Постанова № 41456707, 11.11.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2014
Номер справи
804/17034/14
Номер документу
41456707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2014 р. Справа № 804/17034/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:головуючого судді Боженко Наталії Василівни, розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві, в якому просить визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві, які полягають у проведенні зустрічної звірки TOB «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», за результатами якої складено Акт від 12.09.2014 року № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.», визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, щодо формування висновків у Акті від 12.09.2014 р. № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014 р. по 31.07.2014 р.» про нереальність здійснення господарських операцій ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ» з підприємствами-контрагентами за період липень 2014 року, визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ» в тому числі, дії з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», здійснені на підставі Акту від 12.09.2014 р. № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.», зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз інформацію, внесену на підставі Акту від 12.09.2014 р. № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.», зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити показники податкової звітності TOB «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», в тому числі зобов'язати відобразити в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ» зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за період липень 2014 року.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем порушено процедуру проведення зустрічної звірки, при цьому фактично була проведена зустрічна звірка без наявності первинних документів. За результатами складений Акт, а не довідка, в якому зазначено про порушення позивачем податкового законодавства. Однак, позивач не погоджується із висновками, що зазначенні в акті звірки щодо визнання угод недійсними, також у податкового органу не було законодавчо визначених підстав для коригування показників податкової звітності в автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів без винесення податкового повідомлення-рішення, а отже такі дії відповідача є незаконними.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час судового розгляду справи був повідомлений належним чином. В тому числі, представником відповідача були наданні письмові заперечення на адміністративний позов, які містяться в матеріалах справи.

Згідно статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Державним інспектором Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві Лясковською Людмилою Олександрівною, згідно із п.73,5 ст.73 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» з питань підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року.

Так, відповідачем з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) складено запит від 12.09.2014 року №11517/10/26-59-22-08-66 про надання документів з питань правильності декларування податкових зобов'язань та податкового кредиту за липень 2014 року, який міститься в матеріалах справи. При цьому, в запиті зазначено, що ненадання пояснень та їх документального підтвердження протягом 10 робочих днів є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки у відповідності з пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.

Відповідач, в письмових пояснення зазначає, що посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві було здійснено вихід на податкову адресу ТОВ «Старекс-Холдинг» внаслідок чого було встановлено відсутність ТОВ «Старекс Холдінг» за податковою адресою, та складено довідку (Форма 2) про відсутність юридичної особи за місцем знаходження, однак таких доказів до суду також не надано.

12 вересня 2014 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві складено Акт №2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Старекс Холдинг» (код ЄДРПОУ 38464251) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року», в якому зазначено, що зустрічну звірку провести неможливо у зв'язку з тим, що згідно інформації ІС «Податковий блок», яка була використана ДПІ у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві, станом на момент проведення зустрічної звірки, стан підприємства: 9 - «направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».

Згідно із висновками Акту встановлено порушення: п.п.16.1.11 п. 16.1 ст.16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, ст.93 Цивільного кодексу України, ст. 1, ст. 9, ст. 19 Закону України від 15.03.03р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " (зі змінами та доповненнями); п.187.1 статті 187, п.198.1 ст. 198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-V1 із змінами та доповненнями, у зв'язку з тим, що задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за липень 2014 року підтвердити неможливо; cт. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-V1 із змінами та доповненнями, у зв'язку з тим, що задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за липень 2014 року підтвердити неможливо.

Також, 12.09.2014 року за №195/10/22-08 складений Акт про неможливість вручення посадовим особам ТОВ «Старекс Холдинг» Акту «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Старекс Холдинг» (код ЄДРПОУ 38464251) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року».

На підставі Акту № 2108/26-59-22-08/38464251 від 12.09.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Старекс Холдинг» відповідачем внесено інформацію до програмних продуктів органу доходів і збору, що підтверджується письмовими поясненнями відповідача та витягами з інформаційних систем, що мітяться в матеріалах справи.

Надаючи правову оцінку спірним діям відповідача суд виходив з такого.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі - Порядок №1232).

