення питання щодо визнання посвідчення категорії 2 таким, що видане ОСОБА_1 безпідставно. Рішення щодо результатів розгляду вищевказаного листа на адресу УПФ у м.Білій Церкві не надходило.

Враховуючи викладене, підстав для призначення пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу немає.

Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, матеріали відмовної пенсійної справи, суд прийшов до висновку про задоволення вимог позивача.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р., категорії 2, що підтверджується посвідченням серії А № 073763, виданим Київською облдержадміністрацією 12.02.1992р..

29.05.2014 позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням начальника Управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві від 29.08.2014 № 60/3410 позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії.

Згідно з довідкою від 22.04.1992р., виданою Білоцерківським АТП-13254, позивач брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно наказу № 337 від 4.08.1986р. в селищі Вільча в період з 4.08.1986р. по 14.08.1986р. та, згідно наказу № 596 від 24.11.1986р., в селищі Зелений Мис з 17.11.1986р. по 17.12.1986р..

Дані факти знайшли своє підтвердження при проведенні зустрічної перевірки Управлінням пенсійного фонду України в м.Білій Церкві, про що свідчить акт від 13.06.2014р.. В табелі обліку робочого часу за серпень 1986р. (під табельним номером 3068) зазначено, що ОСОБА_1 перебував в командировці з 7.08.1986р. по 24.08.1986р..

Листом № 420 від 6.08.2014р. Центральний архівний відділ внутрішніх військ МВС України повідомив, що у документальних матеріалах військової частини 3238 перебування в службовому відрядження ОСОБА_1 у 1986р. не відображено, військова частина приймала участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 27.04.1986р. по 3.08.1986р..

Листом від 24.06.2014р. департамент соціального захисту населення повідомив, що ОСОБА_1 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 на підставі довідки, виданої Білоцерківським АТП-13254 № 933 від 9.11.1992р.. Згідно з довідкою ОСОБА_1 брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м.Чорнобиль з 7.08.1986р. по 24.08.1986р..

28.08.2014 відповідач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області з проханням звернутися до департаменту соціального захисту населення Управління захисту населення постраждалого від Чорнобильської катастрофи для вирішення питання щодо визнання посвідчення категорії 2 таким, що видане ОСОБА_1 безпідставно.

ГУ ПФУ у Київській області звернулося до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з проханням звернутися до Департаменту соціального захисту населення Управління захисту населення постраждалого від Чорнобильської катастрофи визнати посвідчення виданим безпідставно лише 16.10.2014р.. Рішення щодо результатів розгляду даного питання відсутнє.

Відповідно до ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. не менше 5 календарних днів, мають право на зниження пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставою для визначення статусу учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як зазначив сам відповідач, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ Української РСР від 23.07.1991р. № 106, селище Вільча, м.Поліське відносяться до зони безумовного (обовязкового) відселення.

Відповідно до п.п.г п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», позивачем до заяви будо додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9.03.1988 № 122, та інші необхідні документи.

Факт роботи позивача в зоні відчуження за період з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. не менше 5 календарних днів знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, про що свідчать довідки з місця роботи, первинні документи, що підтверджують командирування позивача та нарахування йому заробітної плати, тому суд прийшов до висновку, що позивач має право на зниження пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на

Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи"

є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування

пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до п.38 Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в

трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання

додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках

обґрунтованість їх видачі.

У встановлений законом строк відповідачем не спростовано право позивача на пільги та безпідставно відмовлено у призначенні пенсії, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст.8 ч.1 КАС України, «суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави».

Враховуючи, що заява та документи подані позивачем 29.05.2014р., то пенсія підлягає йому до нарахування з 1 числа наступного місяця. Тому позовні вимоги позивача щодо дати, з якої підлягає до нарахування пенсія, підлягають до задоволення частково.

Згідно п.10, п.18 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», сторони звільняються від його сплати.

На підставі ст.ст. 11, 15, 55, 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п.п. 17, 37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії за Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, керуючись ст.ст. 7, 17-21, 159-163, 167, 186 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов частково.

Визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві Київської області від 29.08.2014 № 60/3410 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати управління пенсійного фонду України в м.Білій Церкві Київської призначити ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. категорії 2, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 1.06.2014р..

Звільнити сторони від сплати судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністаривного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2