Ухвала суду № 41429105, 27.10.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.10.2014
Номер справи
2а-1188/09/0870
Номер документу
41429105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/33571/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.04.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2011

у справі №2а-1188/09/0870

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.04.2009, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2011, позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі від 29.08.2008 №0000380805/0 про сплату Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" штрафу в розмірі 10 % у сумі140468,50 за платежем : 3014010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг).

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального права.

Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка з питань своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів позивача за період з 05.06.2008 по 30.07.2008, за результатами якої складений акт 185/08-05/03345716 від 22.08.2008 .

За висновками акта перевірки позивачем порушено вимоги п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було порушено граничні строки сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1404685грн.

На підставі акта перевірки, було прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2008 №000380805/0, яким відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу нараховано штрафні санкції за затримку на 22 календарних дня сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість 1404685 грн. в розмірі 10%, що складає 140468,5 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для висновків відповідача про порушення позивачем строків сплати узгодженої суми податкових зобов?язань стало те, що податковим органом на підставі акта планової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності позивача №12/03345716/33-2 від 05.07.2004, було прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.07.2004 №0000310302/0, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 3809958,77грн., в т.ч.2442019,29 грн. основного податку та 1367939,48 фінансових санкцій.

Постановою господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП від 12.12.2005 скасовано податкове повідомлення - рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі 0000310302/0 від 07.07.2004 в частині донарахування 1536085, 35 грн. Податкове повідомлення - рішення в частині визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість (основного платежу) у розмірі 2273873,42 грн. залишено без змін.

21.04.2006 Запорізьким апеляційним господарським судом по справі 23/361-АП винесена ухвала, якою Постанова господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП залишена без змін.

У зв'язку з тим, що 20.04.2004 порушено провадження у справі № 21/84 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» та введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі не застосовувала заходів щодо стягнення з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» узгодженого податкового зобов'язання та не провадила нарахування штрафних санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання до винесення 07.04.2008 Господарським судом Запорізької області ухвали по справі 21/84 про залишення без розгляду заяви про порушення у справі про банкрутство ВАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».

Відповідно до пп. 5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення .

Таким чином, податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в сумі 2273873,42 грн., яке визначено контролюючим органом за податковим повідомленням - рішенням №0000310302/0 від 07.07.2004 вважається узгодженим 21.04.2006, тобто в день винесення ухвали Запорізьким апеляційним господарським судом по справі 23/361-АП про залишення постанови Господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП без змін.

Згідно до 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» узгоджене податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 2273873,42 грн. своєчасно не погашено.

Після винесення Господарським судом Запорізької області 07.04.2008 по справі 21/84 ухвали про залишення без розгляду заяви про порушення у справі про банкрутство, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі 26.06.2008 направлена позивачу перша податкова вимога 1/13 на суму 4732355,48 грн., з них 2273873,42 грн. заборгованості по податку на додану вартість.

30.07.2008 Спеціалізованою державної податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі направлена друга податкова вимога №2/15 на суму 4733965,72 грн. з них 2273873,42 грн. заборгованості по податку на додану вартість і 1657,99 грн. пені.

Платіжним дорученням №3043 від 27.06.2008 позивачем сплачено податок на додану вартість у розмірі 1404685грн. за травень 2008 року по строку сплати 30.06.2008, про що була зазначено у призначенні цього платежу, але відповідачем зазначені кошти були направлені на погашення узгодженої податкової заборгованості по податку на додану вартість минулого періоду.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових) платежів у встановлені законами терміни.

Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.

Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фонами» визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Разом з тим, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і які не передбачають можливості зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема, з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобов'язання.

Вищенаведеним спростовуються доводи податкового органу, які наведені ним в касаційній скарзі, як підставу для скасування постановлених у справі рішень судів попередніх інстанцій.

Враховуючи наведене, висновки суду першої та апеляційної інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі відхилити, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.04.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2011 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун