УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2014 року Справа № 876/8197/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Довгополова О.М., Гудима Л.Я.,
з участю секретаря судового засідання Баранкевич А.В.,
представника позивача Назаренка А.Р.,
представника відповідача Цицик О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства ,,Львівелектромаш" до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В :
01 лютого 2013 року відкрите акціонерне товариство (ВАТ) ,,Львівелектромаш" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Залізничному районі м. Львова) за № 0009591503 від 28.12.2012 року.
Постановою від 16 травня 2013 року Львівський окружний адміністративний суд позов задовольнив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ДПІ у Залізничному районі м. Львова подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на ті обставини що податковий орган обґрунтовано провів перерахунок ставки земельного податку на підставі довідки про нормативно грошову оцінку земельних ділянок.
За таких обставин, податковий орган вважає правомірним податкове повідомлення-рішення, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник податкового органу в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив вимоги апеляційної скарги та просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив, що відповідно до довідок Львівського міського управління земельних ресурсів від 29.01.2004 року за № 40/5/174 та № 40/5/173 (а.с. 16) про визначення грошової оцінки земельної ділянки у м. Львові ВАТ ,,Львівелектромаш" належать дві земельні ділянки за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 355: 1) площею 85614 кв.м, функціональне використання ,,землі промисловості", загальна вартість одного квадратного метра 87,49 грн.; 2) площею 14352 кв. м, функціональне призначення - ,,землі комерційного використання", вартість одного квадратного метра цієї земельної ділянки становить 182,27 грн..
На підставі зазначених довідок ВАТ ,,Львівелектромаш" подало органу ДПС податковий розрахунок земельного податку за 2011 рік та податкову декларацію з плати за землю для земельного податку за 2012 рік.
За наслідками камеральної перевірки ВАТ ,,Львівелектромаш" з питань нарахування та сплати земельного податку у 2011 році та за січень-жовтень 2012 року, оформленої актом за №4432/212/1530/13800245 від 14.12.2012 року, ДПІ у Залізничному районі м. Львова прийняла податкове повідомлення-рішення за №0009591503 від 28.12.2012 року, яким збільшила позивачу суму грошового зобов'язання з земельного податку на суму 387285,07 грн., у т.ч. 338784,51 грн. основного платежу та 48500,56 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В акті перевірки зазначено, що нарахування та сплату земельного податку підприємство здійснювало відповідно до довідок про грошову оцінку земельних ділянок, отриманих до 01.01.2011 року. Проте, згідно з ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 року за № 2712 ,,Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова" (із змінами та доповненнями, внесеними ухвалою Львівської міської ради від 28.01.2010 року за № 3173), нова нормативна грошова оцінка земель м. Львова введена в дію з 31.12.2010 року. Також цією ухвалою передбачено, що після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова, платники орендної плати та земельного податку зобов'язані отримати нові довідки про грошову оцінку земельних ділянок, якими вони користуються, здійснити перерахунок орендної плати та земельного податку відповідно до отриманих довідок, внести відповідні зміни до податкової звітності та сплати різницю коштів за землекористування з моменту прийняття цієї ухвали і до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова.
Відповідно до довідки управління Держкомзему у місті Львові згідно із земельно-кадастровими даними у ВАТ ,,Львівелектромаш" наявна земельна ділянка за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 355, нормативна грошова оцінка 1 кв.м.: для земель промисловості становить 540,57 грн.; для земель комерційного використання - 1126,19 грн..
Однак, до часу проведення камеральної перевірки позивач не подав органу ДПС уточнюючу декларацію за 2011-2012 року з урахуванням нової грошової оцінки землі. Тому, з врахуванням повідомлених органом Держкомзему відомостей щодо нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Львові на 2011-2012 роки орган ДПС дійшов висновку, що ВАТ ,,Львівелектромаш" допустило заниження земельного податку за січень-грудень 2011 року на загальну суму 338784,51 грн. , в т.ч. за 2011 рік на суму 200911,75 грн., за січень-жовтень 2012 року - на 137872,76 грн., що є порушенням п.2.8 ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011 року №369, п.1 ухвали Львівської міської ради від 22.03.2012 року №1372, пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 274.1 ст. 274, п. 286.2 ст. 286, ст. 287 Податкового кодексу України.
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи оскаржене податкове повідомлення-рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач правомірно провів нарахування та сплату земельного податку за 2011-2012 роки на підставі довідок про грошову оцінку землі, отриманих в період до 01.01.2011 року.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права та є вірними.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу (ПК) України ( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
За змістом пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України ,,Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом ч.1 ст. 23 Закону України ,,Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Суд першої інстанції належним чином дослідив надані сторонами докази та встановив, що 18.06.2009 року Львівська міська рада прийняла ухвалу за №2712 ,,Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова", у п. 2.1. якої зазначено, що середня (базова) вартість 1 кв.м земель міста з врахуванням регіональних факторів становить 470,29 грн. Відповідно до п. 2.4. ухвала вводиться у дію з 01.10.2009 року.
