Справа № 760/17325/14-ц
Провадження № 2-5416/14 р.
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2014 року Солом`янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого - судді - Лазаренко В.В.
при секретарі - Пономарьові М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, треті особи: Солом'янський районний відділ головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, орган опіки та піклування Солом'янської районної в м. Києві держаної адміністрації, про зняття фізичної особи з реєстраційного обліку та зобов'язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
12.08.2014 позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_4, яка у справі діє як законний представник малолітнього сина ОСОБА_5, в якому просять зняти малолітнього ОСОБА_5, 2001 р.н., з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_1, зобов'язати відповідачку зареєструвати малолітнього ОСОБА_5 за місцем її реєстрації та фактичного проживання за адресою АДРЕСА_2.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивачі посилаються на те, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1. Разом з нею в спірному будинку зареєстровані та проживають ОСОБА_2 - чоловік ОСОБА_1 та їх дочка - ОСОБА_3.
12.01.2002 року на спірній житловій площі був зареєстрований малолітній ОСОБА_5, 2001 р.н., який є сином відповідачки ОСОБА_4 - старшої дочки ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
Реєстрація ОСОБА_5 на спірній житловій площі була проведена на похання ОСОБА_4, з умовою до отримання відповідачною власного житла, т.я. остання проживала на зйомних квартирах і на той час не мала власного житла.
Позивачі зазначили, що з моменту реєстрації і до цього часу ОСОБА_5 ніколи не проживав і не проживає в спірному будинку.
З моменту народженя малолітній ОСОБА_5 проживає зі своїми батьками. А відтак він має бути зареєстрованим за місцем проживання своєї мами - відповідачки у справі ОСОБА_4, яка на даний час має власне житло, про що і просять зобов`язати відповідачку.
Посилаючись на наведені вище обставини, позивачі просять задовольнити їх позов.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_3, яка діє від свого імені та від імені відповідача ОСОБА_2, представник позивачки ОСОБА_1 підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_4, яка у справі діє як законний представник малолітнього сина ОСОБА_5, 2001 р.н., в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Про причини своєї неявки суд до відома не поставила.
Враховуючи положення ст. 224 ЦПК України, позицію сторонни позивачів, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідачки, ухваливши заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Треті особи - Солом'янський районний відділ головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві та орган опіки та піклування Солом'янської районної в м. Києві держаної адміністрації - не направили своїх представників для участі в розгляді справи. Про час та місце розгляду справи треті особи повідомлені належним чином.
21.10.2014 року до суду надійшла заява Солом'янського районного відділу головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві про розгляд справи за відсутності його представника.
Орган опіки та піклування Солом'янської районної в м. Києві держаної адміністрації про причини неявки свого представника суд не повідомив.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників третіх осіб.
Заслухавши пояснення позивачки, представника позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1. Разом з нею в спірному будинку зареєстровані та проживають ОСОБА_2 - чоловік ОСОБА_1, та їх дочка - ОСОБА_3.
12.01.2002 року на спірній житловій площі був зареєстрований малолітній ОСОБА_5, 2001 р.н., який є сином відповідачки ОСОБА_4 - старшої дочки ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
Як зазначили позивачі, малолітній ОСОБА_5, 2001 року народження, на спірній житловій площі був зареєстрований формально, оскільки у його батьків не було власного житла, де б вони могли зареєструвати малолітню дитину. Владислав з моменту народження проживає зі своєю мамою, ніколи на спірній житловій площі не проживав.
Виходячи з цього просять ухвалити рішення про зняття малолітнього ОСОБА_5, 2001 р.н., з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_1, та зобов'язати відповідачку зареєструвати малолітнього ОСОБА_5 за місцем її реєстрації та фактичного проживання за адресою АДРЕСА_2.
Відповідно до ч. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
Згідно ст. 4 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» законодавство про свободу пересування та вільний вибір місця
проживання складається з Конституції України ( 254к/96-ВР ), цього Закону, інших законів та міжнародних договорів України.
Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Стаття 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначає підстави за яких особа може бути знята з реєстрації місця проживання.
Зокрема, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Таким чином, Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» чітко визначає підстави для зняття особи з реєстрації місця проживання. Перелік таких підстав є вичерпаним і розширеному тлумаченню не підлягає.
За рішенням суду особа може бути знята з реєстрації місця проживання лише у разі ухвалення рішення про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Разом з цим, позивачі з такими вимогами до суду не звертаються, а просять суд ухвалити рішення про зняття фізичної особи з реєстрації за місцем проживання.
Стаття 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначає, що реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.
Таким органом відповідно до чинного законодавства є районні відділи Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві.
Разом з цим, суд не наділений правом проведення реєстрації або зняття з реєстрації місця проживання осіб.
Суд, як вже зазначено вище, вправі ухвалити рішення про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, яке після набрання ним чинності і буде підставою для зняття особи з реєстрації місця проживання органом реєстрації.
Між тим, позивачі не звертаються до суду з позовними вимогами про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Виходячи з наведеного вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в частині позовних вимог про зняти малолітнього ОСОБА_5, 2001 р.н., з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_1.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо зняття малолітнього ОСОБА_5 з реєстрації за спірною адресою, суд вважає, що відсутні підстави зобов'язати відповідачку зареєструвати малолітнього ОСОБА_5 за місцем її реєстрації та фактичного проживання за адресою АДРЕСА_2, т.я., особа може бути зареєстрована тільки за однією адресою фактичного місця проживання.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. ст. 3, 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, треті особи: Солом'янський районний відділ головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, орган опіки та піклування Солом'янської районної в м. Києві держаної адміністрації, про зняття фізичної особи з реєстраційного обліку та зобов'язання здійснити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: