Ухвала суду № 41456965, 18.11.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2014
Номер справи
817/1904/14
Номер документу
41456965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нор У.М.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"18" листопада 2014 р. Справа № 817/1904/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представника Позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тріанекс" до Державної архітектурно-будівельна інспекції України, третя особа - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріанекс» звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправним та скасування п.7 Наказу №15-Л від 25 квітня 2014 року Державної архітектурно-будівельної інспекції України в частині, що стосується зупинення дії ліцензії ТОВ "Тріанекс".

В обґрунтування позову позивач зазначав, що відповідно до Переліку робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури ТОВ «Тріанекс» має право виконувати будівельні та монтажні роботи у звичайних умовах (п.4.19.00 Переліку робіт) на таких об'єктах будівництва (об'єкт класу наслідків СС2 і IV категорії складності), відтак діє у межах ліцензійних умов, передбачених Ліцензією АВ №596337.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано п.7 наказу Державної архітектурно - будівельної інспекції України №15-Л від 25.04.2014 року в частині, що стосується зупинення дії ліцензії ТОВ " Тріанекс".

Присуджено на користь позивача ТОВ " Тріанекс" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 73,08 грн..

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить постанову скасувати та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 14 травня 2008 року між Рівненським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (Замовник) та ТОВ «Тріанекс» (Генеральний підрядник) укладено договір підряду №014т/08, згідно якого ТОВ «Тріанекс» зобов'язується за завданням Замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений цим договором строк об'єкт будівництва. Об`єктом цього договору виступає 104-х квартирний житловий будинок з вбудованими прибудованими приміщеннями, розташований за адресою: м. Кузнецовськ, мікрорайон Будівельників, 1 (а.с.130-136).

У період з 18 до 29 листопада 2013 року Інспекцією ДАБК у Рівненській області проведено планову перевірку додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури ТОВ «Тріанекс», за результатами якої 29 листопада 2013 року складено Акт №87 (а.с.15-17).

З акту №87 вбачається, що ТОВ "Тріанекс" виконує будівельні роботи з будівництва 104-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями у мікрорайоні Будівельників у м. Кузнецовську на підставі дозволу, виданого Інспекцією ДАБК у Рівненській області від 26.08.2008 року №643. Об'єкт відноситься до класу наслідків СС2 і має IV категорію складності. У додатку до Ліцензії АВ 596337 п. 4.19.00 передбачені звичайні умови будівництва. Будівельні роботи проводяться на місцевості зі складними інженерно-геологічними умовами, що є порушенням абз.7 п. 2.2.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.10.2010 року №392 (далі - Ліцензійні умови) "Господарську діяльність у будівництві, пов'язану із створенням об'єктів архітектури, здійснюють суб'єкти господарської діяльності за дотримання таких умов: керівники, професіонали та фахівці повинні своєчасно проходити спеціальне навчання, зокрема для територій з підвищеною сейсмічністю та із складними інженерно-геологічними умовами, з періодичністю та термінами, визначеними в програмах навчання". Загальний журнал виконання робіт та акти на закриття прихованих робіт ведуться та заповнені з порушенням п. 1.17. ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва".

Також, в акті №87 зазначено, що за виявлені порушення ТОВ "Тріанекс" вручено припис про усунення порушень та притягнуто до відповідальності. Проте, доказів такого твердження до суду надано не було.

Згідно вищевказаного акту, комісією зроблено висновок, що відповідно до п.1.17. ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" та п.2.2.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.10.2010 року №392, ТОВ "Тріанекс" слід усунути вищевказані порушення.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області ТОВ "Тріанекс" направила лист №01-20/4103 від 25 грудня 2013 року з вимогою усунути порушення, пов'язані з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності, та повідомити про результати у ДАБК у Рівненській області до 13.01.2014 року.

03 квітня 2014 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області ТОВ "Тріанекс" надіслано лист вих. №01-20/1021 від 02.04.2014 року з вимогою надати інформацію про результати усунення порушень, виявлених у результаті планової перевірки від 29.11.2013 року №87.

Листом №109/14 від 07.04.2014 року позивач надав для Інспекції ДАБК у Рівненській області інформацію про те, що рішеннями адміністративного суду по справах №817/3361/13-а та №817/4583/13-а не встановлено порушень ліцензійних умов провадження будівельної діяльності, а тому і відсутні підстави для зупинення виконання будівельних робіт (а.с.69-70).

Крім того, позивач листом №112/14 від 07.04.2014 року надав для відповідача копії документів, які підтверджують відсутність порушень у сфері містобудівної діяльності та ліцензійних умов провадження будівельної діяльності, а тому відсутні підстави для зупинення ліцензії на провадження господарської діяльності у будівництві (а.с.67).

У період із 07.04.2014 року по 11.04.2014 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області проведено позапланову перевірку ТОВ «Тріанекс» щодо виконання кваліфікаційних вимог, встановлених актом перевірки №87 від 29.11.2013 року.

За наслідками позапланової перевірки оформлено акт №8 від 10.04.2014 року (а.с.18-20) про усунення порушень ліцензійних умов.

06 червня 2014 року на запит ТОВ "Тріанекс" на отримання публічної інформації Інспекція ДАБК у Рівненській області надала копію витягу із наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №15-Л від 25 квітня 2014 року та витягу з додатку №7 до наказу №15-Л, у п.7 якого зазначено: зупинити дію ліцензії суб'єктам господарювання до усунення порушень, пов'язаних з додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності, виявлених у результаті планових перевірок, згідно з Додатком №7, де у п.7. є ТОВ "Тріанекс", ліцензія АВ 596337 (а.с.13-14).

