ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2014 р. Справа № 816/2366/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Водолажської Н.С. , Філатова Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Зарицької Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс", Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі №816/2366/14
за позовом Приватного підприємства "Люг"
до Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-Полтава 2009", Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, Державна автомобільна інспекція УМВС України в Полтавській області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс"
про визнання протиправними та скасування рішень та розпорядження, зобов'язання провести конкурс,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Приватне підприємство "Люг", звернувся до суду із адміністративним позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс - Полтава 2009", Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, Державна автомобільна інспекція УМВС України в Полтавській області, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс", в якому просив:
- визнати протиправними та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині не допуску ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі щодо об'єктів конкурсу № 4 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434), № 11 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506), № 36 (автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава-Кірове, гр. № 2);
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 ФОП ОСОБА_2;
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті Полтава-Лисівка (поворот), рейси №501/502, 503/504, 505/506 ФОП ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати п.п. 1.5 п. 1 розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року №154 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" щодо укладення директору Департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_2 на автобусний маршрут Полтава-Лохвиця, рейси № 433/434;
- визнати протиправним та скасувати п.п. 1.6 п. 1 розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року №154 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" щодо укладення директору Департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на автобусний маршрут Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/5;
- зобов'язати Полтавську обласну державну адміністрацію провести конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, щодо об'єктів конкурсу № 4 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434), № 11 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506), № 36 (автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава-Кірове, гр. № 2) з дотриманням умов його проведення, передбачених Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 (далі - Порядок №1081).
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 24.04.2014 року, членами конкурсного комітету було вирішено не допустити ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі на спірних маршрутах, а саме: автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 (об'єкт конкурсу № 4), автобусному маршруті загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу №11), автобусному маршруті загального користування № 112-19 Полтава-Кірове, гр. № 2 (об'єкт конкурсу № 36). Підставою для прийняття рішення про недопущення Позивача до участі в конкурсі, оформленого протоколом №94 від 24 квітня 2014 року, слугувало те, що ПП "ЛЮГ" не було подало транспортні засоби (БАЗ А079.25 д. н. НОМЕР_2, Рута 20 СПГ д. н. НОМЕР_3, Рута 20 СПГ д.н. НОМЕР_1, які виставлялись на конкурс на вказаних маршрутах) на огляд до органів Державтоінспекції для визначення технічного стану, що на думку відповідачів, передбачено п.14 Порядку № 1081 та тягне за собою невиконання статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" у зв'язку з тим, що ПП "ЛЮГ" не підтвердило утримання транспортних засобів в належному технічному стані. Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням, звернувся до суду із даним позовом.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014 року адміністративний позов було задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині не допуску ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі щодо об'єктів конкурсу № 4 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434), № 11 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506), № 36 (автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава-Кірове, гр. № 2).
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 ФОП ОСОБА_2
Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті Полтава-Лисівка (поворот), рейси №501/502, 503/504, 505/506 ФОП ОСОБА_1
Визнано протиправним та скасовано п.п. 1.5 п. 1 розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року № 154 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" щодо укладення директору Департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_2 на автобусний маршрут Полтава-Лохвиця, рейси № 433/434.
Визнано протиправним та скасовано п.п. 1.6 п. 1 розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року № 154 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" щодо укладення директору Департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на автобусний маршрут Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/5.
В задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, Полтавською обласною державною адміністрацією, Департаментом інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, ФОП ОСОБА_1, ТОВ "Полтаватранс", Управлінням державної автомобільної інспекції УМВС України в Полтавській області подано апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014 року в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити в їх задоволенні.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційних скарг, посилаються на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказують, що задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку про протиправність оскаржуваного рішення - протоколу № 94 від 24 квітня 2014 року конкурсного комітету при облдержадміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, в частині не допуску ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі щодо об'єктів конкурсу № 4 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434), № 11 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейс № 501/502, 503/504, 505/506), № 36 (автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава - Кірове, гр. № 2) та визнання переможцями конкурсу на об'єкті конкурсу № 4 - ФОП ОСОБА_2, на об'єкті конкурсу № 11 - ФОП ОСОБА_1, розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації № 154 від 21 травня 2014 року в частині укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з ФОП ОСОБА_2 на автобусний маршрут Полтава-Лохвиця, рейси № 433/434 та з ФОП ОСОБА_1 на автобусний маршрут Полтава - Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506.
