Ухвала суду № 41427039, 17.11.2014, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
17.11.2014
Номер справи
911/3282/13
Номер документу
41427039
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

У Х В А Л А

"17" листопада 2014 р. Справа № 911/3282/13

За скаргою Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» від 26.09.2014 р. № 14/2-4532 на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо виконання судового рішення

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»

до Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області «Броваритепловодоенергія»

про стягнення 6236986,78 грн.

Суддя В.М. Бабкіна

Секретар судового засідання (пом. судді): Новікова І.С.

За участю представників:

від позивача (скаржник): Смакота Н.І. (довіреність № 14-98 від 18.04.2014 р.)

від відповідача: Коваленко О.М. (довіреність № 01-2221 від 07.10.2014 р.)

від ДВС: Лещенко М.М. (довіреність № 8793 від 29.10.2014 р.)

Обставини справи:

Рішенням господарського суду Київської області від 04.11.2013 р. у справі № 911/3282/13 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області «Броваритепловодоенергія» про стягнення 6236986,78 грн. були задоволені частково, а саме - стягнуто з відповідача на користь позивача 3726776 грн. 42 коп. основного боргу, 165942 грн. 79 коп. штрафу, 455497 грн. 16 коп. пені, 91099 грн. 43 коп. 3% річних, 49094 грн. 18 коп. судового збору, в іншій частині позову відмовлено.

02.04.2014 р. на виконання рішення від 04.11.2013 р. господарським судом Київської області було видано наказ.

02.10.2014 р. до господарського суду Київської області від Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» надійшла скарга № 14/2-4532 від 26.09.2014 р. на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області, в якій стягувач просить визнати незаконними дії державного виконавця та скасувати винесену ним постанову про зупинення виконавчого провадження від 09.09.2014 р. ВП № 443329538 щодо примусового виконання рішення у даній справі.

Скарга обґрунтована тим, що постанову про зупинення виконавчого провадження Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Київській області винесено безпідставно та з порушенням норм чинного законодавства України. Так, підставою для зупинення виконавчого провадження є внесення підприємства-боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

На переконання скаржника, дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 01 січня 2013 р., і не поширюється на примусове стягнення заборгованості, яка виникла після 01 січня 2013 р., тоді як стягнута за рішенням суду у даній справі сума боргу складається з суми основного боргу, штрафних та фінансових санкцій, які нараховані як до розрахункової, визначеної Законом дати, - 01.01.2013 р., так і після неї, а також суми судового збору, на яку дія Закону не поширюється.

У зв'язку з наведеним, стягувач просить суд визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо винесення постанови від 09.09.2014 р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 43329538 з примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13, та визнати незаконною постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області від 09.09.2014 р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 43329538 з примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13.

Відповідно до ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, та постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень (ч. 2 ст. 121-2 ГПК України).

Ухвалою господарського суду Київської області від 06.10.2014 р. скаргу було прийнято до розгляду судом, розгляд скарги було призначено на 15.10.2014 р.

Розгляд скарги відкладався.

У судове засідання 15.10.2014 р. представники відповідача та Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області не з'явились.

23.10.2014 р. до господарського суду Київської області відповідачем було подано заперечення № 01-2331 від 22.10.2014 р. проти скарги ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на дії органу ДВС.

Зокрема, відповідач наголошував на тому, що згідно з пп. 3.2.6 п. 3.2 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711-IV від 23.06.2005 р. (далі - Закон № 2711), підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.

КП «Броваритепловодоенергія» у Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону № 2711, затвердженому наказом Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 р. № 568, обліковується під порядковим номером 288, а в Реєстрі, адміністратором якого є Розрахунковий центр державного підприємства «Енергоринок», - за номером особового запису 0374.

На переконання відповідача, факт включення КП «Броваритепловодоенергія» до вказаного Реєстру, що підтверджується відповідною випискою з цього Реєстру, є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень, відкритих відносно підприємства, згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».

У зв'язку з наведеним боржник вважає, що дії державного виконавця із зупинення виконавчого провадження щодо виконання наказу у даній справі є законними та правомірними, а вимоги скарги стягувача є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

30.10.2014 р. до господарського суду Київської області представником відповідача було подано клопотання № 01-2401 від 29.08.2014 р. про долучення документів до матеріалів справи.

30.10.2014 р. до господарського суду Київської області Відділом примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Київській області було подано заперечення № 8790 від 29.10.2014 р. на скаргу ПАТ «НАК «Нафтогаз України» у даній справі, за якою відділ ДВС вважає вимоги скаржника необґрунтованими та безпідставними з огляду на таке.

