ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2014 року Справа № 925/1824/14
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді – Васяновича А.В.,
секретар судового засідання – Гень С.Г.,
за участю представників сторін:
від позивача – представник не з’явився,
від відповідача – представник не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Черкаського обласного територіального відділення
Антимонопольного комітету України, м. Черкаси
до дочірнього підприємства “Електромонтаж – 424”, м. Черкаси
про стягнення 60 000 грн. 00 коп.,-
ВСТАНОВИВ:
10 жовтня 2014 року Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до дочірнього підприємства “Електромонтаж – 424” про стягнення 30 000 грн. 00 коп. штрафу за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 19 800 грн. 00 коп. пені, за прострочення сплати штрафу.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 13 жовтня 2014 року порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 06 листопада 2014 року.
31 жовтня 2014 року до суду надійшла заява від позивача про збільшення розміру позовних вимог, в якій останній просив суд стягнути з відповідача 60 000 грн. 00 коп., в тому числі: 30 000 грн. 00 коп. штраф та 30 000 грн. 00 коп. пеня.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Вказана заява відповідає вимогам ст. 22 ГПК України, а тому судом розглядається позов Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з урахуванням збільшеного розміру позовних вимог.
Представники сторін в судове засідання не з’явилися, відповідач про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не надіслав.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Ухвалами господарського суду Черкаської області від 13 жовтня 2014 року та від 06 листопада 2014 року було зобов’язано відповідача надати суду відзив на позовну заяву з посиланням на мотиви повного або часткового відхилення вимог позивача, а також докази, що обґрунтовують відхилення позовних вимог.
Оскільки відповідач не був позбавлений права надати суду необхідні докази та свої доводи і міркування щодо предмету спору шляхом письмових пояснень та заперечень, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, та оскільки явка представників сторін в судове засідання обов’язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час розгляду справи, Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, розглянувши матеріали справи №03-28-03/14 про порушення дочірнім підприємством “Електромонтаж – 424” законодавства про захист економічної конкуренції, 23 червня 2014 року прийняв рішення за №40-р/к, яким визнав, що відповідач вчинив порушення, передбачені пунктом 13 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді неподання інформації територіальному відділенню у встановлені головою територіального відділення строки.
На підставі ч. 2 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції на відповідача було накладено штраф в розмірі 30 000 грн. 00 коп.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Копію рішення від 23 червня 2014 року було отримано відповідачем 25 червня 2014 року, що підтверджується підписом уповноваженого представника на супровідному листі від 24 червня 2014 року №03/1528 (а.с. 9).
Строк сплати штрафу, накладеного адміністративною колегією територіального відділення за рішенням закінчився 25 серпня 2014 року.
Протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу (ч. 8 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”).
Проте доказів сплати відповідачем штрафу накладеного рішенням позивача останній не отримував, в зв’язку з чим Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до суду з відповідним позовом.
Крім того за несплату штрафу, у встановлений законом строк, позивачем нараховано пеню за період з 27 серпня 2014 року по 05 листопада 2014 року (включно) в сумі 31 950 грн. 00 коп. з урахуванням вимог ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, згідно якої за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
Водночас позивачем заявлено до стягнення 30 000 грн. 00 коп. пені, оскільки згідно ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Згідно ч. 7 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Рішення Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23 червня 2014 року №40-р/к, яким визнано відповідача винним у вчиненні порушень передбачених п. 13 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції” та накладено штраф в сумі 30 000 грн. 00 коп. є чинним, у встановлені строки відповідачем не оскаржувалось.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету (ч. 9 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”).
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем всупереч вимогам ст. ст. 33, 34 ГПУ України не було спростовано належними доказами доводи позивача, а тому з відповідача підлягають стягненню в доход Державного бюджету України 30 000 грн. 00 коп. штрафу та 30 000 грн. 00 коп. пені.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільняються Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель.
Оскільки територіальне відділення Антимонопольного комітету України звільнене від сплати судового збору, то з урахуванням вимог ст. 4 Закону України “Про судовий збір” та ч. 3 ст. 49 ГПК України розмір судового збору покладається на відповідача та стягується в доход Державного бюджету України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з дочірнього підприємства “Електромонтаж – 424”, вул. Хоменка, 7, м. Черкаси, ідентифікаційний код 01417564 - 30 000 грн. 00 коп. штрафу та 30 000 грн. 00 коп. пені в доход загального фонду Державного бюджету України через Черкаське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23 для зарахування на рахунок в ГУДКУ в Черкаській області за місцем знаходження платника за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності банку 106.
3. Стягнути з дочірнього підприємства “Електромонтаж – 424”, вул. Хоменка, 7, м. Черкаси, ідентифікаційний код 01417564 - 1 827 грн. 00 коп. судового збору в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси) для зарахування на реєстраційний рахунок №31213206783002, отримувач – УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код – 38031150, банк – ГУДКСУ у Черкаській області, МФО – 854018, код бюджетної класифікації – 22030001 за розгляд справи в господарському суді Черкаської області.
Видати відповідні накази після набрання рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ХІІ ГПК України.
Суддя А.В.Васянович