Позивач та третя особа - ТОВ "Люкс - Полтава 2009", надали письмові заперечення на апеляційні скарги, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду, просять залишити його без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційних скарг та просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Представники відповідачів та треті особи - ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1, підтримали вимоги апеляційних скарг та просили їх задовольнити.
Представники третіх осіб - ТОВ "Люкс - Полтава 2009", ДАІ УМВС України в Полтавській області, ТОВ "Полтаватранс", у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ПП "Люг" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та згідно довідки з Головного управління статистики у Полтавській області № 03/3-20-17з від 09.01.2014 року має право на здійснення видів діяльності за КВЕД: 49.31 (Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення); 45.20 (Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів); 45.32 (Роздрібна торгівля деталями та приладами для автотранспортних засобів); 49.39 (Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у); 49.41 (Вантажний автомобільний транспорт); 73.12 (Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації).
Відповідно до ліцензії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті серія НОМЕР_4 має право надавати послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом.
13 лютого 2014 року Полтавською обласною державною адміністрацією оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, про що опубліковано оголошення в газеті "Село Полтавське" від 13.02.2014 р. № 6. Зокрема, оголошено конкурс на маршрут загального користування Полтава - Лохвиця, рейси 433/434 (об'єкт конкурсу № 4), маршрут загального користування Полтава - Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу № 11), маршрут загального користування № 112-19 Полтава - Кірове, гр. № 2 (об'єкт конкурсу № 36) та призначено його проведення на 27 березня 2014 року. Організатором вказаного конкурсу була Полтавська обласна державна адміністрація. У зв'язку із кадровими змінами працівників облдержадміністрації, її структурних підрозділів, працівників установ та організацій, що входять до складу конкурсного комітету, головою облдержадміністрації було прийнято рішення щодо зміни дати проведення конкурсу на 10 квітня 2014 року.
Позивачем був поданий пакет документів для участі у даному конкурсі.
Під час засідання конкурсного комітету, яке відбулось 10 квітня 2014 року, до відома членів конкурсного комітету було доведено інформацію, яка надійшла від Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області, про результати перевірки, проведеної за поданням Полтавського районного відділу управління МВС України, щодо правомірності використання суб'єктами господарювання та деякими автомобільними перевізниками відповідних земельних ділянок у м. Полтаві при укладенні договорів оренди землі для зберігання транспортних засобів. За результатами засідання 10 квітня 2014 року, члени конкурсного комітету прийняли рішення щодо переносу розгляду конкурсних пропозицій, де приймали участь автомобільні перевізники (в тому числі Позивач), зазначені у листі Державної інспекції сільського господарства у Полтавській області від 17.02.2014 року № 01-12/802, на наступне позапланове засідання у зв'язку з необхідністю уточнення даних.
24 квітня 2014 року відбулось позапланове засідання конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, на якому питання правомірності використання суб'єктами господарювання відповідних земельних ділянок, вказаних в інформації Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області, з'ясовано та вирішено в повному обсязі. Також, про вирішення вказаного питання зазначено у листі Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської області від 08.05.2014 р. № 485/02-05/582, адресованого ПП "ЛЮГ" .
Участь у конкурсі на об'єкт конкурсу № 4 (маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434) прийняли два перевізники-претенденти: ПП "ЛЮГ", ФОП ОСОБА_2
Претендентами на перевезення пасажирів на об'єкт конкурсу № 11 (маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506) стали перевізники-претенденти: ПП "ЛЮГ", ФОП ОСОБА_1
Участь у конкурсі на об'єкт конкурсу № 36 (маршрут загального користування № 112-19 Полтава-Кірове, гр. № 2) взяли три перевізники-претенденти: ПП "ЛЮГ", ТОВ "Люкс-Полтава 2009" та ТОВ "Євробус-Полтава" (останній був не допущений до участі у конкурсі, що відбувся 10.04.2014 року).
На засіданні конкурсного комітету, що відбулось 24 квітня 2014 року, членами конкурсного комітету було вирішено не допустити ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі на вказаних маршрутах, а саме: автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 (об'єкт конкурсу № 4), автобусному маршруті загального користування Полтава- Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу № 11), автобусному маршруті загального користування № 112-19 Полтава - Кірове, гр. № 2 (об'єкт конкурсу № 36).
