копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2014 р. Справа № 804/8988/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Українсько-Сирійського товариства з обмеженою відповідальністю «Аміна» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
02.07.2014 р. Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (надалі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Українсько-Сирійського товариства з обмеженою відповідальністю «Аміна» (надалі - відповідач) з позовними вимогами (з урахуванням уточнення) про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків підприємства у розмірі 7171,12 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у вказаному розмірі, який виник внаслідок несплати в установлені законом строки сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість.
Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно з ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в письмовому провадженні.
Проаналізувавши матеріали адміністративного позову та додані до нього документи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Українсько-Сирійське товариство з обмеженою відповідальністю «Аміна» перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків та інших обов'язкових платежів.
Відповідач має заборгованість перед бюджетом в сумі 7171,20 грн., що стало підставою для звернення до суду.
Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Ст.46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.57.1, 57.3 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, відповідно до 14.1.175. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до первісних позовних вимог податкова інспекція просила стягнути з підприємства заборгованість (з урахуванням часткової сплати) з податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств згідно податкових повідомлень-рішень №0000342204 та №0000352204 від 09.04.2013 р. у загальному розмірі 188523,02 грн. та на підставі податкових декларацій №9082190124 від 19.12.2013 р. (сума зобов'язання 5509,00 грн.), №9087910712 від 17.01.2014 р. (сума зобов'язання 6435,00 грн.), №1400018806 від 20.02.2014 р. (сума зобов'язання 580,00 грн.), №9014385963 від 19.03.2014 р. (сума зобов'язання 1466,00 грн.), №9021376604 від 17.04.2014 р. (сума зобов'язання 5601,00 грн.) у загальному розмірі 195363,84 грн., залишок несплаченої пені у сумі 417,07 грн.
Відповідач оскаржив вказані податкові повідомлення-рішення у судовому порядку.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2014 р. (справа №804/8756/14) визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення №0000342204 та №0000352204 від 09.04.2013 р.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2014 р. постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2014 р. залишена без змін.
Згідно заяви про уточнення позовних вимог позивач повідомив, що відповідно до довідки про стан розрахунків з бюджетом від 13.11.2014 р. податок на прибуток приватних підприємств був сплачений підприємством в повному обсязі, наявний податковий борг складає 7 171,20 грн. в зв'язку з несплатою сум визначених у податкових деклараціях по сплаті податку на додану вартість, а саме (згідно розрахунку): 195 780,91 грн. (борг станом на 16.05.2014 р.) - 8 163,00 грн. (платіжне доручення № 257 від 29.05.2014 р.) + 312,29 грн. (пеня) + 8 163,00 грн. (декларація №9028514482 від 19.05.2014 р., терміном сплати 30.05.2014 р.) - 1 449,00 грн. (платіжне доручення №297 від 24.06.2014 р.) + 44,48 грн. (пеня) + 1 449,00 грн. (декларація №9035562413 від 20.06.2014 р., терміном сплати 30.06.2014 р.) + 8 621,63 грн. (податкове повідомлення-рішення №0001631501 від 25.03.2014 р., терміном сплати 11.07.2014 р.) - 179 562,50 грн. (ухвала суду про скасування податкового повідомлення-рішення №0000342204 від 09.04.2013 р.) - 8163,00 (уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ згідно наказу № 213 від 01.04.2014 р. №9042232040) + 241,61 (пеня) + 8 162,00 грн. (уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ згідно наказу № 213 від 01.04.2014 р. №9042646464) + 140,21 грн. (пеня) - 1 801,00 грн. (платіжне доручення № 358 від 28.07.2014 р.) + 41,45 грн. (пеня) + 1 801,00 грн. (декларація № 9041347238 від 18.07.2014 р., терміном сплати 30.07.2014 р.) - 3 995,00 грн. (платіжне доручення № 413 від 27.08.2014 р.) + 141,19 грн. (пеня) + З 995,00 грн. (декларація №9048136084 від 19.08.2014 р., терміном сплати 30.08.2014 р.) - 14 864,00 грн. (платіжне доручення № 518 від 29.09.2014 р.) + 479,13 грн. (пеня) - 4 375,00 грн. (платіжне доручення № 607 від 28.10.2014 р.) + 170,80 грн. (пеня) = 7171,20 грн. (борг).
Таким чином, податковий борг відповідача складає 7171,20 грн., який станом на час судового розгляду справи не сплачений.
Згідно ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового борту змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що позивачем сформовано податкову вимогу від 25.07.2013 р. №127-11, яка була надіслана підприємству 27.08.2013 р., проте лист повернувся у зв'язку з закінченням терміну зберігання 27.09.2013 р..
Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги у судовому порядку до суду не надано.
Відповідно до ч.1. ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження (п. 87.11 зазначеної статті).
Відповідно до положень ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає за необхідне задовольнити позов в повному обсязі, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, натомість відповідачем наявність податкового боргу не спростована.
Суд не конкретизує, з яких саме рахунків кошти підлягають стягненню з метою недопущення звуження прав податкового органу при виконанні постанови суду.
Контролюючі органи мають лише відомості стосовно тих рахунків, які взяті ними на облік, та не можуть гарантувати повноту та достовірність відомостей про банківські рахунки платників податків, тому що такі дані сформовані на підставі повідомлень про відкриття рахунків в установах банків самих платників податків та/або повідомлень установ банків, що надходили до податкової інспекції згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Українсько-Сирійського товариства з обмеженою відповідальністю «Аміна» про стягнення заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з рахунків Українсько-Сирійського товариства з обмеженою відповідальністю «Аміна» (ЄДРПОУ 25517193, м. Дніпропетровськ, ж-м. Тополя-3, буд. 4, корп. 2, кв. 3) на користь державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість в сумі 7171,20 грн. (сім тисяч сто сімдесят одна грн., 20 коп.) на р/р № 31118029700004 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 14010100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 17.11.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Парненко В.С. Парненко Ю.Ю. Ковтун