ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2014 р.Справа № 915/2275/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Величко Т.А.,
суддів: Сидоренко М.В., Поліщук Л.В.
при секретарі: Альошиній Г.М.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явилися;
від відповідача - Топало Р.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Миколаївської міської ради
на рішення господарського суду Миколаївської області від 06.10.2014 р.
у справі № 915/2275/13
за позовом: Миколаївської міської ради
до відповідача: Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд"
про: внесення змін до додаткової угоди
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2013р. Миколаївська міська рада звернулася до господарського суду Миколаївської області з позовом і уточненням від 11.02.2014р. до підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" про внесення змін до додаткової угоди від 20.02.2001р., укладеною між сторонами, виклавши пункт: - „з 26.10.2000р. річна орендна плата встановлюється в розмірі 1,2% від її грошової оцінки" в наступній редакції: „Річна орендна плата за земельну ділянку (пл. 1259кв.м.) встановлюється у трикратному розмірі земельного податку".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розмір орендної плати, встановлений додатковою угодою від 20.02.2001р. не відповідає вимогам ст..ст. 271.1.1, 288.5.1, 289.1 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р.
08.01.2014р. відповідачем було подано клопотання про припинення провадження у справі на підставі п.2 ст. 80ГПК України, в задоволенні якого відмовлено ухвалою господарського суду від 10.01.2014р.
У відзиві на позовну заяву ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" вважає позовні вимоги необґрунтованими і не підлягаючими задоволенню.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 11.02.2014р. провадження у справі було припинено на підставі п.2 ч. 1 ст.80 ГПК України - в зв'язку з наявністю рішення господарського суду Миколаївської області від 02.08.2011р. у справі №5016/1043/2011(4/60) між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 10.04.2014р., залишеною без змін постановою ВГСУ від 03.07.2014р. ухвалу господарського суду Миколаївської області від 11.02.2014р. у справі №915/2275/13 скасовано, справу передано на розгляд до місцевого господарського суду.
За висновком судових інстанцій, предметом спору в даній справі є внесення змін в додаткову угоду від 20.02.20001р., якою внесені зміни саме в додаток №2 (розрахунок орендної плати), який є невід'ємною частиною договору оренди землі від 27.10.1999р. №189, а не зміни в п.3.1, 3.2, 3.3 цього договору, як у справі №5016/1043/2011(4/60). Тобто, в справі №915/2275/13 - інший предмет спору.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області 11.08.2014р. поновлено провадження у даній справі і зобов'язано сторони надати в строк до 18.08.2014р. додаткові матеріали за вказаним в ухвалі переліком.
Ухвалою господарського суду від 19.08.2014р. відкладено розгляд справи на 09.09.2014р. і повторно зобов'язано сторони надати додаткові матеріали, визначені в ухвалі від 11.08.2014р.
В додаткових поясненнях до відзиву на позовну заяву про внесення змін до договору оренди відповідач вважає, що в позові слід відмовити повністю в зв'язку із встановленням рішенням суду у господарській справі №5017/1043/2011(4/60) обставин, що мають значення для вирішення по суті справи №915/2275/13. Обставини відсутності правових підстав для внесення змін до договору оренди землі, встановлені рішенням господарського суду у справі №5016/1043/2011(4/60) є підставою не тільки для звільнення відповідача від доведення відсутності підстав для внесення змін до додаткової угоди від 20.02.2001р. до договору оренди №189 від 27.10.1999р., але й для відмови в позові. В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на практику ВГС України.
09.09.2014р. від Миколаївської міської ради надійшла заява про зміну предмету позову, а саме: „Внести зміни до додаткової угоди від 20.02.2001р., укладеної між Миколаївської міською радою та підприємством з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" за № 86-2011, виклавши пункт: „ з 26.10.2000р. річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 1,2 відсотка від її грошової оцінки" - у наступній редакції: „Річна орендна плата за земельну ділянку (1259кв.м) встановлюється у розмірі трьох відсотків від її нормативно грошової оцінки".
