Постанова № 41432879, 10.11.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2014
Номер справи
817/3148/14
Номер документу
41432879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/3148/14

10 листопада 2014 року 15год. 35хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Сало А.Б. за участю секретаря судового засідання Школяр О.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Гуль Н.В.,

відповідача: представник Нестерчук О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПОРТ СЕРВІС" до Здолбунівської об'єднананої державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.10.2014 №0004071500, зобов'язання вчинення певних дій ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрімпорт Сервіс» звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та визнання протиправними дій щодо нарахування по особовому рахунку позивача пені.

В обґрунтування заявленого позову зазначає, що 04.02.2014 ТОВ «Укрімпорт Сервіс» було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток за 2013 рік №9089485896.

У рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04) (+,-) була зазначена сума 137 437 грн.

Відповідно у рядку 14 «податок на прибуток за звітній податковий період (рядок 11 + рядок 12 - рядок 13)» зазначеної декларації позивачем було вказано суму 26 113 грн.

Таким чином, 26 113 грн. є сумою податку на прибуток, яку позивач мав би сплатити до державного бюджету після подання зазначеної декларації.

Проте, у вказаному рядку 07 декларації з податку на прибуток від 04.02.2014 №9089485896 позивачем було допущено помилку, у зв'язку з чим було зазначено недостовірні дані.

Враховуючи наведене 02.10.2014 ТОВ «Укрімпорт Сервіс» було подано до Здолбунівської ОДПІ уточнюючий податковий розрахунок до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2013 рік, в якому позивачем уточнено (вірно вказано) суму об'єкта оподаткування - у рядку 07 та зазначено суму (-) 9464 грн.

Оскільки об'єкт оподаткування податком на прибуток позивача є від'ємним, що призвело до виникнення збитків на суму 9464 грн., у ТОВ «Укрімпорт Сервіс» не виникало податкового зобов'язання з податку на прибуток, а тому в рядку 27 уточнюючого розрахунку було зменшено суму податку на прибуток в розмірі 26 113 грн., і сума податку на прибуток приватних підприємств становить 0 грн.

Проте, одночасно з отриманням уточнюючого розрахунку, 02.10.2014 відповідачем було нараховано по картці особового рахунку пеню в сумі 1988,13 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання.

Окрім того, 17.10.2014 відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток на підставі якої було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким на підставі ст.126 ПК України застосовано штраф за затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток на 205 календарних днів в розмірі 5222,60 грн.

Представник позивача пояснила, що ТОВ «Укрімпорт Сервіс» не погашалася сума податкового боргу. Позивачем не сплачувалася сума податкового зобов'язання з податку на прибуток, а лише виправлялися допущені помилки по декларації. Оскільки факту сплати чи погашення податкового зобов'язання не було, позивач вважає оскаржуване податкове повідомення-рішення протиправним, а нарахування пені неправомірним. Просить позов задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Просила адміністративний позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав про що подав письмові заперечення мотивовані тим, що у зв'язку з подачею уточнюючого розрахунку ТОВ «Укрімпорт Сервіс» самостійно зменшено об'єкт оподаткування чим погашено недоїмку в сумі 26 113 грн., що підтверджується витягом з облікової картки платника податків.

Покликається на п.п.14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України яка визначає, що погашення податкового боргу це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, що підтверджуться відповідним документом. В даному випадку це уточнююча податкова декларація від 02.10.2014 №991456581.

А тому на підставі зазначеного, відповідачем було правомірно застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 20 % від погашеної суми за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання та нараховано по картці особового рахунку пеню в розмірі 1988,13 грн.

У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані документи та матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

04.02.2014 ТОВ «Укрімпорт Сервіс» було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток за 2013 рік №9089485896.

У рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04) (+,-)» була зазначена сума 137 437 грн.

Відповідно у рядку 14 «податок на прибуток за звітній податковий період (рядок 11 + рядок 12 - рядок 13)» зазначеної декларації позивачем було вказано суму 26 113 грн.