Як вбачається із скарги ПАТ «НАК «Нафтогаз України», винесена державним виконавцем постанова про зупинення виконавчого провадження щодо виконання рішення у даній справі підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що відповідно до рішення суду, на підставі якого було видано наказ, предметом позову у цій справі було стягнення боргу та штрафних і фінансових санкцій за несвоєчасне проведення розрахунків боржником за природний газ, отриманий у вересні - грудні 2012 року. Відділ примусового виконання рішень не погоджується із даною скаргою, оскільки в наказі суду не вказано період, за який стягується заборгованість.

Законом України «Про виконавче провадження» визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Київській області від 09.09.2014 р. ВП № 43329538 встановлено, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі» боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, і на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13 було зупинено.

У судовому засіданні 30.10.2014 р., підтримуючи позицію, наведену у скарзі на дії органу ДВС, представник стягувача посилався також на те, що згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012 у справі про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу, Конституційний Суд України вирішив, що в аспекті конституційного звернення положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV з наступними змінами у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-IV з наступними змінами треба розуміти так, що: - обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»; - внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

У судовому засіданні з розгляду скарги стягувача на дії органу ДВС 30.10.2014 р. було оголошено перерву до 13.11.2014 р.

13.11.2014 р. представником відповідача до господарського суду було подано клопотання № 01-2470 від 12.11.2014 р. про долучення до матеріалів справи документів.

У судовому засіданні 13.11.2014 р. представник скаржника підтримав скаргу на дії відділу Державної виконавчої служби щодо зупинення провадження з виконання наказу у даній справі; представники боржника та відділу Державної виконавчої служби проти задоволення скарги заперечували з підстав, викладених у відповідних письмових поясненнях.

Дослідивши матеріали скарги ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» від 26.09.2014 р. № 14/2-4532 на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо зупинення виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення у даній справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 124 Конституції України всі судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

За приписами ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Стаття 2 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу.

Поряд з цим, статтею 11 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Як вбачається з матеріалів справи, за наказом господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у даній справі державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Київській області 07.05.2014 р. було відкрито виконавче провадження ВП № 43329538.

Постановою державного виконавця від 09.09.2014 р. ВП № 43329538 було встановлено, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі» боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», у зв'язку з чим на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» було зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13.

Відповідно до пункту 15 частини 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Виконавче провадження з зазначеної підстави не зупиняється за рішеннями про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.

Крім того, абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711 передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Зазначеними нормами законодавства встановлено вичерпний перелік видів заборгованості, щодо якої не підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання судових рішень щодо підприємства - боржника, включеного до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711.

Отже, зупинення виконавчого провадження законом не ставиться в залежність від правової природи заборгованості та підстав її виникнення, крім випадків, прямо встановлених Законом.

Таким чином, внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, відповідно до Закону України № 2711, є безумовною підставою для зупинення виконавчого провадження у відповідності до положень п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, встановлених законом.

Аналогічні висновки містяться в постановах Вищого господарського суду України від 12.01.2012 р. у справі № 4/96-1739, від 06.09.2012 р. у справі № 5015/5922/11, від 13.09.2012 р. у справі № 5015/5925/11.

Порядок внесення підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначається згаданим Законом № 2711.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.

За змістом пп. 3.2.6 п. 3.2 ст. 3 Закону № 2711 перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, затверджується наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, який є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. При цьому, документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.

Таким чином, допустимим доказом внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, є виписка з цього Реєстру.

На підтвердження внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, боржником - КП «Броваритепловодоенергія» подано суду виписку з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», що підтверджує участь підприємства боржника у процедурі погашення заборгованості згідно із Законом № 2711.

З приводу посилання скаржника на рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012 у справі про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу, слід зазначити наступне.

Конституційний Суд України вирішив, що в аспекті конституційного звернення положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV з наступними змінами у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-IV з наступними змінами треба розуміти так, що: - обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»; - внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Поряд з цим, жодним нормативно - правовим актом чинного законодавства України, якими регулюються умови і порядок виконання судових рішень та основи організації і діяльності державної виконавчої служби, обов'язку тлумачення судових рішень в контексті правової природи заборгованості, що підлягає стягненню в порядку Закону України «Про виконавче провадження», та надання оцінки підставам і часу виникнення цієї заборгованості, на державну виконавчу службу або ж безпосередньо державних виконавців не покладені та, відповідно, до їх компетенції не належать.

Водночас, слід відзначити, що згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що оскаржувані ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо винесення постанови від 09.09.2014 р. ВП № 43329538 про зупинення виконавчого провадження, були вчинені відповідно до вимог законодавства та у межах повноважень суб'єкта оскарження.

Відповідно до п. 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» від 26.09.2014 р. № 14/2-4532 на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» від 26.09.2014 р. № 14/2-4532 на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Київської області від 02.04.2014 р. у справі № 911/3282/13 залишити без задоволення.

Суддя В.М. Бабкіна