09.09.2014р. за №3/14-506 Управління земельних ресурсів Миколаївської міської ради надало Розрахунок розміру річної орендної плати, встановлений відповідно до вимог чинного законодавства в проекті договору про зміни до договору оренди землі від 27.10.1999р. №189 (підприємство з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд").
В своєму листі до господарського суду від 06.10.2014р. Миколаївська міська рада пояснила, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України від 27.03.2014р. „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та змін п.п. 288.5.1 п. 288.5 ПК України, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою 3% від її нормативно грошової оцінки, 15.08.2011р., 26.09.2014р. на адресу підприємства направлялися пропозиції щодо змін до договору та проект договору про зміни до договору оренди землі, якими було передбачено збільшення розміру орендної плати до 3% від її нормативно грошової оцінки. Своєю бездіяльністю стосовно внесення змін до договору щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідач завдає шкоди інтересам територіальної громади.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 06.10.2014р. (суддя Бритавська Ю.С.) в задоволенні позову Миколаївської міської ради відмовлено.
Судове рішення мотивоване таким:
- умовами укладеного між сторонами договору оренди землі від 27.10.1999р. та додаткової угоди до нього від 20.02.2001р. не передбачено перегляду його умов щодо розміру орендної плати, так само як і зміни його умов, інакше, ніж за згодою сторін. Згода орендаря на внесення запропонованих позивачем змін, відсутня;
- Податковий кодекс України не містить жодних вказівок щодо необхідності внесення запропонованих позивачем змін до укладених договорів оренди, в тому числі і до договору оренди землі від 27.10.1999р. та додаткової угоди від 20.01.2001р.;
- не є підставою для перегляду розміру орендної плати рішення Миколаївської міської ради від 09.06.2011р. №6/33 „Про затвердження Порядку визначення розміру орендної плати за землю", яким Управління земельних ресурсів дозволило перегляд умов договорів оренди землі про розмір орендної плати, укладених до прийняття цього рішення, згідно із вказаним Порядком, у разі згоди Орендаря.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Миколаївська міська рада просить рішення господарського суду скасувати, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Доводи скаржника ґрунтуються на допущених господарським судом порушеннях норм матеріального права, невірному з'ясуванні обставин справи (ст. 627, 652 ЦК України).
Господарський суд посилається на те, що в рішенні Миколаївської міської ради від 09.06.2011р. №6/33 „Про затвердження Порядку визначення розміру орендної плати за землю" вказано, що у разі, якщо по діючим договорам оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. Але в п.1.5 цього Порядку чітко вказано, що розмір орендної плати за землю для обслуговування ресторанів складає 3% від нормативно грошової оцінки. Законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутнього в засіданні представника відповідача, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Рішенням Миколаївської міської ради №11/15 від 14.09.1999р. „Про попереднє погодження місць для розташування об'єктів і дозвіл на виробництво проектно - вишукувальних робіт, вилучення, передачу у приватну власність, надання у користування, продовження строку користування земельними ділянками, внесення змін до рішень міської ради та міськвиконкому" (п.2.44) підприємству з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" надано в довгострокове тимчасове користування на умовах оренди строком на 25 років (до 01.10.2024р.) земельну ділянку площею 1259кв.м. із земель загального користування для будівництва та подальшого обслуговування ресторану по вул. Адмірала Макарова ріг вул.. Радянської Центрального району м. Миколаєва.
На підставі вказаного рішення 27.10.1999р між Миколаївської міською радо (орендодавець) та ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі ставки земельного податку. Розрахунок орендної плати визначено в Додатку №2 до договору оренди №189 від 27.10.1999р.
Пунктом 3.3 договору сторони визначили, що за користування земельною ділянкою в 1999-2024 - орендар сплачує орендну плату в розмірі 141637,50грн. Умови договору оренди щодо розміру орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін (п.3.4 договору).
Також п.8.1 договору передбачено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
20.02.2001р. між сторонами була підписана Додаткова угода до договору оренди від 27.10.1999р. №189 (номер державної реєстрації).
Підпунктом 1.1 п.1 додаткової угоди було встановлено, що з 26.10.2000р. річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,2% від її грошової оцінки. Підстава: рішення міської ради від 26.10.2000р. №23/33 „Про затвердження порядку визначення розміру орендної плати за користування землею та внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2000р. №21/33" і звернення позивача від 08.12.2000р. (вх.№8239/05-03-17 від 12.12.2000р.) з питання перегляду умов договору щодо розміру орендної плати.
Також Додатковою угодою зазначено, що розмір грошової оцінки не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесення змін на підставі вимог діючого законодавства. Розмір грошової оцінки земельної ділянки змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору.
09.06.2011р. Миколаївська міська рада прийняла рішення „Про затвердження Порядку визначення розміру орендної плати за землю", яким:
- п.1 - затвердила Порядок визначення розміру орендної плати за землю;
- п.2 Управлінню земельних ресурсів: при укладенні, поновленні договорів оренди землі, продовженні строку їх дії встановлювати розмір орендної плати згідно з Порядком; дозволити перегляд умов договорів оренди землі про розмір орендної плати, укладених до прийняття цього рішення, згідно з Порядком визначення розміру орендної плати за користування землею, у разі згоди орендаря; у разі якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трьохкратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договору оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
15.08.2011р. Миколаївська міська рада надіслала ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" лист №2247/21/14:10 „Про внесення змін до договору оренди землі" з додатком - Договір про зміни до договору оренди землі від 27.10.1999р. №189.
Відповідно до нової редакції п.3.1р.3 договору оренди землі "Річна орендна плата за земельну ділянку (1259кв.м) встановлюється у розмірі 3% від її нормативно грошової оцінки".
В 2011р. Миколаївська міська рада звернулася до господарського суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та підприємством з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд", який зареєстровано в книзі записів договорів оренди Миколаївської міської ради 27.10.1999 за №189, виклавши п.3.2 розділу 3 договору в наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельну ділянку (1259 кв.м) встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки".
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 02.08.2011р. у справі №5016/1043/2011(4/60) за вказаним позовом відмовлено в його задоволенні.
13.12.2013р. Миколаївська міська рада звернулася з позовом до ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" про внесення змін до додаткової угоди від 20.02.2001р. до договору оренди землі від 27.10.1999р. №189 щодо того, що річна орендна плата за земельну ділянку (1259кв.м.) встановлюється в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.
В заяві про приведення позовних вимог до норм діючого законодавств від 11.02.2014р. міська рада просила внести зміни до додаткової угоди від 20.02.2001р., виклавши їх у наступній редакції: „Річна орендна плата за земельну ділянку (1259кв.м.) встановлюється у трьохкратному розмірі земельного податку".
В заяві про зміну предмету позову від 09.09.2014р. Миколаївська міська рада просила внести зміни до додаткової угоди від 20.02.2001р. в такій редакції: "Річна орендна плата за земельну ділянку (1259кв.м.) встановлюється у розмірі 3% від її нормативно грошової оцінки".
Відповідно до розрахунку розміру річної орендної плати від 09.09.2014р. №3/14-506, нормативна грошова оцінки земельної ділянки згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.03.2013 №319, становить 2521613,33грн. Річна сума платежу за орендну плату земельної ділянки - 3% х 2521Б13,33=75648,46грн., що одночасно дорівнює трикратному розміру земельного податку.
Господарський суд, приймаючи рішення про відмовлення в задоволенні позовних вимог, не погодившись з доводами позивача, послався на те, що умовами укладеного між сторонами договору оренди землі від 27.10.1999р. та додаткової угоди до нього від 20.02.2001р., не передбачено перегляду його умов щодо розміру орендної плати, так само як і зміни його умов, інакше, ніж за згодою сторін (п.п.3.4, 8.1 договору).
Згода орендаря на внесення запропонованих позивачем змін - відсутня. Податковий кодекс України не містить жодних вказівок щодо необхідності внесення запропонованих позивачем змін до укладених договорів оренди.
Не передбачено також внесення змін до укладених договорів оренди землі і рішенням Миколаївської міської ради від 09.06.2011р. №6/33. Вказане рішення жодним чином не є підставою для внесення запропонованих позивачем в остаточній редакції змін.
З обгрунтованісттю висновків суду погодися - можна.