Згідно пунктів 1, 2 Порядку №1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків і зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податного кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно п.3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

При цьому, згідно зі змісту Акту та документів наданих до суду, відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами проведення перевірки контрагентів позивача, в зв'язку з якими виникла необхідність проведення зустрічної звірки.

Суд бере до уваги, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, надіслання завіреного печаткою запиту про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисте вручення суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку такого запиту є обов'язком органу державної податкової служби, що виникає у разі відсутності в його розпорядженні запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки і складання довідки, однак доказів направлення такого запиту до суду не надано, з урахуванням ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року про витребування доказів щодо підстав проведення звірки.

Так, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора) (п.п.6, 7, 9 Порядку).

Суд звертає увагу на те, що Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, визначено виключний перелік випадків, за яких складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

Відповідно до п. 4.4. Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Згідно з вимогами до форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 3 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок), в акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання обов'язково зазначаються причини неможливості проведення зустрічної звірки. При цьому, при зазначенні причин неможливості проведення зустрічної звірки мають бути вказані реквізити документів, що підтверджують цей факт (копії таких документів додаються до акта).

Належним доказом відсутності юридичної особи за місцезнаходженням є саме наявність в Єдиному державному реєстрі відповідного запису про відсутність такої особи за вказаним її місцезнаходженням.

За таких обставин, чинним законодавством передбачено повноваження податкового органу складати акт за результатами зустрічних звірок тільки у разі неможливості проведення дій щодо проведення такої звірки. В іншому разі за результатом проведення зустрічної звірки складається довідка.

Системно аналізуючи положення п.73.5 ст.73 Податкового кодексу, п.п.6, 7 Порядку №1232, суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, позаяк за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Отже, відсутність у розпорядженні податкового органу первинних документів однозначно унеможливлює проведення зустрічної звірки.

З урахуванням наведеного суд вважає, що у разі відсутності запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки, та невиконання обов'язку щодо надіслання обов'язкового письмового запиту у відповідача не було підстав для проведення зустрічної звірки, при цьому відповідачем не було вжито відповідних заходів, передбачених актами ДПС України після складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

В акті №2108/26-59-22-08/38464251 від 12.09.2014 року зазначено, що на дату складення Акту зустрічної звірки місцезнаходження ТОВ «Старекс Холдинг» не встановлено, однак до суду наданий витяг з ЄДР, станом на 12.09.2014 року, з якого вбачається, що місцезнаходження позивача: 04119, м.Київ, вул.Білоруська, б.15Б, статус відомостей про юридичну особу - підтверджено.

Відтак, немає підстав вважати, що позивач відсутній за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оскільки дане твердження не підтверджено належним чином.

Також суд зазначає, що Акт відповідача №2108/26-59-22-08/38464251 від 12.09.2014 року не відповідає зразку форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, що є додатком 3 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженому Наказом ДПА України від 22.04.2011 р. №236, та містить, інформацію, що не передбачена цим зразком акта, зокрема, висновки про відсутність факту реального вчинення господарських операцій ТОВ «Старекс Холдинг» за липень 2014 року.

Крім того, за своїм змістом Акт №2108/26-59-22-08/38464251 від 12.09.2014 року не є актом про неможливість проведення зустрічної звірки позивача, а фактично є актом про проведення документальної перевірки, яка у спосіб, визначений законодавством, не проводилась, таким чином суд задовольняє вимоги позивача щодо протиправності дій щодо проведення зустрічної звірки, оскільки відповідачем порушений порядок проведення зустрічної звірки.

Щодо визнання неправомірності дій відповідача щодо викладення висновків у акті слід зазначити.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 10.09.2013 року по справі № 21-237а13, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Таким чином, в задоволенні таких позовних вимог слід відмовити.

Щодо внесення коригувань до інформаційних систем позивача, суд зазначає, що з огляду на приписи п.71.1 ст.71, п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України, якими визначено поняття «податкова інформація» та порядок її зібрання, «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" є інформаційною базою обробки та використання податкової інформації, а результати її опрацювання використовуються в своїй діяльності органами державної податкової служби.