З тверджень позивача, судом встановлено, що ним у рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04)» декларації з податку на прибуток від 04.02.2014 №9089485896 було допущено помилку, у зв'язку з чим було зазначено недостовірні дані.

У зв'язку з наведеними обставинами 02.10.2014 ТОВ «Укрімпорт Сервіс» було подано до Здолбунівської ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за 2013 рік, в якому виправило допущену помилку та в рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04) (+,-)» було вказано суму - 9464 грн.

02.10.2014 відповідачем на підставі п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України було нараховано по картці особового рахунку пеню в сумі 2172,43 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання.

Крім того, 17.10.2014 Здолбунівською ОДПІ було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток, за результатами якої складено акт №1137/15/38894241.

Висновком даного акта перевірки встановлено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання згідно декларації з податку на прибуток з порушенням граничного строку сплати згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України та на підставі п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України нараховано 20 % штрафних санкцій в сумі 5 222,60 грн.

На підставі акта камеральної перевірки від 17.10.2014 №1137/15/38894241 Здолбунівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0004071500, яким до позивача застосовану штрафну санкцію в розмірі 20 % від несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання в розмірі 5 222,60 грн.

Судом встановлено, що 12.11.2013 між позивачем та ПСК «Укооппромторг» було укладено договір поставки №85/2013 на підставі якого позивач поставив ПСК «Укооппромторг» товар зазначений у специфікаціях до договору у порядку та на умовах, визначених цим договором.

Пунктом 7.1 Договору визначено, що Покупець має право повернути позивачу товар у випадках, встановлених договором.

Судом встановлено, що згідно накладних на повернення від 26.12.2013, 27.12.2013, 20.12.2013 та 31.12.2013 ПСК «Укооппромторг» було повернено позивачу товар, придбаний на підставі договору поставки від 12.11.2013 №85/2013.

Проте, як встановлено судом зазначені накладні на повернення ТОВ «Укрімпорт Сервіс» було отримано лише в лютому 2014 року, тобто після подачі податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік, що призвело до того, що позивачем було невірно визначено рядок 07 декларації «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності (рядок 01 - рядок 04) (+,-)».

Відповідно до п.49.1 та п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України - податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до ст.50 Податкового кодексу України - у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Наведені норми податкового законодавства свідчать, що платник податку має право у разі виявлення помилок в оформленні податкових декларацій подати до неї уточнюючий розрахунок.

При цьому, лише виявлення факту заниження податкового зобов'язання призводить до виникнення у позивача підстав для сплати штрафних санкцій за подання такого уточнюючого розрахунку та за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.

З системного аналізу зазначених норм вбачається, у разі виявлення помилок в оформленні податкових декларацій подати до неї уточнюючий розрахунок.

Отже, судом встановлено, що позивачем було подано до податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік №9089485896 уточнюючий розрахунок від 02.10.2014 у зв'язку із допущенням помилок у її оформленні, що призвело до невірного визначення податку на прибуток за звітній податковий період. Вказаний уточнюючий розрахунок прийнято Здолбунівською ОДПІ та проведено по обліку.

Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України - у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У відповідності до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України - після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Відповідно до п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України - нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

Таким чином, обов'язковою умовою для застосування до платника податку штрафу на підставі ст.126 Податкового кодексу України та нарахування пені на підставі ст.129 Податкового кодексу України є сплата грошового зобов'язання або факт погашення податкового боргу.

Відповідно до пп. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з п.п.14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України - погашення податкового боргу це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, що підтверджується відповідним документом.

При цьому слід враховувати, що ст. 87 Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік джерел погашення податкового боргу.

Пунктами 87.1 та 87.2 ст.87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 87.5 ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо здійснення заходів щодо продажу майна платника податків не привело до повного погашення суми податкового боргу, орган стягнення може визначити додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючі органи.

Таким чином, з аналізу зазначеної статі вбачається, що іншим джерелом погашення податкового боргу окрім власних коштів, майна платника податків та за рахунок надміру сплачених сум може бути лише дебіторська заборгованість платника податків, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючі органи. При цьому зазначена норма закону передбачає обов'язково зміни у майновому стані такого платника податків.