Судом першої інстанції встановлено, що підставою для зупинення Державною архітектурно-будівельної інспекцією України дії ліцензії ТОВ «Тріанекс» АВ 596337 стало невиконання позивачем вимог Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, а саме: доповнити перелік робіт провадження господарської діяльності та передбачити умови будівництва на території з підвищеною сейсмічністю.

Надаючи оцінку правомірності винесення наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №15-Л від 25 квітня 2014 року в частині зупинення дії ліцензії ТОВ «Тріанекс», суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про архітектуру діяльність", господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України. Органом ліцензування є орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно ст.32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року N 3038-VI усі об'єкти будівництва за складністю архітектурно-будівельного рішення та/або інженерного обладнання поділяються на І, II, III, IV та V категорії складності, які визначаються відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

З п.8 Перехідних положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" слідує, що дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набрання чинності цим Законом, є чинними до завершення будівництва об'єкта.

З матеріалів справи вбачається, що провадження господарської діяльності у будівництві ТОВ "Тріанекс" здійснює на підставі ліцензії від 19.12.2011 року серія АВ №596337 терміном до 19.12.2016 року (а.с.123).

Згідно Технічного звіту "Про інженерно-геологічні вишукування для будівництва 9-ти поверхового житлового будинку МЖК-2 у мікрорайоні Будівельників №44 у м. Кузнецовську", виготовлений фірмою "Візар" у 2005 році, визначено, що територія забудови даного об'єкта за складністю інженерно-геологічних умов відноситься до II категорії відповідно до СНІП 1.02.07-87, які були чинні на момент складання звіту та втратили чинність лише у 2008 році з прийняттям ДБН А.2.1-1-2008 (а.с.106-108).

19.06.2013 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України своїм листом №7/16-9551 (далі - Лист) роз'яснили, що ґрунти середньої складності (II категорія) відносяться до складних геологічних умов. До цього роз'яснення таке будівництво не відносилося до будівництва із складними геологічними умовами (не звичайними). Відповідно до Переліку робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури ТОВ "Тріанекс" має право виконувати будівельні та монтажні роботи на таких об'єктах будівництва (об'єкт класу наслідків СС2 і IV категорії складності), відтак діє у межах ліцензійних умов, передбачених Ліцензією АВ №596337.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 5 Цивільного кодексу України передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Враховуючи вище зазначені норми, суд вважав, що лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/16-9551 від 19.06.2013 року не може застосовуватися до відносин, що виникли до його створення. Крім того, таке роз'яснення не є нормативно-правовим актом, який носить загальнообов'язковий характер, оскільки воно скероване лише експертним організаціям, а також надане на "численні звернення".

Відповідно до ст.117 Конституції України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Разом з тим, суд вірно зазначив, що дозвіл на будівництво №643 виданий 26.08.2008 року Інспекцією ДАБК у Рівненській області і зміни до нього мають пройти виключно за умови попередження замовників і підрядників Інспекцією ДАБК у письмовій формі із наданням достатнього часу на зміну підрядника або приведення документації у відповідність із новими вимогами.

Крім того, дозвіл на будівництво вказаного об'єкту видавала Інспекція ДАБК у Рівненській області у 2008 році, який у 2011 році продовжувала. При цьому Інспекція ДАБК у Рівненській області не вбачала порушень при дослідженні поданих документів (у тому числі тих, що стосуються повноважень підрядника) та прийнятті рішення про будівництво та продовження його строків.

Судами встановлено, по справі №817/3316/13-а, 817/4583/13-а що ТОВ «Тріанекс» має право виконувати будівельні та монтажні роботи на таких об'єктах будівництва (об'єкт класу наслідків СС2 і IV категорії складності), відтак діє у межах ліцензійних умов, передбачених Ліцензією АВ №596337.

Фактичне виконання будівельних та монтажних робіт у звичайних умовах як дій у межах ліцензійних умов, а не у складних інженерно-геологічних умовах чи умовах будівництва на території з підвищеною сейсмічністю, встановлено у попередніх судових рішеннях по справах №817/3316/13-а, 817/4583/13-а, що є належним доказом, який судом взято до уваги з врахуванням вимог ч.1 ст.72 КАС України.

На засіданні ліцензійної комісії Державної архітектурно - будівельної інспекції України 18 квітня 2014 року (протокол №8) вирішено з урахуванням пропозицій членів комісії під час обговорення та пропозицій територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України прийняти висновок згідно з додатком Г "Результати проведених контрольних заходів інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю" зупинити дію ліцензії 9 суб'єктам господарювання, у тому числі ТОВ "Тріанекс", у зв'язку з тим, що не в повному обсязі виконано рішення органу ліцензування абз.2 п.22 Порядку ліцензування (Постанова КМУ №1396): підставою для зупинення дії ліцензії є акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об'єкта, що не призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків.

Суд дійшов висновку, що зазначені в акті підстави для зупинення дії ліцензії суперечить фактичним обставинам, оскільки жодних аварій на об'єкті не траплялося, будь-які документи, які б підтверджували б факт аварії - відсутні.

Суд першої інстанції вважав недоведеним Відповідачем, факт будівництва 104-х квартирного житлового будинку з вбудованими прибудованими приміщеннями, розташованого за адресою: м. Кузнецовськ, мікрорайон Будівельників 1, на території з підвищеною сейсмічністю.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем в силу вимог ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірність прийнятого рішення.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" листопада 2014 р.

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)

1- в справу:

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріанекс" вул.Соборна,446,м.Рівне,33000

3- відповідачу Державна архітектурно-будівельна інспекція України бульвар Лесі України,26,м.Київ,01133

4-третій особі: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області - вул. 16-Липня,38,м.Рівне,33028,