Постанова № 41430423, 17.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2014
Номер справи
813/6499/14
Номер документу
41430423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2014 року № 813/6499/14

Львівський окружний адміністративний суд

в складі : головуючого - судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Гавірко О.О.

з участю представника позивача Золочівського В.П.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну позовну заяву Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» до відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови.

встановив:

Адміністративний позивач-Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» звернулось з позовом до відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 44648601 від 09 вересня 2014 року про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю.

Відповідач у запереченнях позов не визнав з підстав , зазначених у запереченні, представник відповідача в судове засідання не з»явився, хоча належним чином був попереджений про день розгляду справи.

Вислухавши пояснення представника позивача ,перевіривши інші докази ,зібрані у справі , суд приходить до наступних висновків.

Позивач у позовній заяві зазначає ,що постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 44648601 від 09.09.2014 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження по виконавчому документу № б\н від 26.06.2014 року , який виданий ВДВС Сокальського РУЮ , про стягнення з державного підприємства «Львіввугілля» на користь держави виконавчого збору у сумі 356763,73 грн.З наведеною позицією відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції адміністрація шахти не погоджується з наступних підстав.

Постанова державного виконавця про стягнення виконавчого збору, накладення штрафу належить до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення,що зобов»язує боржника вчинити певні дії .Виконавчий збір це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення в строк, установлений для самостійного виконання. При винесенні постанови від 09.09.2014 року державним виконавцем не враховано на позиції передбачені законодавством України , а саме:

З 01.08.2014р. набрав чинності Закон України № 1571 від 03.07.2014р. внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі», яким продовжена процедура погашення заборгованості підприємствами ПЕК до 1 січня 2016 року. Державне підприємство "Львіввугілля" перебуває в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" з 28 листопада 2005 року.

Згідно з п.15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", виконання провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств палив енергетичного комплексу".Крім того, Державне підприємство "Львіввугілля" відповідно до Статуту та Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100 відсотків.Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012р. № 987 затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-20 роках, до складу якого входять, окрім інших, відокремлені підрозділи Державного підприємства "Львіввугілля", які безпосередньо займаються видобутком вугілля, саме: "Шахта "Межирічанська", "Шахта "Відродження", "Шахта "Великомостівська", "Шахта "Лісова", "Шахта "Зарічна", "Шахта "Червоноградська", та зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості подати Фонду державного майна пропозиції для включення плану приватизації об'єктів державної власності у розрізі років виставлення продаж із зазначенням способу.Відповідно до статті 6 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств", постанови Кабінету Міністрів України № 987 ві 19.09.2012р. «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу приватизації» Міністерством енергетики та вугільної промисловості України видано наказ № 1004 від 13.12.2012 «Про здійснення передприватизаційної підготовки» із змінами внесеними відповідно наказами МЕВП України № 99 в 06.03.2013 р. та № 240 від 14.03.2014 р. Відповідні накази видані Фондом Державного майна України, Державним підприємством "Львіввугілля".Статтею 3 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" № 4650-VI від 12.04.2012р. визначено, що приватизація вугледобувних підприємств здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації з урахуванням особливостей ,визначених цим Законом.

Згідно зі ст..1 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» вугледобувне підприємство - суб'єкт господарювання, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти. розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.Відповідно до ст. 2 Закону № 4650 особливими умовами приватизації вугледобувних підприємств є: продаж усіх акцій, які належать державі (без збереження у державній власності пакетів акцій) у статутних капіталах акціонерних товариств, створених в процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств , збереження існуючих умов оплати за спожиту електроенергію для вугледобувних підприємств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію або триває передприватизаційна підготовка, до завершення приватизації; введення мораторію на примусову реалізацію майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторію на порушення справ про банкрутство по об'єктах приватизації, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, але не більше 3 років з моменту завершення приватизації.

Статтею 6 Закону № 4650 передбачено, що орган, уповноважений управляти державним майном, здійснює заходи з передприватизаційної підготовки вугледобувних підприємств та проводить реорганізацію підприємств з метою визначення їх інвестиційної привабливості. Передприватизаційна підготовка здійснюється за рахунок коштів вугледобувних підприємств, що приватизуються відповідно до цього Закону.

Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону. України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.

Статтею 39 Закону України «Про виконавче провадження» встановлений порядок та строки зупинення виконавчого провадження. Так, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених ст.37 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених ст. 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк. Тому позивач просить задовольнити позов.