Як свідчать матеріали справи, позивач не здійснював погашення податкового боргу. Подача уточнюючого розрахунку у зв'язку з виявленням допущених помилок не є джерелом сплати податкового боргу в розумінні ст. 87 Податкового кодексу України. Сплати зазначеної суми боргу, що підтверджується відповідним платіжним документом, чи за рахунок майна платника податку, або у разі зарахування в рахунок погашення податкового боргу надміру сплачених сум з інших платежів, або за рахунок дебіторської заборгованості платника податку не відбувалося, а отже й відсутній момент для початку та закінчення нарахування штрафних санкцій та пені.

При цьому слід враховувати, що подаючи уточнюючий розрахунок від 02.10.2014 ТОВ «Укрімпорт Сервіс» коригує показники сум податкових зобов'язань за 2013 рік по податку на прибуток в сторону їх зменшення, а отже у спірних правовідносинах відсутній об'єкт нарахування штрафних санкцій та пені як такий.

Таким чином, позивачем не було погашено податковий борг, а лише виправлено допущену помилку, що виявилася у невірному зазначенні суми податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 26 113 грн.

За таких обставин суд погоджується із твердженням позивача про протиправність оспорюваного податкового повідомлення-рішення та нарахування пені в сумі 1988,13 грн. по картці особового рахунку .

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача, що відповідно до п.п.14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України позивачем шляхом подання уточнюючого розрахунку було зменшено абсолютне значення суми податкового боргу, оскільки погашення податкового боргу можливо лише в тому випадку, коли платник податків визнає, що в нього наявний податковий борг, а подавши такий уточнюючий податковий розрахунок здійснює його погашення за рахунок джерел передбачений ст. 87 Податкового кодексу України. (сумами надмірно сплачених платежів).

Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства встановлюється Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України затвердженої наказом Державної податкової служби України від 17 грудня 2010 року № 953 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 227 грудня 2010р. за № 135/18645 (далі по тексту - Інструкція).

Згідно п. 4.1 Інструкції - нарахуванню в особових рахунках платників підлягають:

податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником;

податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства;

пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання;

відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань.

Отже, пеня відповідно до цієї Інструкції нараховується виключно у разі порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання. При цьому, визначальною умовою для нарахування пені є факт погашення податкового боргу.

Суд не бере також до уваги покликання відповідача на п. 2.4 Інструкції, яка передбачає, що у разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим, ніж визначено у підпунктах 2.3.1-2.3.4 пункту 2.3 цього розділу, шляхом, зокрема розстрочення (відстрочення) сум платежів, подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо, нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах, оскільки як було встановлено судом, по-перше платником податків було подано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на прибуток не з від'ємним значенням податкового зобов'язання, а з від'ємним значенням об'єкта оподаткування від усіх видів діяльності; по-друге, основною вимогою в дану разі є саме погашення податкового боргу.

Оскільки такі правові категорії як виправлення помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку та погашення податкового боргу шляхом подання уточнюючого розрахунку є різними за своїм юридичним змістом, застосування в даному випадку до спірних правовідносин податковим органом терміну погашення податкового органу є помилковим та безпідставним.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним, а нарахування пені в особовому рахунку позивача в розмірі 1988,13 грн. є неправомірним.

Враховуючи наведене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0004071500 17.10.2014 та зобов'язання відповідача зменшити (сторнувати) нарахування в особовому рахунку по податку на прибуток ТОВ "Укрімпорт Сервіс" в сумі 1988,13 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Рівненській області від 17.10.2014 №0004071500.

Зобов'язати Здолбунівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного Управління Міндоходів у Рівненській області зменшити (сторгувати) нарахування в особовому рахунку по податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПОРТ СЕРВІС" пені в сумі 1988,13 грн.

Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПОРТ СЕРВІС" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 182,70 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Сало А.Б.