МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
23 жовтня 2014 року Справа № 814/2307/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за
адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (вул. Володарського, м. Миколаїв, 54003)
до відповідача: Фермерського господарства «Воскресенськ-Агро» (смт. Воскресенське, Жовтневий район, Миколаївська область, 57210)
про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи об’єкта,
в с т а н о в и в:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (далі по тексту – позивач) звернулось з позовом до Фермерського господарства «Воскресенськ-Агро» (далі по тексту – відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи об’єкта, який розташований за адресою: 57210, Миколаївська область, Жовтневий р-н, смт. Воскресенське, до повного усунення порушень.
Ухвалою суду від 08.08.2014 року відкрито скорочене провадження та зобов’язано відповідача подати суду письмові заперечення проти позову в десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду.
19 вересня 2014 року через канцелярію суду відповідачем подані письмові заперечення проти адміністративного позову.
13.10.2014 року позивачем уточнено позовні вимоги в частині адреси розташування об’єкту, роботу якого слід зупинити.
Представники сторін надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі наказу від 18.06.2014 року № 252 начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області проведено планову перевірку Фермерського господарства «Воскресенськ-Агро» за адресою: 57210, Миколаївська область, Жовтневий район, смт. Воскресенське.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 159 від 23.07.2014 року додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно – рятувальних служб.
Під час перевірки встановлено ряд виявлених на об’єкті перевірки порушень, які є особливо небезпечними, оскільки створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
- для складських та побутових приміщень не визначено та не вказано на вхідних дверях категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, а також клас зони за ДНАОП 0.00-1.32-01 (порушено п. 4.2.7 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 № 126, зареєстрованим в Мін’юсті України 04.11.2004 за № 1410/10009 (далі - НАПБ А.01.001-2004), відповідно до положень якого для всіх будівель та приміщень виробничого, складського призначення і лабораторій повинна бути визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно з вимогами ОНТП 24-86 «Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности», а також клас зони за ДНАОП 0.00-1.32-01 (У0272203-01) «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок», у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні);
- не надано документи, які підтверджують факт проведення замірів опору ізоляції електромережі та електрообладнання, контурів заземлення (порушено п.п. 5.1.32, 5.1.34 НАПБ А.01.001-2004 відповідно до положень яких усе електрообладнання (корпуси електричних машин, трансформаторів, апаратів, світильників, розподільчих щитів, щитів управління, металеві корпуси пересувних та переносних електроприймачів тощо) підлягає зануленню або заземленню відповідно до вимог розділів ПУЕ. Замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок має проводитися в особливо вологих та жарких приміщеннях, у зовнішніх установках, а також у приміщеннях із хімічно активним середовищем у повному обсязі не рідше 1 разу на рік, в інших випадках - 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені правилами технічної експлуатації.);
- будівлю складу не обладнано пристроями захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (порушено п. 5.1.35 НАПБ 19.10.2004, відповідно до якого захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів має виконуватися відповідно до вимог РД 34.21.122-87 «Инструкция по устройству молниезащиты зданий и сооружений»);
- в приміщеннях сторожки з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових) (порушено п. 5.1.7 НАПБ 19.10.2004, яким передбачено, що з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо). Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Струм втрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів);
- допускається експлуатація тимчасових ділянок електромережі в приміщені сторожки (порушено п. 5.1.9 НАПБ 19.10.2004, положеннями якого передбачено, що улаштування та експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється);
- допускається підвішування світильників та ламп розжарювання безпосередньо на струмопровідні проводи в приміщеннях сторожки (порушено п. 5.1.29 НАПБ 19.10.2004, згідно з положенням якого не дозволяється підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи);
- допускається експлуатація встановлених на горючій основі електричних розеток в будівлі сторожки (порушено п. 5.1.27 НАПБ 19.10.2004, відповідно до якого електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати можуть встановлюватися на горючі основи (конструкції) лише з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м.);
- на підприємстві не проведено технічне обслуговування існуючих вогнегасників (порушено п. 6.4.18 НАПБ 19.10.2004 згідно з вимогами якого експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152 ( г0555-04 ) та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги»);
- територію підприємства не забезпечено пожежними щитами з пожежним інвентарем та первинними засобами пожежогасіння, в комплектацію яких входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсть розміром 2x2 - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (порушено п. 6.4.8 НАПБ 19.10.2004 відповідно до якого Будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Так, згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Судом встановлено, що також підтверджується матеріалами справи, що відповідачем не надано суду доказів усунення всіх виявлених порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки.
Заперечення відповідача стосовно того, що перевіряємий об’єкт не є власністю Фермерського господарства «Воскресенськ-Агро», а тому до нього не можуть бути застосовані заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи об’єкта, який розташований за адресою: 57210, Миколаївська область, Жовтневий район, смт. Воскресенське, до повного усунення порушень, судом не приймаються виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 64, 65 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюється щодо вичерпного переліку суб’єктів, в тому числі суб’єктів господарювання, з питань додержання такими суб’єктами вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту.
Крім того, нормами законодавства (Господарський Кодекс України, Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності») встановлено, що захід реагування застосовується до суб’єкта господарювання, який своїми діями та/або бездіяльністю порушує (не додержується) вимоги законодавства, шляхом зобов’язання його вчинити дії (зупинити роботу об’єкта перевірки) до усунення порушень.
Тобто об’єктом правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачем, є додержання вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, а не об’єкт перевірки (об’єкт нерухомості, що використовує суб’єкт для здійснення господарської діяльності).
Факт порушення вимог законодавства суб’єктом господарювання ФГ «Вознесенськ-Агро» зафіксовано актом перевірки № 159 від 23.07.2014 року, який підписано уповноваженою особою суб’єкта господарювання. Також уповноваженій особі ФГ «Вознесенськ-Агро» було вручено під підпис повідомлення про проведення планової перевірки та посвідчення на проведення заходу контролю. Уповноважена особа ФГ «Вознесенськ-Агро» фактично допустила посадових осіб ГУ ДСНС на територію об’єкта перевірки, була присутня під час інспектування та ознайомлена з розпорядчими документами контролюючого органу, тобто свідомо вчинила дії, що несуть для суб’єкта господарювання правові наслідки.
Крім того суд звертає увагу, що статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.
У зв’язку з тим, що відповідачем не надано доказів його звернення до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області з заявкою щодо його перевірки, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївський області підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши вимоги позивача, надані ним докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 11, 64, 65, 69, 71, 94, 122, 158, 160-163, 18-66 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до Фермерського господарства «Воскресенськ-Агро», код ЄДРПОУ 34010535, захід реагування у вигляді повного зупинення об’єкта, який розташований за адресою: 57210, Миколаївська область, Жовтневий район, смт. Воскресенське, вул.. Дорожна, 1 до повного усунення порушень.
3. Зобов’язати Фермерське господарство «Воскресенськ-Агро», код ЄДРПОУ 34010535, повністю зупинити роботу об’єкта, який розташований за адресою: 57210, Миколаївська область, Жовтневий район, смт. Воскресенське, вул. Дорожна 1 до повного усунення порушень.
4. Відшкодувати судові витрати в сумі 73,08 грн. з рахунку Фермерське господарство «Воскресенськ-Агро» (код ЄДРПОУ 34010535) на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 38524996).
5. Постанова підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Малих