Підставою для прийняття рішення про недопущення позивача до участі в конкурсі, оформленого протоколом № 94 від 24 квітня 2014 року, слугувало те, що ПП "ЛЮГ" не подало транспортні засоби (БАЗ А079.25 д.н. НОМЕР_2, Рута 20 СПГ д.н. НОМЕР_3, Рута 20 СПГ д.н. НОМЕР_1, які виставлялись на конкурс на об'єктах конкурсу № 4, №11, №36) на огляд до органів Державтоінспекції для визначення технічного стану, що, як зазначено в протоколі, передбачено п.14 Порядку № 1081 та тягне за собою невиконання статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" у зв'язку з тим, що ПП "ЛЮГ" не підтвердило утримання транспортних засобів в належному технічному стані.
Окрім того, в обґрунтування змісту порушення, в протоколі № 94 від 24 квітня 2014 року зазначено, що конкурсним комітетом була отримана інформація від органів Державтоінспекції про те, що дані транспортні засоби були надані на огляд, але пізніше встановленого терміну, а саме менше, ніж за два дні до дати проведення конкурсу, тому дана інформація не була взята до уваги при визначенні перевізника.
На цьому ж засіданні переможцями конкурсу на автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 (об'єкт конкурсу № 4) визначено ФОП ОСОБА_2; на автобусний маршрут загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси №501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу №11) - ФОП ОСОБА_1
На автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава- Кірове, гр. № 2 (об'єкт конкурсу № 36) - переможця конкурсу визначено не було у зв'язку з недопущенням до участі у конкурсі усіх перевізників - претендентів.
21 травня 2014 року головою Полтавської обласної державної адміністрації В.Бугайчуком на підставі протоколу № 94 від 24 квітня 2014 року винесено Розпорядження № 154 "Про укладання договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом", згідно якого, директору Департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації Марчишинцю С.М. надано розпорядження укласти договори про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільними перевізниками, зокрема з: ФОП ОСОБА_2 на автобусний маршрут Полтава-Лохвиця, рейси №433/434 (звичайний режим, дні виконання: щоденно); ФОП ОСОБА_1 на автобусний маршрут Полтава-Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506 (звичайний режим, дні виконання щоденно).
Позивач, не погоджуючись із вищевказаним рішенням конкурсного комітету та розпорядженням голови облдержадміністрації, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії конкурсного комітету стосовно недопущення позивача до участі у конкурсі на вищезазначені автобусні маршрути загального користування на підставі не подання ним транспортних засобів, які виставлялись на конкурс, на огляд до органів Державтоінспекції для визначення технічного стану є протиправними, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено правової норми, відповідно до якої у перевізника-претендента є відповідний обов'язок. Крім того, суд дійшов висновку про неправомірність дій конкурсного комітету в частині перенесення розгляду пропозиції ПП "ЛЮГ" на іншу дату та інформування про вказану зміну автомобільних перевізників-претендентів.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначаються Законом України "Про автомобільний транспорт".
Згідно положень ч. 1 ст. 43 вищенаведеного Закону встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій (ч. 1 ст. 44 Закон України "Про автомобільний транспорт").
Процедуру підготовки та проведення даного конкурсу визначено Порядком № 1081.
Відповідно до п. п. 3, 4 вказаного Порядку визначено, що організацію проведення конкурсу (самостійно або із залученням робочого органу) забезпечує організатор. Організатором на автобусному маршруті загального користування, є, зокрема, обласні держадміністрації, а саме: на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньо-обласний маршрут).
Згідно з п. 10 Порядку №1081, організатор затверджує умови конкурсу, до яких повинні бути включені визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть в межах визначеного об'єкта конкурсу, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками та державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування пасажирів (регулярність руху, питання диспетчерського контролю та управління перевезеннями тощо). Організатор визначає режим руху, а саме: "звичайний", "експресний" або "маршрутне таксі" для міського чи приміського перевезення, або порядок здійснення - "самостійно", паритет" і "через день" для міжміського перевезення.
Так, організатор укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньо-обласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з умовами визначеного конкурсу (п. 53 Порядку №1081).
Пунктом 29 Порядку №1081 встановлено, що для участі в конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і наступні документи: копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; копія свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копія документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 Порядку №1081.
Вказаний перелік документів для участі в конкурсі є виключним.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, що підставою для не допуску ПП "Люг" до участі у конкурсі, слугував факт неподання останнім транспортних засобів (БАЗ А079.25 д. н. НОМЕР_2, Рута 20 СПГ д. н. НОМЕР_3, Рута 20 СПГ д.н. НОМЕР_1, які виставлялись на об'єкти конкурсу № 4, №11, №36) на огляд до органів Державтоінспекції для визначення технічного стану до проведення конкурсу.
Перевіряючи обґрунтованість вказаних дій конкурсного комітету, колегія суддів дійшла висновку про наступне.
Вимоги до автомобільного перевізника визначені ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт". Так, відповідно до положень вказаної статті Закону, автомобільний перевізник повинен, серед іншого, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут.
Крім того, безпосередньо у заяві на участь у конкурсі на автобусні маршрути загального користування перевізник - претендент підтверджує спроможність виконувати вимоги статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Згідно п. 37 Порядку №1081, організатор та робочий орган зобов'язані не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу перевірити достовірність інформації, викладеної перевізником - претендентом у заяві та документах, визначених пунктом 29 Порядку.
Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що організатор та робочий орган зобов'язані не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу перевірити інформацію зазначену перевізником - претендентом у заяві на участь у конкурсі на маршрути загального користування щодо спроможності ним виконувати вимоги ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", у т.ч. перевірити чи знаходяться в належному технічному стані транспортні засоби, які подані перевізником - претендентом на участь у конкурсі, а також перевірити інформацію зазначену перевізником - претендентом у документах, визначених пунктом 29 Порядку №1081, зокрема, в анкеті до заяви на участь у конкурсі стосовно пасажиромісткості автобусів.
Для здійснення своїх повноважень організатор та робочий орган згідно п. 26 Порядку №1081 мають право залучати відповідних фахівців.
Так, для підготовки інформації про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень та відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху організатор не менш як за дев'ять робочих днів до дати проведення конкурсу надсилає список перевізників-претендентів на відповідний конкурс до Державтоінспекції (п. 14 Порядку №1081).
Під час розгляду справи відповідачі зазначили, що не мають можливості надати технічну оцінку транспортним засобам перевізників-претендентів, а тому, відповідну кваліфіковану оцінку, може надати виключно Державтоінспекція, якій організатор та робочий орган, згідно п.п. 14, 26 Порядку №1081, делегують свої повноваження, зокрема, в частині перевірки технічного стану транспортних засобів перевізників - претендентів, їх пасажиромісткості та ін.
В зв'язку з чим, саме Державтоінспекція у відповідності до положень п. 37 Порядку №1081 зобов'язана не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу перевірити інформацію зазначену перевізниками - претендентами в заяві на участь у конкурсах на маршрути загального користування стосовно їх спроможності утримувати свої транспортні засоби в належному технічному стані та документах, визначених пунктом 29 Порядку, зокрема, в анкеті до заяви на участь у конкурсі - інформацію стосовно пасажиромісткості транспортних засобів; в свідоцтві про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів - інформацію фактичної відповідності номера кузова автобуса з номером, який зазначений в свідоцтві про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонах автобусів, що пропонуються до використання на маршруті.
З приводу посилання позивача, з якими погодився суд першої інстанції, що на сьогоднішній день Державтоінспекцію усунуто від здійснення державного технічного огляду транспортних засобів, колегія суддів зазначає наступне.
Так, колегія суддів зауважує, що дійсно на даний час Державтоінспекцію усунуто від здійснення обов'язкового технічного огляду транспортних засобів (державного технічного огляду), натомість остання, згідно п.п. 4 п. 4 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 341, здійснює контроль за дотриманням власниками (володільцями) транспортних засобів, а також громадянами, посадовими і службовими особами вимог Закону України «Про дорожній рух», правил, норм та стандартів з питань забезпечення безпеки дорожнього руху, які регламентують вимоги, зокрема, щодо технічного стану транспортних засобів.
Тобто, з урахуванням вказаних положень, потрібно розрізняти два різних поняття, а саме, обов'язковий технічний огляд транспортних засобів (державний технічний огляд) та контроль технічного стану транспортних засобів.
Обов'язковий технічний огляд транспортних засобів, з урахуванням положень Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 року № 137, здійснюють спеціальні суб'єкти проведення обов'язкового технічного контролю, які мають на правах власності або користування обладнання, що дає змогу перевіряти технічний стан транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища. Для автобусів періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить двічі на рік.
Натомість, контроль за технічним станом транспортних засобів, з урахуванням положень Закону України «Про дорожній рух» та Положення про Державну автомобільну інспекцію, здійснюють працівники Державтоінспекції, зокрема, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Так, відповідно до п. 5 Положення про Державну автомобільну інспекцію закріплено, що працівники Державтоінспекції під час виконання службових обов'язків мають право, серед іншого, здійснювати контроль за технічним станом транспортних засобів та вживати заходів до заборони експлуатації пасажирського транспорту.
Пунктом 10.5 Наказу Державного департаменту автомобільного транспорту України №111 від 19.09.2003р. «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань безпеки автомобільних перевезень» передбачено, що перевізники зобов'язані подати дорожній транспортний засіб на технічний огляд у термін і на місце, визначені Державтоінспекцією.
Колегія суддів зауважує, що вказана правова норма стосується виключно перевізників, тобто суб'єктів господарювання, які здійснюють перевезення на комерційній основі.
Крім того, згідно п. 2.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р, на вимогу працівника міліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил та, зокрема, дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу, а також дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Отже, Державтоінспекція, перевіряючи автобуси перевізників-претендентів, здійснює не обов'язковий технічний огляд транспортних засобів, а в першу чергу здійснює контроль їх технічного стану.
Окрім того, згідно із положень п. 10 Порядку №1081 визначено, що організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Таким чином, Державтоінспекція за дорученням організатора та робочого органу не тільки зобов'язана перевіряти технічний стан транспортних засобів перевізників-претендентів, що претендують обслуговувати маршрути загального користування, а ще й зобов'язана здійснити перевірку транспортних засобів на предмет їх фактичної відповідності умовам конкурсу (пасажиромісткість, клас, технічні та екологічні показники, наявність у і перевізника ОРЗ-системи тощо).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що для участі у конкурсі на автобусні маршрути загального користування, перевізник-претендент на вимогу Державтоінспекції зобов'язаний не пізніше ніж за два дні до проведення конкурсу подати транспортні засоби, які ним виставлені на конкурс на огляд до Державтоінспекції.
Крім того, як вказують відповідачі, під час проведення попередніх конкурсів на автобусні маршрути загального користування позивач сумлінно надавав Державтоінспекції на її вимогу не пізніше ніж за два дні до проведення конкурсу транспортні засоби, які ним виставлялися на конкурси. Також, для участі у спірному конкурсі, позивач надав на вимогу Державтоінспекції для перевірки декілька транспортних засобів, які ним були виставлені на конкурс, тобто, фактично погодився із процедурою їх перевірки Державтоінспекцією.
З урахуванням встановлених під час розгляду справи обставин, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині визнання протиправними та неправомірними дій конкурсного комітету щодо не допуску ПП "Люг" до участі у конкурсі, в зв'язку з ненаданням останнім на огляд до органів Державтоінспекції транспортних засобів, які виставлялись на об'єкти конкурсу № 4, №11, №36.
Щодо посилання суду першої інстанції на неправомірність дій конкурсного комітету в частині перенесення розгляду пропозиції ПП "ЛЮГ" на іншу дату та інформування про вказану зміну автомобільних перевізників-претендентів, колегія суддів зазначає наступне.
Так, як було встановлено під час розгляду справи, у зв'язку із кадровою ситуацією, яка склалася в Полтавській облдержадміністрації, конкурс на автобусні маршрути загального користування з 27 березня 2014 року було перенесено на 10 квітня 2014 року. Про перенесення конкурсу повідомлено учасників, в тому числі і позивача, що підтверджується наявністю представника позивача під час його проведення. При цьому, до 10 квітня 2014 року жодних скарг від учасників конкурсу, зокрема від ПП «Люг», стосовно перенесення конкурсу не було. Вказані обставини фактично свідчать про той факт, що позивач погодився з перенесенням конкурсу у зв'язку з кадровими змінами, які відбулися в Полтавській облдержадміністрації.
Як вказує відповідач, під час засідання, яке відбулося 10.04.2014 року, до відома членів конкурсного комітету було доведено інформацію, яка надійшла листом від Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області від 17.02.2014 № 01-12/802, про результати перевірки, проведеної за поданням Полтавського районного відділу управління МВС України, щодо правомірності використання суб'єктами господарювання та деякими автомобільними перевізниками відповідних земельних ділянок у м. Полтаві при укладенні договорів оренди землі для зберігання транспортних засобів.
