ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2014 р. справа № 804/3451/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В.
при секретарі судового засідання Трайдук С.В.
за участю:
представника позивача Бойка П.Ю.
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпропластмас" до управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2014 рік, -
ВСТАНОВИВ :
06 березня 2014 року Публічне акціонерне товариство «Дніпропластмас» (далі - ПАТ «Дніпропластмас», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, в якому просить суд скасувати розрахунок управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2014 рік ПАТ «Дніпропластмас».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" та "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишнім працівникам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Вважає, що розрахунок було сформовано в порушення Інструкції про порядок обчислення й сплати страхувальниками й застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», безпідставно враховано при обчисленні сум, які належать до відшкодування ПАТ «Дніпропластмас» стаж роботи працівників за період до затвердження Постановою КМУ списків осіб, за списами № 1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників. Зазначає, що оскаржувані розрахунки складені в січні 2014 року, і не є результатом понесених фактичних витрат відповідача по пенсіонерам, зазначеним в розрахунках, а складені на майбутнє, направлені без наявності розрахункових документів, а тому відповідач не мав права зазначити в спірних розрахунках суми витрат, які ще не є понесеними та виставляти їх позивачу (а.с. 3-7).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 березня 2014 р. за даним позовом відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні (а.с. 1).
У судове засідання 15.04.2014 р. прибув представник позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Представником відповідача було надано суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, а також надано заперечення на позовну заяву (а.с. 21-24), в яких зазначено, що відповідно до положень Інструкції про порядок обчислення й сплати страхувальниками й застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати, понесені управлінням ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1. Також зазначив, що особи, які до та після 01.01.1992р. працювали на роботах, передбачених списками № 1, № 2 і на підприємстві проведена атестація робочих місць, пенсія призначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки законодавство, що регулює спірні правовідносини, не містить виключень щодо наявності умов, за яких у підприємства не виникає обов'язку відшкодувати понесені пенсійним фондом витрати щодо доставки та виплати пенсій особам, пенсії яким призначені за списком № 1, позивач не позбавлений обов'язку відшкодовувати фактичні витрати, понесені управлінням ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, враховуючи позицію відповідача, викладену у письмових запереченнях, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПАТ «Дніпропластмас» перебуває на обліку в УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (далі - Інструкція).
Так, судом встановлено, що довідками щодо уточненого особливого характеру умов праці для призначення пільгової пенсії (а.с. 10-14) підтверджено, що на підприємстві позивача з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, які на даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах в управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська.
Як вбачається із матеріалв справи, позивачем було отримано від УПФУ в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року щодо ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 від 02.01.2014 року № 531/02-50.
Згідно зазначеного розрахунку органом Пенсійного фонду було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії зазначеним особам, що має бути відшкодований ПАТ «Дніпропластмас», на загальну суму 2359,29 грн.
Слід зауважити, що як вбачається із розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року відносно пенсіонерки ОСОБА_4, визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 нею було досягнуто пенсійного віку, та відповідно місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії останньої складає 0,00 грн.
Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу 4 п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів "а", "б" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-XII за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог ст. 14 Закону № 1788-ХІІ.
Правомірність та законність компенсації підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «а-з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підтверджено також і постановами Верховного Суду України, зокрема від 23.03.2010 р., від 13.02.2012 р. та від 25.09.2012р.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788 пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з Розділом 6 Інструкції №21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п.6.2. Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 працював повний робочий день на ПАТ «Дніпропластмас» з 27.10.1998 р. по 28.02.2002 р., з 01.03.2002 р. по 15.01.2003 р., з 16.01.2003 р. по 02.01.2005 р. та з 03.01.2005 р. по 03.07.2008 р. на посадах, що передбачені списком 1 розділом VІІІ, що підтверджується довідками, уточнюючими особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, виданими ПАТ «Дніпропластмас» (а.с. 10-11).
Пенсіонер ОСОБА_3 працював повний робочий день на ПАТ «Дніпропластмас» з 25.07.2003 р. по 09.08.2004 р. на посаді, що передбачена списком 1 розділом VІІІ, що підтверджується довідкою, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії (а.с. 12).
Пенсіонерка ОСОБА_4 працювала повний робочий день на ПАТ «Дніпропластмас» з 05.10.1982 р. по 16.12.1983 р. на посаді, що передбачена списком 2 розділом ХІ та з 28.10.2002 р. по 21.03.2007 р. включно на посаді, що передбачена списком 1 розділом VІІІ, що підтверджується довідками, яка уточнює особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії (а.с. 13-14).
Згідно п.6.4-6.5 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Слід зауважити, що діючим законодавство, що регулює спірні правовідносини, не передбачено виключення та наявності умов, що можуть позбавити підприємство від обов'язку відшкодовувати понесені управлінням Пенсійного фонду України витрати щодо доставки та виплати пенсій особам, пенсії яким призначені за списком № 1, отже позивач не може бути позбавлений обов'язку відшкодовувати фактичні витрати, понесені управлінням ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій.
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону N 1788-XII за списком N 1 та списком N 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом N 1058-IV).
Особам, які до і після 1 січня 1992 року працювали на роботах, передбачених списками N 1 та N 2, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону N 1788-XII (з урахуванням результатів атестації робочих місць).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України, зокрема від 25 вересня 2012 року NN 21-251а12, 21-293а12, від 17 грудня 2013 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність формування позивачу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2014 року, УПФУ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, з урахуванням визначення останній, у зв'язку із досягнення пенсійного віку, місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 0,00 грн.
Зі змісту статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що захисту підлягають права, свободи та інтереси фізичної особи, які вже порушені на момент звернення до суду за їх захистом. Вирішення питання про покладення зобов'язань на відповідача у майбутньому є безпідставним, оскільки на момент розгляду справи відсутні докази про можливе порушення прав та законних інтересів позивача у подальшому. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, на підставі вищезазначених норм законодавства, встановлених судом обставин справи та наданих сторонами доказів на підтвердження своєї позиції, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не знайшли підтвердження в ході судового розгляду, тому є всі підстави для відмови у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Дніпропластмас» у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи, що судове рішення ухвалене не на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд не присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 15 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 18 квітня 2014 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 10, 11, 17, 69 - 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задовленні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Дніпропластмас" до управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2014 рік - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 18 квітня 2014 року.
Суддя С. В. Прудник