ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2014 р. Справа № 804/9989/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю. при секретарі судового засідання - Тоноян А.К., за участю: представника позивача - представника відповідача -Голоцван Д.В., Гагарського А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпусгруп Комтек» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.06.2014 року №0001441500, -
ВСТАНОВИВ:
15.07.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпусгруп Комтек» з позовом до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.06.2014 року №0001441500.
Ухвалою суду від 17.07.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Свої позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Корпусгруп Комтек» (далі - ТОВ «Корпусгруп Комтек») обґрунтовує тим, що висновки перевіряючих щодо встановлених порушень вимог податкового законодавства є протиправними та такими, що не відповідають дійсності, в результаті чого встановлена відсутність факту правомірності здійснення господарських операцій з ТОВ «ТБ «Алкор» за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року. Такі висновки відповідач зробив на підставі того, що в ході проведення перевірки податковим органом не було можливості встановити місце навантаження та передачі товару, адже до перевірки не було надано всіх необхідних первинних документів: товарно-транспортних накладних (ТТН) (в ТТН не вказана адреса пункту навантаження та розвантаження), відсутні замовлення, які містять відомості про місце передачі, кількість та вартість товару. В основу спірного повідомлення-рішення і були покладені такі протиправні висновки.
Просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 05.06.2014 року №0001441500.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та пояснив обставини справи таким чином як вони викладені вище.
Представник відповідача заперечував проти задоволення даного адміністративного позову у повному обсязі та зазначив, що надані до перевірки первинні документи не підтверджують факт здійснення господарських операцій. Необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум ПДВ є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності. А до перевірки не були надані всі необхідні документи на підтвердження реальності проведених господарських операцій.
Суд, заслухавши думки осіб, що брали участь у розгляді справи, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 14.05.2014 року по 20.05.2014 року відповідачем була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Корпусгруп Комтек» по взаємовідносинам з ТОВ «ТБ Алкор» по факту придбання товарів (робіт, послуг) та їх подальшої реалізації на контрагентів (покупців) за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року. Перевірку було проведено на підставі наказу №383 від 12.05.2014 року, пп.20.1.6 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.82, ст.85 розділу ІІ Податкового кодексу України. Направлення №104/22-01 та копію наказу №383 про проведення документальної позапланової перевірки було вручено позивачу, про що зроблено відповідний запис в журналі перевірок №18.
Хід та результати проведеної перевірки були зафіксовані відповідачем в акті перевірки від 27.05.2014 року №48/22-01/35230781.
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем було встановлено, що ТОВ «Корпусгруп Комтек» порушено п.186.1 ст.186, п.187.1 ст.187, п.198.1 ст.198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: встановлена відсутність факту правомірності здійснення господарських операцій ТОВ «Корпусгруп Комтек», в результаті чого було завищено податковий кредит за січень 2014 року на суму ПДВ - 255342,65грн.
За даними акту перевірки в ході перевірки податковим органом використовувалась інформація комп'ютерних баз даних та автоматизованих інформаційних систем державної податкової служби (АС «Податковий блок»: підсистема «Обробка ПЗ та платежів», підсистема «Реєстрація ПП», підсистема «Аналітична система»). Під час проведення перевірки відповідачем були досліджені такі документи: аналітична довідка відділу контролю за декларуванням ПДВ Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції від 16.04.2014 року №41, договір поставки б/н від 01.01.2014 року, податкові накладні, видаткові накладні, рахунки, реєстр виданих та отриманих податкових накладних, платіжні доручення.
Слід зазначити, що у період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року позивач мав господарські відносини з ТОВ «ТБ «Алкор», та між даними суб'єктами господарювання було укладено договір поставки від 01.01.2014 року (додаток №5). За умовами вказаного договору ТОВ «ТБ «Алкор» (постачальник) зобов'язується поставити товар, а ТОВ «Корпусгруп Комтек» (покупець) - прийняти та оплатити його на умовах, відповідно до договору. Так, ТОВ «Корпусгруп Комтек» було придбано товару на загальну суму - 1532057,40грн., в тому числі ПДВ - 255342,65грн., що підтверджується рахунками, платіжними дорученнями, видатковими та податковими накладними.
На підтвердження реальності здійснених господарських операцій позивачем було надано суду копію договору, журналу-ордеру, відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за січень 2104 року, копія рахунків, платіжних доручень, податкових та видаткових накладних.
Відповідно до вимог п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
За положеннями п.85.2, п.85.4, п.85.8 ст. 85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (у відповідній чинній редакцій), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Тобто, системний аналіз вказаної норми показує, що лише в разі фактичного здійснення господарської операції документ може вважатися первинним та тим самим підтверджувати реальність проведення такої господарської операції. Тому, якщо фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку, навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. А для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, яка має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Пунктом 138.2 ст.138 Податкового кодексу України визначено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
При цьому відповідно до пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Водночас відповідно до п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.
Для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно з метою подальшого продажу таке право зберігається до моменту продажу такого заставленого майна.
Аналіз вищевикладених норм податкового законодавства показує, що необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності. Тому, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтвердженні належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
За умовами пунктів 200.1, 200.2, 200.3 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну , складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:
а) у паперовому вигляді;
б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Згідно пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно ч.2 ст.3, 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах: превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.
Товарно-транспортна накладна (ТТН) - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи (р. І Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу України від 14.10.1997 р. № 363). При цьому, положеннями ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року за №2344-III (у відповідній чинній редакції) визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
За поясненнями відповідача, неможливо встановити походження та якість товару, так як відсутні документи, що підтверджують його якість (на порушення п.4.4 договору), акти приймання-передачі товарів за кількістю та якістю до перевірки не надані.
Під час проведення перевірки відповідачем було встановлено, що надані ТОВ «Корпусгруп Комтек» видаткові накладні не мають юридичної сили первинних документів, у зв'язку з тим, що не підтверджують факт здійснення господарських операцій. Дані документи складені з порушенням ст.ст.2, 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». У видаткових накладних наявні лише підписи осіб, які відвантажили та отримали товар. ПІБ, посади осіб, номер та дата довіреності відсутні. Відсутнє місце складання видаткових накладних. У зв'язку з чим відповідач не мав можливості встановити осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні конкретної господарської операції.
Згідно листа від 28.04.2014 року №130 ТОВ «Корпусгруп Комтек» вбачається, що придбані у ТОВ «ТБ «Алкор» товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) були передані підприємствам харчування, які належать ТОВ «Корпусгруп Комтек» для використання в господарській діяльності.
Однак, відповідно до акту перевірки, до перевірки ТОВ «Корпусгруп Комтек» не були надані документи, підтверджуючі на які саме підприємства харчування були передані ТМЦ та в яких кількостях, як проходила їх доставка та де зберігалися ТМЦ до та після передачі.
Крім того, за поясненнями податкового органу, в ході перевірки неможливо було встановити місце навантаження та передачі товару, так як до перевірки не були надані необхідні первинні документи: товарно-транспортні накладні (ТТН), відсутні замовлення (п.1.2. договору поставки), які є невід'ємною частиною договору, які містять відомості про місце передачі, термін, спосіб доставки, кількість та вартість товару (п.2.1.).
Також під час розгляду справи представник позивача не зміг пояснити економічного обґрунтування замовлення (даного товару (миючих засобів) з Донецької області до м. Кривий Ріг не у місцевих постачальників. З урахуванням того, що контрагент позивача зареєстрований на окупованій території, де проводиться антитерористична операція, зустрічна звірка або витребування первинних документів є неможливим. З огляду на викладене, первинні документи на думку суду не доводять факту здійснення відповідних господарських операцій.
В ході судового розгляду справи судом було визначено, що винесене податкове повідомлення-рішення Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 05.06.2014 року№0001441500 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Суд зазначає, що позивачем у повному обсязі було сплачено належну суму судового збору у розмірі - 4872,00грн., що підтверджується оригіналом платіжного доручення №13882 від 11.07.2014 року, тому немає необхідності у стягненні недоплаченої суми судового збору відповідно до норм Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпусгруп Комтек» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.06.2014 року №0001441500 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 22.09.2014 року.
Суддя А.Ю. Рищенко