За результатами засідання 10 квітня 2014 року, члени конкурсного комітету прийняли рішення щодо переносу розгляду конкурсних пропозицій на 24 квітня 2014 року. Про перенесення конкурсу повідомлено учасників, в тому числі і позивача, що підтверджується наявністю представника позивача під час його проведення. При цьому, до 24 квітня 2014 року жодних скарг від учасників конкурсу, зокрема від ПП «Люг», стосовно перенесення конкурсу не було. Вказані обставини фактично свідчать про той факт, що позивач погодився з перенесенням конкурсу.
Крім того, відповідно до п.36 Порядку №1081 встановлено, що інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про конкурс.
Згідно п. 2 Порядку №1081, умови конкурсу - встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єкті конкурсу.
В свою чергу, як було встановлено під час розгляду справи, умови конкурсу організатором не змінювались, змінилася лише дата проведення конкурсу.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо порушення Полтавською обласною державною адміністрацією порядку інформування автомобільних перевізників - претендентів щодо зміни дати проведення конкурсу, через те, що оголошення було надруковане у засобах масової інформації за 14 днів до нової дати проведення конкурсу, а не менше як за 20 днів, що передбачено Порядком №1081.
Окрім того, приймаючи спірне рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що виключення перевізника з числа претендентів під час проведення конкурсу є порушенням п. 27 Порядку №1081, оскільки перевізник допускається до участі у конкурсі саме по результатам перевірки його відомостей робочим органом, і рішення про допуск (чи не допуск) перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу.
Колегія суддів не погоджується з даними висновками, оскільки згідно із вимогами п. 50 Порядку №1081, протокол засідання конкурсного комітету повинен, зокрема, містити інформацію про рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце. Таким чином, питання про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі має розглядатися саме на засіданні конкурсного комітету, а тому оскаржуване рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі є законним та обґрунтованим.
На підставі викладеного, беручі до уваги встановлені під час апеляційного розгляду справи обставини, колегія суддів дійшла висновку про законність та обґрунтованість рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом № 94 від 24 квітня 2014 року, про недопущення ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі на маршрутах, а саме: автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 (об'єкт конкурсу № 4), автобусному маршруті загального користування Полтава-Лисівка (поворот), рейси №501/502, 503/504, 505/506 (об'єкт конкурсу № 11), автобусному маршруті загального користування № 112-19 Полтава - Кірове, гр. № 2 (об'єкт конкурсу № 36).
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Колегія суддів зазначає, що позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності власних дій.
Натомість, відповідачі, будучи суб'єктами владних повноважень та заперечуючи проти позову, довели правовірність оскаржуваного рішення конкурсного комітету про недопущення позивача до участі у конкурсі, яке є предметом оскарження позивачем.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи оскаржуване рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, конкурсний комітет діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не входять за межі території області, оформлене протоколом від 24 квітня 2014 року №94 в частині не допуску ПП "ЛЮГ" до участі в конкурсі щодо об'єктів конкурсу № 4 (автобусний маршрут загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434), №11 (автобусний маршрут загального користування Полтава - Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506), № 36 (автобусний маршрут загального користування № 112-19 Полтава - Кірове, гр. № 2) та визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування Полтава-Лохвиця, рейси 433/434 ФОП ОСОБА_2 та визнання переможцем конкурсу на автобусному маршруті Полтава - Лисівка (поворот), рейси № 501/502, 503/504, 505/506 ФОП ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Крім того, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасувати п.п. 1.5 та п.п. 1.6 п. 1 розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2014 року № 154 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" є похідними від вищезазначених вимог, то правові підстави для їх задоволення відсутні.
Враховуючи наведене, приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку щодо обґрунтованості вказаної частини позовних вимог.
В частині відмови в задоволенні позовних вимог рішення суду жодною із сторін не оскаржується, а тому, згідно із положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, не підлягає апеляційному перегляду.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм матеріального права, колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014 року по справі №816/2366/14 не відповідає вимогам ст.159 КАС України, а тому відповідно до вимог ст.202, ч.2 ст. 205 КАС України підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс", Управління державної автомобільної інспекції УМВС України задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі №816/2366/14 скасувати в частині задоволення позовних вимог.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити Приватному підприємству "Люг" в задоволенні позовних вимог.
В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2014р. по справі №816/2366/14 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Філатов Ю.М.
Повний текст постанови виготовлений 17.11.2014 р.