Постанова № 41436317, 13.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2014
Номер справи
813/5316/14
Номер документу
41436317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2014 року № 813/5316/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кедик М.В.,

за участю секретаря судових засідань Харіва М.Ю.,

представника позивача Якубовича Ю.П.

представників відповідача Рісної Ю.Б., Коджебаша М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до приватного підприємства «Бізнес-Ойл» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

встановив:

Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - Інспекція) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства «Бізнес-Ойл», в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд призупинити виконання робіт приватного підприємства «Бізнес-Ойл» (Львівська область, Жовківський район, смт. Куликів, вул. Шевченка, 73, ідентифікаційний код - 37205605) в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Інспекцією проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним підприємством «Бізнес-Ойл», якою встановлено, що фактична кількість джерел викидів не відповідає кількості, яка вказана у дозволі на викиди № 4622755600-10 від 19.04.2011 року та становить 24 стаціонарні джерела викидів, що є порушенням ст. 10, 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Зазначає, що дозвіл № 4622755600-10 від 19.04.2011 року передбачає, що при зміні технології виробництва, що може змінити склад викидів, кількість джерел викидів об'єкта або спричинити негативний вплив на навколишнє природне середовище даний дозвіл втрачає силу або підлягає коригуванню. У зв'язку із чим, просить зупинити виконання робіт до отримання дозволу на стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву (вх. №32439 від 24.06.2014 року), в яких зазначає, що в ПП «Бізнес Ойл» наявний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 19.04.2011 року № 4622755600-10. Вказує, що кількість стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин відповідає тій кількості, яка зазначена у дозволі, проте Інспекцією під час проведення перевірки не взято до уваги ситуаційну карту схему розташування складу палива-мастильних матеріалів ПП «Бізнес Ойл» з джерелами викидів, на якій видно, що окремі джерела викидів містять декілька резервуарів зберігання паливо-мастильних матеріалів. Звертає увагу суду, що необхідною передумовою для одержання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами є належним чином зафіксований (задокументований) факт надходження в атмосферу конкретних речовин хімічного або біологічного походження, котрі можуть прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я того чи іншого суб'єкта та стан навколишнього природного середовища. Зазначає, що чинне законодавство України не ставить необхідність отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в залежність від самого лише факту наявності дихальних клапанів, пістолетів для відпуску конкретної речовини, витяжних труб та насосних станцій.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили з мотивів, викладених у запереченні на адміністративний позов та просили в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

ПП «Бізнес-Ойл» зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 37205605, номер запису в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 14151020000024023.

На підставі направлення № 896 Інспекцією 26.06.2014 року - 15.07.2014 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПП «Бізнес-Ойл», за наслідками якої складено акт № 896/06/906 (далі - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення ст. 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», зазначено, що приватне підприємство «Бізнес-Ойл» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що не включені в дозвіл № 4622755600-10 від 19.04.2011 року, зокрема:

- дев'ять дихальних клапанів дев'яти резервуарів для зберігання нафтопродуктів, що знаходяться на відкритій земельній ділянці;

- дев'ять дихальних клапанів дев'яти резервуарів для зберігання нафтопродуктів, що знаходяться у будівлі складу;

- три пістолети призначені для відпуску нафтопродуктів;

- витяжна труба насосної станції, в якій розташоване обладнання для викачування нафтопродуктів;

- насосна станція призначена для викачування автомобільних цистерн;

- насосна станція призначена для викачування залізничних цистерн.

Відтак, перевіркою встановлено, що фактична кількість джерел викидів не відповідає кількості, яка вказана у дозволі та становить 24 стаціонарні джерела викидів.

Вказане порушення також зафіксовано в акті обстеження від 27.06.2014 року № 57.1.4.

На підставі Акта перевірки винесено припис від 18.07.2014 року № 484-06, яким серед іншого зобов'язано відповідача, відповідно до ст. 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, які не внесені у наявний на підприємстві дозвіл на викиди.

З цих підстав, Інспекція просить призупинити виконання робіт ПП «Бізнес-Ойл» в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За змістом ст. 11 цього ж Закону, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно зі ст. 33 цього ж Закону, особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом.

Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 року із змінами і доповненнями, встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

З наявного в матеріалах справи дозволу від 19.04.2011 року № 4622755600-10 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлено, що приватне підприємство «Бізнес-Ойл» здійснює вказані викиди з наступних стаціонарних джерел:

- №№ 3, 4,10 - резервуари зберігання бензину. Дихальні клапани;

- № 5 - резервуари зберігання дизельного палива. Дихальний клапан;

- № 11 - резервуари зберігання моторних олив. Дихальний клапан;

- №№ 1, 2, 6, 7, 8, 9 - неорганізовані джерела.

До матеріалів справи відповідачем долучено документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами складу паливо-мастильних матеріалів приватного підприємства «Бізнес-Ойл», копію звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел складу паливо-мастильних матеріалів приватного підприємства «Бізнес-Ойл», висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02.-07/30210 від 31.03.2014 року; а також протоколи про дослідження повітря населених місць від 19.09.2014 року № 1/14 та № 2/14, відповідно до яких у пробах атмосферного повітря перевищень ГДК досліджуваних речовин не виявлено, що відповідає вимогам Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць ДСП 201-97 та протоколу № 1/1 від 19.09.2014 року про проведення досліджень повітря робочої зони, згідно з яким при проведенні досліджень повітря на території нафтобази виявлено, що концентрація шкідливих речовин не перевищує ГДК.

Вказаними документами спростовуються висновки державної екологічної інспекції у Львівській області щодо здійснення ПП «Бізнес-Ойл» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, які не включені в наявний у підприємства дозвіл.

Також, суд вважає безпідставним твердження позивача про необхідність коригування дозволу № 4622755600-10 від 19.04.2011 року, виданого ПП «Бізнес-Ойл», оскільки в ході проведення перевірки Інспекцією не встановлено та в ході судового розгляду позивачем не доведено змін у технології виробництва ПП «Бізнес-Ойл», що змінило склад викидів, кількість джерел викидів об'єкта або спричинило негативний вплив на навколишнє природне середовище.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо необхідності призупинити виконання робіт приватного підприємства «Бізнес-Ойл» в частині здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, які не внесені в наявний на підприємстві дозвіл № 4622755600-10, до внесення в нього змін є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі.

Відповідно до положень статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги той факт, що подані позивачем докази, не підтверджують обставин, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, вони ж були спростовані доводами відповідача та матеріалами справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Кедик М.В.

Постанова у повному обсязі складена 18.11.2014 року.