Однак, ухвалами Львівської міської ради Львівської міської ради № 3021 від 21.10.2009 року та Львівської міської ради № 3173 від 28.10.2010 року нормативно грошову оцінку земель м. Львова, визначену ухвалою за №2712 від 18.06.2009 року, введено в дію з 31.12.2010 року.
Ухвалою № 37 від 16.12.2010 року ,,Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова" Львівська міська рада внесла зміни та доповнення до ухвали від 18.06.2009 року за № 2712 та передбачила, що органам державної податкової служби при прийнятті податкових декларацій від юридичних та фізичних осіб зі сплати орендної плати за землю враховувати вимоги ст. 21 Закону України ,,Про оренду землі" та ухвали міської ради від 18.06.2009 року за № 2712 ,,Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова".
Ухвалою Львівської міської ради за № 369 від 31.03.2011 ,,Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова" визначено, що власники та користувачі земельних ділянок, які володіють та користуються земельними ділянками, відповідно до державних актів на право власності та право постійного користування і які здійснюють нарахування та сплату земельного податку відповідно до довідок про нормативну грошову оцінку, видану у 2011 році, здійснюють подальшу сплату земельного податку в межах поданих розрахунків до моменту введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова. Після введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова, зазначені суми земельного податку підлягають коригуванню, згідно з новими довідками про грошову оцінку земельних ділянок із внесенням відповідних змін до податкової звітності (пункт 2.2).
Платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної грошової оцінки земель м. Львова (пункт 2.3).
Після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова, землекористувачі зобов'язані отримати нові довідки про грошову оцінку земельних ділянок, якими вони користуються здійснити перерахунок орендної плати та земельного податку відповідно до отриманих довідок, внести зміни до податкової звітності та сплатити різницю коштів за землекористування з моменту прийняття цієї ж Ухвали і до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова. Подальше нарахування та сплату платежів за землю здійснювати відповідно до нових довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова ( пункти 2.4 та 2.5).
Платники орендної плати та земельного податку, вказані у пп. 2.1., 2.2., 2.6., здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова з пільгою 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова (пункт 2.8).
Ухвалою Львівської міської ради № 1224 від 16.02.2012 року ,,Про нарахування та сплату до міського бюджету м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку" передбачено, що платники орендної плати та земельного податку здійснюють сплату орендної плати та земельного податку у 2012 році на підставі діючої грошової оцінки земель м. Львова на підставі ухвали Львівської міської ради №2712 від 18.06.2009 року ,,Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова" з пільгою у розмірі 70% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова (пункт 1).
Органам ДПІ у м. Львові встановлено здійснювати прийняття податкових декларацій юридичних та фізичних осіб з плати за землю у 2012 році на підставі діючої грошової оцінки земель м. Львова, затвердженої eхвалою Львівської міської ради № 2712 від 18.06.2009 року, з врахуванням пункту 1 цієї ж ухвали та ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року, не застосовувати штрафні санкції у 2011-2012 роках при коригуванні орендної плати та земельного податку згідно з введеною нормативною грошовою оцінкою земель м. Львова (пункт 2).
На звернення ВАТ ,,Львівелектромаш" відділ Держземагенства у м. Львові листом від 27.02.2013 року за № 40/01-15/531 повідомив, що витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок виготовляються відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова, розробленої ДП ,,Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та ДПІМ ,,Містопроект" на замовлення Львівської міської ради.
Таким чином, відкоригована нормативна грошова оцінка землі у м. Львові станом на початок 2013 року ще не затверджена.
Оскільки ВАТ ,,Львівелектромаш" не отримало у 2011 році довідку про нормативну грошову оцінку землі, податкову звідність по земельному податку за 2011 рік та 2012 рік подало з урахуванням грошової оцінки землі, яку зазначено у довідках Львівського міського управління ресурсів від 29.01.2004 року, нормативна грошова оцінка землі у м. Львові станом на початок 2013 року ще не затверджена, апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо правомірності нарахування та сплати позивачем земельного податку за 2011-2012 роки на підставі довідок про грошову оцінку землі, отриманих в період до 01.01.2011 року.
Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги,.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2013 року у справі № 813/855/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Ухвала в повному обсязі складена 03 листопада 2014 року.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді О.М. Довгополов
Л.Я. Гудим