Позовні вимоги обґрунтовані ЗУ „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014р. №1166-VII, яким внесено зміни до ст. 288 ПК України та визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативно-грошової оцінки.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст..652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органом місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309 -VI внесено зміни до ч. 4-5 ст. 21 ЗУ „Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ЗУ „Про плату за землю".
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу з 01.01.2011р. ЗУ „Про плату за землю" втратив чинність згідно ч.2 прикінцевих положень кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 288 ПК України розгляд та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
У відповідності до ч. 5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Статтею 30 ЗУ „Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
Господарським судом встановлено, що п.3, 4, 8, 1 договору оренди передбачають можливість внесення змін до цього договору. Але договором передбачено перегляд умов договору оренди щодо розміру орендної плати за згодою сторін, і тільки.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Прийняття орендодавцем рішення щодо зміни відсотку орендної плати також може бути підставою для зміни розміру орендної плати відповідно до змісту договору оренди. Спірний договір оренди такої можливості не передбачає.
Господарським судом зроблено правильний висновок, що умовами укладеного між сторонами договору оренди землі від 27.10.1999р. та додаткової угоди до нього від 20.02.2001р. не передбачено перегляду його умов щодо розміру орендної плати, так само як і зміни до його умов, інакше, ніж за згодою сторін.
Податковий кодекс України не містить жодних вказівок щодо необхідності внесення змін до укладених раніше договорів оренди землі, в тому числі до спірного договору та додаткової угоди.
Рішенням Миколаївської міської ради від 09.06.2011р. №6/33 „Про затвердження Порядку визначення розміру орендної плати за землю" затверджено Порядок визначення розміру орендної плати за землю, яким слід керуватися при укладенні договорів оренди землі, поновлений, продовжений строку їх дії, а також дозволено Управлінню земельних ресурсів перегляд умов договорів оренди землі про розмір орендної плати, укладених до прийняття цього рішення, згідно з новим порядком визначення розміру орендної плати за користування землею, у разі згоди орендаря.
Крім того, цим рішення передбачено при перегляді умов договорів оренди щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку, а не встановлення її в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, як заявлено позивачем.
Таким чином, жодний із вказаних позивачем правових актів (ПК України, рішення міської ради) не є підставою для внесення запропонованих позивачем в остаточній редакції змін до договору оренди землі, про що підставно вказано господарським судом.
Умовами спірного договору оренди сторони не погодили права позивача на внесення змін до договору оренди в частині збільшення розміру орендної плати в односторонньому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні" Миколаївська міська рада, як суб'єкт владних повноважень, реалізує останні шляхом прийняття рішень.
Також рада може виступати як учасник цивільно-правових та господарських правовідносин шляхом укладення різного виду угод.
Уклавши договір оренди земельної ділянки з відповідачем, Миколаївська міська рада набула статусу сторони договору та взяла на себе зобов'язання за договором оренди землі, погодивши відповідний розмір орендної плати, змінити які, за відсутності передбачених умовами договору та законом підстав для цього, рада має змогу лише як учасник цивільно-правових та господарських правовідносин шляхом укладення нової угоди, або шляхом внесення змін до раніш укладеного договору оренди земельної ділянки за взаємною згодою сторін.
За таких обставин, в зв'язку з відсутністю передбачених законодавством та умовами договору підстав для внесення змін у договір оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати без відповідного волевиявлення відповідача, висновок господарського про відмову в задоволенні позову колегія визнає правильним.
Доводи апеляційної скарги не спростовують викладених в судовому рішенні мотивованих висновків про відмову в задоволенні позовних вимог. Рішення господарського суду є обгрунтованим, відповідає законодавству та встановленим судом обставинам справи. Підстави, передбачені ст. 104 ГПК України для зміни чи скасування рішення господарського суду в матеріалах справи і доводах апеляційної скарги - відсутні.
Керуючись ст. 99,101,103-105 ГПК України суд
постановив:
Апеляційну скаргу Миколаївської міської ради залишити без задоволення, рішення господарського суду Миколаївської області від 06.10.2014 р. у справі № 915/2275/13 - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст складено та підписано 19.11.2014.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя М.В. Сидоренко