З пояснень відповідача та матеріалів справи судом встановлено ,що на виконанні у відділі ДВС Сокальського районного управління юстиції перебувало виконавче провадження № 39982192 щодо виконавчого листа № 2а-4894/09/1370, виданого 25.03.2010 року Львівським окружним адміністративним судом, про стягнення з ДП "Львівугілля" до державного бюджету борг в сумі 3567637,29грн. 03.10.2013 року державним виконавцем відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано боржнику термін на самостійне виконання до 10.10.2013 року. 21.11.2013 року державним виконавцем відділу ПВР УДВС-ГУЮ у Львівській області винесено постанову про передачу матеріалів виконавчого провадження до відділу ДВС Сокальського РУЮ. 21.11.2013 року державним виконавцем відділу ДВС Сокальського РУЮ винесено постанову про прийняття до виконання виконавчого провадження.

27.06.2014 року у відділ ДВС Сокальського РУЮ надійшла заява Сокальської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Львівській області від 26.06.2014 року № 251/10/13-29-25-00- 13/23/7, про закінчення виконавчого провадження.

У відділ ДВС Сокальського РУЮ від сторін документи, які б підтверджували сплату заборгованості в термін, наданий для самостійного виконання, не надходили. В зв»язку з цим та у відповідності до ст.. 28 Закону України «Про виконавче провадження» 26.06.2014 року винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 10% від суми заборгованості по виконавчому документові - 356763,73 грн. Дана постанова боржником не оскаржувалась.

27.06.2014 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження в порядку п. 8 ч. 1 ст 49 Закону України «Про виконавче провадження».

У відповідності до ч. 7 ст 28 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених ст.. 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.

В звязку з цим та у відповідності до ст.ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» 09.09.2014 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо виконання постанови від 26.06.2014 року, про стягнення з ДП «Львіввугілля» на користь держави 356763,73 грн. виконавчого збору.

З положень ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» вбачається, що виконавчий збір є санкцією майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у встановлений для добровільного виконання строк.

Окрім того, згідно п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №3 від 13.12.2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку,

Суд зазначає , що приписами статті 28 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, шо у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, стягнення виконавчого збору, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, відшкодування витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, і стягнення штрафів, накладених відповідно до вимог цього Закону.Постанова про стягнення виконавчого збору виноситься при першому надходженні виконавчого документа державному виконавцю. При наступних пред'явленнях до виконання виконавчого документа державному виконавцеві виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута при попередньому виконанні.Розмір фактично стягнутого з боржника виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.

У разі якщо стягнутої з боржника суми недостатньо для задоволення в повному обсязі вимог стягувача, виконавчий збір сплачується пропорційно до стягнутої суми.

У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що піддягало виконанню на основі виконавчого документа, виконавчий збір повертається боржникові.У разі завершення виконавчого провадження з виконання рішення немайнового характеру та в разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.

З огляду на викладене, постанова про стягнення виконавчого збору може бути скасована у разі, якщо:

1) рішення суду виконано у строк, встановлений державним виконавцем для добровільного виконання;

2) постанова про стягнення виконавчого збору винесена до закінчення строку, установленого для добровільного виконання рішення.

В даному випадку:

1) рішення суду не виконано впродовж тривалого часу після закінчення строку, установленого для добровільного його виконання;

2) постанова про стягнення виконавчого збору винесена після закінчення строку, установленого для добровільного виконання рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 18 ЗУ « Про виконавче провадження», встановлені такі вимоги до виконавчого документа:

1. У виконавчому документі зазначаються:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ:

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;

4) резолютивна частина рішення;

5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням;

6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.При відкритті виконавчого провадження виконавчою службою витримані вищезазначені вимоги..

Як вбачається з частини другої статті 24 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Крім того, згідно з пунктом 4.16.2 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 1999 року N 74/5 ( z0865-99 ), зареєстрованої в Мін'юсті України 15 грудня 1999 р. за N 865/4158, постанова про стягнення виконавчого збору, зокрема, виноситься після завершення добровільного строку та встановлення, що рішення боржником у добровільному порядку не виконано.

Оскаржувана постанова є похідною і спрямована на виконання постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 26.06.2014 року , яка не оскаржувалась і підлягає виконанню. Тому застосування вказаних позивачем Законів і Положень до оскаржуваної Постанови неможливе без прийняття рішення щодо Постанови від 26 червня 2014 року.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює, що Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку ,що постанова ВП № 44648601 від 09 вересня 2014 року про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору винесена правомірно і в позові Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» до відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції про визнання протиправною та скасування вказаної постанови слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 158, 160-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В позові Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лісова» до відділу державної виконавчої служби Сокальського районного управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Суддя Дем'яновський Г.С.