База даних АІС «Податковий блок» є базою співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту та є одним з програмних продуктів центральної бази даних податкової звітності, що введена в дію з метою проведення перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість, в якій по податковим періодам відображаються показники податкового кредиту та податкових зобов'язань платників податків у розрізі контрагентів на підставі поданої податкової звітності з ПДВ, тобто податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками №5.

Виходячи зі специфіки податку на додану вартість, який сплачується у складі ціни товарів (робіт, послуг), одна операція з продажу товару викликає відповідні податкові наслідки у обох сторін цієї операції, які є платниками ПДВ, - у продавця - податкові зобов'язання, а у покупця - податковий кредит на аналогічну суму. У зв'язку з чим будь-які невідповідності в показниках одного з контрагентів безпосередньо впливають на показники іншого, так як ці показники прямо витікають один з одного, чому й підлягають співставленню органами податкової служби.

Виходячи з наведеного, дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності прямо призводять до розбіжностей з показниками податкової звітності позивача.

Методичними рекомендаціями щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України 14.06.2012 р. №516, встановлено, що за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.

За таких обставин, обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень, до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.

Отже, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в електронній базі даних формуються па підставі показників, поданих таким платником податків податкових декларацій з податку на додану вартість з додатком №5, і повинні їм відповідати.

З огляду на зазначене, висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін в електронну базу даних АІС "Податковий блок" може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податків зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу У цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи наведені положення Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що у випадку виявлення факту заниження платником податків податкового зобов'язання, рівно як і у випадку виявлення факту завищення платником податків податкового зобов'язання, в тому числі і внаслідок декларування неіснуючого об'єкта оподаткування, податковий орган обтяжений законодавцем обов'язком прийняти відповідне податкове повідомлення-рішення.

Разом з тим, як встановлено судом, у спірних правовідносинах відповідач податкового повідомлення-рішення не виносив.

Отже, Акт складений відповідачем за результатами проведеної звірки, не є підставою для коригування в електронній базі податкової звітності задекларованих платником податків показників.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Приймаючи до уваги, що самостійна зміна відповідачем в інформаційній системі показників податкового кредиту та податкових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» на підставі акта перевірки №2108/26-59-22-08/38464251 від 12.09.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Старекс Холдинг» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р. без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим підприємством шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси останнього, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг», як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем у декларації з податку на додану вартість за липень 2014 р., показникам в інформаційній системі відповідача, має безпосередній вплив на права та інтереси підприємства, оскільки фактичною є зміною показників декларації платника податків, здійсненою поза межами компетенції податкового органу з огляду на зміст ст. 49 ПК України, якою визначено порядок подання декларацій до органів державної податкової служби.

Слід зазначити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України, що виключає можливості застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді коригування у податковому обліку податкових зобов'язань та кредиту за результатами проведеної звірки) до моменту донарахування платникові податку податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Таким чином, суд вважає за необхідне для належного захисту прав позивача зобов'язати відповідача відновити в інформаційних базах, стан, який був до внесення висновків Акту звірки.

З урахуванням висновків суду викладених вище, позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дії вчинені ДПІ не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУМ у м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві, які полягають у проведенні зустрічної звірки TOB «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», за результатами якої складено Акт від 12.09.2014 року № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.».

Визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві щодо коригування показників податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ» в тому числі, дії з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», здійснені на підставі Акту від 12.09.2014 р. № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.».

Зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз інформацію, внесену на підставі Акту від 12.09.2014 р. № 2108/26-59-22-08/38464251 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" (код за ЄДРПОУ 38464251), щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014р. по 31.07.2014р.».

Зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити показники податкової звітності TOB «СТАРЕКС ХОЛДИНГ», в тому числі зобов'язати відобразити в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», з інформаційної бази даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інших електронних інформаційних баз суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які ТОВ «СТАРЕКС ХОЛДИНГ» зазначило у податковій декларації з податку на додану вартість за період липень 2014 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Старекс Холдинг» (код ЄДРПОУ 38464251) судові витрати у розмірі 58 (п'ятдесят вісім) гривень 46 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко